Vairuojate alkanas? Gydytoja įspėjo apie gresiančius pavojus Pereiti į pagrindinį turinį

Vairuojate alkanas? Gydytoja įspėjo apie gresiančius pavojus

2025-03-30 04:00
„Kauno diena“ , BNS inf.

„Alkio jausmas yra sveikas ir natūralus, tačiau kelyje tai gali blaškyti vairuotojo dėmesį ir mažinti koncentraciją“, – tvirtina gydytoja dietologė Vitalija Polevoda.

Rizika: vairuoti ir tuo pat metu mėgautis užkandžiais ir gėrimais – blogas sprendimas.
Rizika: vairuoti ir tuo pat metu mėgautis užkandžiais ir gėrimais – blogas sprendimas. / driving.com nuotr.

Pirmieji signalai

Vairavimas reikalauja maksimalaus susikaupimo, greitos reakcijos ir aiškių sprendimų, tačiau, anot specialistų, alkis gali smarkiai paveikti šias savybes.

Nuovargis, dirglumas, vangumas – tai tik kelios iš rizikų, kurias patiria alkani vairuotojai.

Kraujyje sumažėjus maistinių medžiagų koncentracijai, kūnas siunčia pirmą signalą – alkio jausmą. Tai yra ženklas, kad jau laikas pildyti organizmo atsargas.

V. Polevodos teigimu, reakcija į šį įspėjimą yra svarbi, nes, trūkstant energijos, smegenims nebeužtenka degalų, todėl sumažėja jų gebėjimas greitai apdoroti informaciją.

„Pradinės alkio žinutės – nemalonūs pojūčiai skrandžio srityje, pykinimas. Ilgiau nevalgius atsiranda papildomų simptomų, kurie priklauso nuo žmogaus individualių savybių, gretutinių ligų ir laiko be maisto. Išalkus gali atsirasti bendras silpnumas, mieguistumas, drebulys, galite jausti galvos svaigimą ar net skausmą, smegenų rūką. Žmogus tampa irzlesnis, blogesnės nuotaikos. Visa tai sukelia papildomą stresą ir riziką vairuojant“, – sakė gydytoja.

Jogurtas ar sumuštinis?

Pasak dietologės, alkio jausmas gali turėti panašų poveikį kaip  nuovargis, nes sumažėja koncentracija, gali padidėti nelaimingų atsitikimų rizika.

Nuovargis, dirglumas, vangumas – tik kelios rizikos, kurias patiria alkani vairuotojai.

„Pagrindinė smegenų maistinė medžiaga – gliukozė, sumažėjusi jos koncentracija kraujyje mažina galimybę palaikyti optimalią veiklą: žmogui tampa sunkiau susikoncentruoti į kelią, greitai ir tiksliai pasirinkti sprendimus. Taip pat mažėja kantrybė ir tolerancija, gebėjimas ramiai reaguoti į aštresnes situacijas. Trūkstant energijos, atsiranda nuovargis ir mieguistumas“, – vardijo V. Polevoda.

Kokius užkandžius keliaujant būtų naudinga pasirinkti?

Pirmiausia gydytoja akcentavo baltymų svarbą – jogurtus ar gėrimus su didesniu baltymų kiekiu, kurie suteiks sotumo. Taip pat rekomenduoja rinktis riešutus arba maistingus batonėlius.

„Jeigu reikėtų greičiau pakelti gliukozės kiekį kraujyje, galima rinktis vaisius, taip pat maistingesnes salotas. Paprastas sumuštinis, paruoštas iš kokybiškų ir sveikatai palankių ingredientų, taip pat gali būti geras pasirinkimas užkandžiui. Bet kokiu atveju visada geriausia derinti makroelementus – angliavandenius valgyti kartu su baltymais ir riebalais, nes taip ne tik gausime energijos, bet ir išlaikysime ją ilgesnį laiką“, – patarė dietologė.

Išskirtinė grupė

V. Polevoda taip pat atkreipė dėmesį, kad lengvo alkio ir ilgalaikio badavimo poveikis organizmui būna dvejopas.

„Lengvas alkis – pirmas signalas, kad organizmo resursai tuoj bus išnaudoti. Ilgalaikis badavimas turės kur kas rimtesnį poveikį žmogaus organizmui, nes sukels stipresnių fizinių simptomų: nuovargį, galvos svaigimą, skausmą, drebulį, o tai bus itin pavojinga kelyje. Tačiau badaujant ilgesnį laiką alkio jausmas silpnėja“, – sakė V. Polevoda.

Dietologė pabrėžė, kad ypatingą dėmesį savo mitybai keliaujant turėtų skirti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, prediabetu, sergantys hipoglikemija ar turintys valgymo sutrikimų.

„Ši žmonių grupė jautresnė alkio poveikiui. Organizmas sunkiau prisitaiko ir reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl net nedidelis badavimas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir pavojingai paveikti vairavimo gebėjimus“, – teigė V. Polevoda.

Siekiant išvengti staigių glikemijos šuolių ir visą dieną palaikyti tolygų energijos lygį, gydytoja dietologė rekomenduoja rinktis subalansuotą maistą, kuriame būtų visų pagrindinių makroelementų – baltymų, riebalų ir angliavandenių. Valgyti rekomenduojama bent tris kartus per dieną, maždaug kas keturias valandas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
tai a lia gydytojai Poliavodai --viskam turi but savas laikas

tiek edimuj ...tiek šikimuj.... nekils jokiu problemu...o jei uz vairo atsisedes pradedi pietaut, lupas dazyt makiaza daryt , nagus lakuot, ar telefonu kalbet...lauk nemalonumu ir problemu...
2
0
jo

o jei vaziuoji nesikes yra pavojus apsitriesti...
2
0
Shvabra`s

Valgykite skėrių ir musių lervų pyragėlius. Dar ir tarakonų pienas labai sveika. Mūsų mokslinykai tai ištyrė.
4
0
Visi komentarai (4)

Daugiau naujienų