Elektromobilio įkrovimas: buitinis ar išmanusis?

 • Teksto dydis:

Net 61 proc. elektromobilių šeimininkų savo transporto priemonę įkrauna namuose, naudodami buitinį elektros lizdą. Specialistai siūlo saugesnį ir efektyvesnį būdą – išmaniąsias įkrovos stoteles.

Valstybė kompensuoja

Įkrovos stotelė namuose elektromobilių vairuotojus vilioja ne vien patogumu, bet ir papildoma nauda – kelia nekilnojamojo turto vertę.

Be to, yra galimybė gauti kompensaciją iš valstybės. Fiziniams asmenims, norintiems įsirengti įkrovos stotelę prie savo būstų, soduose, daugiabučių namų kiemuose, aikštelėse ar garažuose, paramos lėšomis finansuojama iki 40–60 proc. išlaidų. Net 80 proc. išlaidų gali susigrąžinti daugiabučių bendrijos.

Lietuvoje elektromobilių įkrovimo stoteles kurianti ir gaminanti įmonė „Elinta Charge“ pateikė rekomendacijų svarstantiems įsirengti įkrovimo stotelę namuose.

Pirmiausia reikėtų pasirinkti: įkrovimo lizdai ar integruotas kabelis? Jei planuojate įkrauti tik savo elektromobilį, tuomet pasirinkę stotelę su integruotu kabeliu sutaupysite laiko, o įkrauti bus patogu.

Instaliuojant stotelę viešoje vietoje, universalesnė stotelė bus su įkrovimo lizdais. Išmaniosios elektromobilių įkrovimo stotelės leidžia gauti papildomų pajamų, efektyviai naudoti energiją ir sulaukti techninės pagalbos nuotoliniu būdu.

Jei turite saulės elektrinę, galite jos sugeneruotą energiją naudoti elektromobiliui įkrauti.

Vienfazis ar trifazis?

Kokie pasiruošimo darbai laukia? Pradėkite nuo vietos: stotelė stovės ant žemės, bus montuojama ant sienos ar ant specialaus stovo.

Jei turite saulės elektrinę, galite jos sugeneruotą energiją naudoti elektromobiliui įkrauti.

Reikia atsižvelgti, ar užteks kabelio ilgio elektromobiliui prijungti. Dažniausiai pasitaikantis kabelio ilgis yra 4–5 m, o įkrovimo lizdas gali būti tiek elektromobilio priekyje, tiek abiejuose šonuose. Nutieskite galios kabelį į parkavimo vietą, patikrinkite, ar reikia didinti galios įvadą, ir galiausiai atveskite interneto kabelį LAN.

Stotelės galingumą reikėtų rinktis atsižvelgiant į tris pagrindinius aspektus.

Pirmas: automobilio vidinio kroviklio fazių skaičius ir galia (vienfazis 16A = 3,6 kW, vienfazis 32A = 7,4 kW, trifazis 16A = 11 kW, trifazis 32A = 22 kW).

Antra: turimo elektros įvado galia ir fazių skaičius. Jeigu turite tik vienos fazės įvadą, logiška, kad net pasirinkę trifazę stotelę galėsite panaudoti tik vieną jos fazę.

Trečia: atsižvelgti į stotelės galią. Svarbiausia užtikrinti, kad stotelės vienos atskiros fazės galia netaptų apribojimu tuo atveju, kai automobilį galima įkrauti ir aukštesne galia; taip pat, kad įvadas yra pakankamas, o pasirinktos stotelės atskiros fazės galia yra mažesnė nei automobilio vidinio kroviklio ar įvado.

Pavyzdžiui, jeigu turite automobilį, kurį galima įkrauti 7,4 kW galia, tuomet jis įkraunamas viena faze, 32A. Tad 11 kW trijų fazių stotelė tokio automobilio įkrovimą ribotų iki 3,6 kW galios, nes 11 kW lygu trims fazėms po 16A, t. y. po 3,6 kW kiekvienai fazei.

Efektyvus valdymas

Ką daryti, jei įvado galia – ribota? Ar visais atvejais būtina didinti įvado galią?

Tikrai nebūtina, nors įvado galia ir yra ribota. Išmaniųjų įkrovimo stotelių svarbiausia funkcija yra efektyvus turimos elektros galios panaudojimas.

Dinaminis galios valdymas (DLM – angl. Dynamic Load Management) – tai funkcionalumas, kai išmanusis skaitiklis matuoja namų elektros energijos momentinį vartojimą ir galios likutį atiduoda įkrovimo stotelei elektromobiliui įkrauti. Dėl šio funkcionalumo nekils problemų dėl nuolatos išjungiamų automatų galios skydinėje, sprendimas ypač patrauklus vartotojams, kurių namų įvadas nelabai galingas.

Dienos metu, kai naudojame įvairius prietaisus ir energijos likutis yra mažesnis, elektromobilio įkrovimas bus lėtesnis, tačiau naktį į stotelę nukreipiamas energijos likutis bus didesnis ir elektromobilį įkrausime greičiau.

Parama tik naujai įrangai

Kokius žingsnius reikia atlikti, norint gauti paramą įkrovimo stotelei įrengti namuose?

Prieš pateikiant paramos gavimo paraišką reikia pasirūpinti Registrų centro Nekilnojamojo turto registro išrašu, patvirtinančiu nuosavybės teisę į nekilnojamojo turto objektą.

Taip pat žinoti, kokio tipo stotelę planuojate įrengti, – statomą ant žemės ar montuojamą ant sienos ir prieigų (įkrovimo lizdų) skaičių.

Paramą galima gauti tik naujai įrangai, stotelės galia gali būti 3,7–11 kW fiziniams asmenims ir 7–22 kW juridiniams asmenims.

Gyventojams, norintiems įsirengti prieigą ant sienos individualiuose namuose arba soduose, bus išmokama 497,2 euro dotacija, prieigą ant žemės – 683 eurai. Įsirengiant įkrovimo prieigą privačiose automobilių stovėjimo vietose daugiabučių namų kiemuose ir garažuose, už prieigą ant sienos bus išmokama 718,79 euro, už prieigą ant žemės – 1 024,59 euro.NAUJAUSI KOMENTARAI

Ne lyberalas

Ne lyberalas portretas
Gyvenime viskas atvirksciai nei cia aprasyta - isirengti EV stotele pigiau yra be paramos, nei pildyti visus biurokratu uzgaidas. Pvz.nusiperki stotele uz 600 eur ir pasijungi. Jei nori paramos, tai gauni is imones komercini pasiulyma ir ta pati stotele jau kainuoja su pajungimais 2200 eur.

Atleiskit \\\\\.../////

Atleiskit \\\\\...///// portretas
e"Mo/bilius perka tik pamišę.

Asilai

Asilai portretas
Pasaulis lekia velniop o jie pinigus mėto tam ko niekad nebus
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių