„Laisvės“ skulptūra – už atsidavimą teatrui

Tarptautinę teatro dieną Valstybinis Vilniaus mažasis teatras (VVMT) šiemet paminėjo ypatingai: po Gabrielės Tuminaitės režisuoto spektaklio "Fantazijus" laukė iškilminga ceremonija, kurioje pirmą kartą buvo įteikta "Laisvės" skulptūra. 

Už atsidavimą teatrui ir išskirtinį teatro sezono darbą apdovanojimas atiteko aktorei Indrei Patkauskaitei.

I.Patkauskaitė vaidybą studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, režisieriaus Rimo Tumino kurse. 2010–2014 m. ji buvo Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė, o nuo 2014-ųjų rudens dirba VVMT.

Šis apdovanojimas teatro kontekstuose aktorei ne pirmas: 2012-aisiais yra gavusi Jaunųjų teatro kritikų apdovanojimą už Renė vaidmenį Artūro Areimos režisuotame spektaklyje "Markizė de Sad", 2013 m. jai buvo įteiktas Fortūnos diplomas už Veročkos vaidmenį rež. Valiaus Tertelio spektaklyje "Mėnuo kaime", o 2014-aisiais jos kurtas Vanios vaidmuo A. Areimos "Vyšnių sode" buvo įvertintas Auksinio scenos kryžiaus nominacija.

Aktorė matoma ne tik teatro scenoje, bet ir televizijos ekranuose, tačiau ypatingo įvertinimo tarp kolegų sulaukia jos kurtas Katrės vaidmuo Gabrielės Tuminaitės spektaklyje "Marti" pagal legendinį Žemaitės kūrinį.

Šį spektaklį įvertino ir teatrologė, dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė Audronė Girdzijauskaitė, kuriai buvo patikėta garbė įteikti "Laisvės" apdovanojimą.

Gražiausias dalykas, kurį režisierius gali duoti aktoriui repeticijų metu, tai nurodyti kryptį, suteikti kūrybinę laisvę ta kryptimi einant ir pasitikėti.

Trumpai apžvelgusi šimtą metų trunkančią lietuviško teatro istoriją A.Girdzijauskaitė džiaugėsi jo profesionalumu ir pripažinimu užsienio kontekstuose. "Aš nežinau kitos tokios šalies, kurioj tai būtų nutikę, dėlto mūsų teatrą reikia mylėti ir gerbti, nors ne visada jam sekasi. Šiuo metu yra atoslūgis, bet tai nereiškia mirties. Nes būna atskirų sėkmių, o sėkmės labai svarbu. Galbūt iš tų sėkmių ateity bus nuaustas naujas teatro kilimas, kuris bus vėl toks reiškinys, kokio visi laukia: ir pats teatras, ir žiūrovai", – sveikinimo kalboje teatro bendruomenei sakė A. Girdzijauskaitė.

Cituodama Vincą Mykolaitį-Putiną ir Aleksandrą Puškiną, teatrą ji prilygino permainingam pavasariui. "Toks ir teatras yra: šiandien šypsena, o rytoj – ašaros", – sakė žinoma teatrologė. Teatro bendruomenę ir gerbėjus sveikindama Tarptautinės teatro dienos proga, ji linkėjo ne tik laimės ir sveikatos, bet ir sunkaus ir įtempto darbo.

"Šiuo metu aš jaučiuosi taip, tarsi galėčiau nueiti bet kur ir padaryti bet ką", – tarsi atliepdama į A.Girdzijauskaitės palinkėjimą atsiimdama prizą sakė I.Patkauskaitė, padėką skyrusi režisierei G.Tuminaitei. "Gražiausias dalykas, kurį režisierius gali duoti aktoriui repeticijų metu, tai nurodyti kryptį, suteikti kūrybinę laisvę ta kryptimi einant ir pasitikėti. Kai režisierius pasitiki aktoriumi, jis nueis į tą tikslą, kurio režisierius nori. Visa tai aš patyriau, todėl eiti kūrybos keliu buvo gera ir lengva", – sakė I.Patkauskaitė.

Simbolio galia

Laureatei įteikta skulptoriaus Dariaus Bražiūno kurta skulptūrėlė "Laisvė". D.Bražiūnas yra sukūręs skulptūrą Lietuvos laisvės gynėjams, kuri stovi prie televizijos bokšto Vilniuje. Joje pavaizduota ant varpo stovinti moteris, pakėlusi į dangų rankas, o apačioje iškalti Lietuvos himno žodžiai.

Skulptūra buvo kurta siekiant įamžinti kovojusių už Lietuvos laisvę atminimą. Pats skulptorius sako, kad ši "Laisvė" – tai skulptūroje, stovinčioje prie Vilniaus televizijos bokšto, gvildenamos temos interpretacija. Jis džiaugiasi, jog Vilniaus mažojo teatro bendruomenė nusprendė apdovanoti laisvoje Lietuvoje kuriantį menininką už indėlį į Lietuvos kultūrą.

Nuo šiol "Laisvės" skulptūra kasmet bus teikiama tiems, kurie kuria laisvoje Lietuvoje ir savo darbais yra pasiskyrę teatrui. Simboliška, kad šis apdovanojimas bus teikiamas VVMT, kuris yra gimęs kartu su atkurta Lietuva (1990-ųjų kovą).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių