„Insanitus“ – alternatyviosios muzikos ir meno injekcija Kaunui

Ketvirtadienį buvusios gamyklos „Lituanica“ patalpose jau ketvirtą kartą Kaune startuoja alternatyvios muzikos ir meno festivalis „Insanitus“. Festivalio organizatoriai kviečia į įvairialypę renginių programą, kuri šiemet išsiplėtė į dvi dienas.

Darbai specialiai festivaliui

Pirmą kartą festivalyje organizuojama menininkų rezidencija, kurioje menininkai iš užsienio, įkvėpti Kauno, dvi savaites ruošė šiam miestui skirtus kūrinius.

„Insanitus" meno vadovė Vaida Stepanovaitė-Borisienė džiaugėsi, kad šiais metais, be elektroninės muzikos paletės, laukia ir didžiulė tarptautinė meninė programa, jungsianti net 12 užsienio menininkų kūrybą.

„Interakcija – tai buvo tas kriterijus pagal kurį atsirinkome darbus. Daugelį užsienio menininkų darbų pastebėjome Maskvos jaunojo meno bienalėje ir džiaugiamės, kad dabar šiuos autorius galime pristatyti Kauno publikai“, – sakė V.Stepanovaitė-Borisienė.

Dar gerokai prieš festivalį tarptautinės filmų kūrėjų asociacijos „Freimas" kuruojamoje rezidencijoje „Lituanica“ apsigyveno septyni kūrėjai iš Vokietijos, Italijos, Izraelio, Vengrijos ir Didžiosios Britanijos. Jie, susipažindami su Kaunu ir jo gyventojais, bendraudami su vietiniais menininkais, kūrė specialiai festivalio programai skirtus darbus.

V.Stepanovaitė-Borisienė atskleidė, kad labiausiai šiemet laukiamas jungtinis Lietuvos ir užsienio kūrėjų projektas – trijų dimensijų projekcija nustatytose ribose („3D mapping") ant fabriko sienų.

Žaidimai vaizdu ir garsais

Festivalio išvakarėse kauniečiams prisistatę į festivalį atvykę užsienio menininkai džiaugėsi festivalio koncepcija, neįprastomis, tačiau didelėmis ir kūrybai patraukliomis „Lituanicos" fabriko erdvėmis.

Berlynietis Ilanas Katinas, Lietuvoje jau pažįstamas menininkas, pristatys išskirtine technika atliktą instaliaciją su videoprojekcija „Counter.Canonical". Tai daugiasluoksnė instaliacija, ant kurios projektuojamas vaizdas sukuria geometrinę iliuziją.

Kinetinėmis instaliacijomis išgarsėjęs ir ne vienu tarptautiniu apdovanojimu įvertintas britas Lee McDonaldas kvies festivalio lankytojus modifikuotais balsais prisidėti prie instaliacijos „Sonic Reverber“ atlikimo. "Tai didžiulis trijų metrų skersmens gramofonas su keliomis garso išėjimo angomis. Dėl savo besisukančios struktūros jis keičia kalbėtojo balsą, paverčia jį tarsi muzikos garsu”, – apie savo kūrinį pasakojo menininkas.

Kitas užsieniečių rezidencijos kūrėjas – italas Raffaele Fiorella – yra net trijų kūrinių autorius. Pirmoji projekcija „Micromacromondi„ atkeliavo iš Maskvos bienalės. “Šis vaizdo projekcijų ir realių objektų kūrinys leis pajusti nesvarumo, trapumo būseną. Žmogus, vaikščiojantis tarp dviejų kėdžių ištemptu siūlu – mano kuriama aliuzija į egzistencinį trapumą", – intrigavo kūrėjas.

Ryšys su stebėtoju

Kitas autoriaus tęstinis projektas „Landscapes„ gimė Italijoje, neseniai buvo papildytas Kinijoje. Pasak autoriaus, “Landscapes„ bus papildytas Kaune kilsiančiomis, šio miesto įkvėptomis idėjomis ir apimtimis. Pastatyta prieš vaizdo projektorių, iš „Lituanicos“ fabrike rastų plytų ir menininko kartono karpinių sudėliota mizanscena sukuria šešėlinį miesto peizažą.

Kūrėjas iš Izraelio Guy Yitzhaki pristatys du sensorinius darbus, paremtus šiuolaikinių medijų galimybe tiesiogiai įsitraukti ir reguliuoti kūrinio procesą, ir dalyvaus kuriant vieną trimatę projekciją.

Menininkų sąrašą papildys ir kiti kūrėjai. Tai – nuotraukas, kalbėsiančias apie šiuolaikinių medijų ir stebėtojo interaktyvų sąryšį, eksponuosiantys italas Nicola Zolinas ir anglas Jamie House'as bei Maskvos bienalėje demonstruotus vaizdo projektus rodysiantis pakistanietis Basiras Mahmoodas, suomis Jukka Silokunnas ir serbas Igoris Bosnjakas. Lietuvoje ir užsienyje pripažintas trimačių projekcijų technikos profesionalas Rimas Sakalauskas ruošia masyvią šviesos instaliaciją.

Specialiai „Insanitus“ festivaliui sukurta eksterjero trimatė projekcija bus rodoma fabriko „Lituanica“ vidiniame kieme. Ja bus kuriama iliuzija, kad fabrikas atgijo ir jame pradėjo veikti įvairūs fantastiniai ir realūs mechanizmai.

Interaktyvaus kino metas

Ketvirtadienio vakarą projekte „Interaktyvus miesto kinas“ festivalio lankytojai išvys socialinės tematikos filmus „Stebuklų laukas“ (rež. M.Survila) ir „Laisvė kurti“ (rež. E.Jansas). Po filmų peržiūros vyks susitikimas ir diskusija su pačiais režisieriais. Kultūrinį vakarą užbaigs nestandartinių trumpametražių filmų serija, kurių garso takelį tiesiogiai kurs šiuolaikiško džiazo grupė „Sheep Got Waxed".

Penktadienį, didžiąją „Insanitus“ dieną, keturios fabrike „Lituanica" įsikursiančios muzikinės scenos bus papildytos įvairiais festivalio menininkų vizualiniais konstrukciniais sprendimais. Jau tradiciškai lankytojai, įvertinę vokiečio Phon.O, švedų „Niva“ ar olando Legowelto pasirodymus, galės atsipūsti ir pramogauti įvairiuose žaidimų kambariuose.

Festivalio meno vadovė džiaugiasi, kad „Insanitus“ auga ir neapsiriboja vien tik muzika, bet siūlo ir turiningą meninę programą. V.Stepanovaitė-Borisienė tikisi, kad festivalis patrauks miestiečių dėmesį ir kviečia apsilankyti miestiečius bei svečius festivalyje: „Juk tai didžiulis meno projektas, vykstantis Kauno netradicinėse erdvėse. Norėtume, kad kuo daugiau žmonių pajustų tą gyvastį. Kiekvienas žmogus kviečiamas įsitraukti ir tapti festivalio dalimi.”



NAUJAUSI KOMENTARAI

gal

gal portretas
geriau nekomentuot...........''Raudonasis spalis'' kazkada bent batus gamino - zmonems,o kam jie kala ir klijuoja ta '' didziuli meno projekta'' matyt nesusimasto..........

kurejas

 kurejas portretas
šiais laikais menas yra šudas o šudas yra menas tai va šitaip

kurejas

kurejas portretas
Smagu, kad tokie festivaliai randasi ir auga! butinai reiks apsilankyti
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių