Lyg spjūvis į kaktą
Trečiadienį dokumentus vairuotojo pažymėjimo gaminimui pateikinėjusi klaipėdietė net išsižiojo, kai tris valandas išstovėjusi eilėje išgirdo verdiktą – policija yra apribojusi jai galimybę gauti naujus dokumentus.
"Prieš daugiau nei dvejus metus buvo nutikęs smulkus eismo įvykis. Sumokėjau baudelę. Štai po tiek laiko paaiškėja, kad kažkodėl policijos duomenų bazėje nepadėta varnelė, kuri reikštų, kad mano, kaip vairuotojos, istorija yra švari. Niekada nevairavau neblaivi, nesu bausta už jokius pažeidimus. Tačiau staiga esu tokio lygio nusikaltėlė, kad man net išduoti naujų dokumentų negalima. Vienintelę baudą, kurią per visą gyvenimą teko gauti, taip pat sumokėjau", – širdo moteris.
Paaiškėjo, kad "Regitros" darbuotojai tokį žmogų turėtų pasiųsti į policiją, tegul ten ir aiškinasi.
"Stovėjau tris valandas eilėje, o dabar lyg spjūvis į veidą. Ką man dabar daryti? O jei žmogus iš Skuodo būtų atvažiavęs? Tai jam, pusę dienos prastypsojus prie durų Klaipėdoje, atgal į Skuodą važiuoti dėl kažkurio tinginio policininko nepadėtos varnelės?" – neatlyžo vairuotoja.
Dokumentus pildžiusi išties geranoriška "Regitros" darbuotoja iš kailio nėrėsi, kad tik pagelbėtų žmogui. Moteris pati keturis kartus skambino į policiją aiškintis.
"Išgirdau paaiškinimą, kad policijos sistema neveikia. Teks palaukti", – ramino darbuotoja.
Pensininkai – kantresni
Paaiškėjo, kad dar antradienį nuo vidurdienio iki pat 17 val. ši policijos duomenų sistema apskritai neveikė.
"Raminome žmones ir prašėme ateiti kitą dieną. Retas atvejis, kai prireikia pataisyti duomenis. Kažkada kažkas nepažymėjo laukelio, ir sistemoje liko apribojimai. Tačiau tai tik vienetiniai atvejai", – vairuotoją guodė "Regitros" darbuotoja.
Moteris tikino, kad tokį klientą, kuriam būtų tekę pačiam važiuoti į policiją ir sugrįžus vėl stoti į eilę, būtų priėmusi be eilės.
"Per valandą po 30 žmonių užsiregistruoja. Labai įtemptas metas. Laimei, dauguma ateinančiųjų yra vyresnio amžiaus žmonės, o jie kantresni. Pikčiau elgiasi jaunimas, sugrįžęs iš užsienio. O kiti klientai viską supranta, ir mes stengiamės padėti žmonėms", – kalbėjo darbuotoja.
Varinėja dėl popierėlio
Į įmonės "Regitra" Klaipėdos skyrių Sonata sakė atvažiavusi dar antradienį iš pat ryto, tačiau nesulaukusi savo eilės neiškentė ir užvėrė šios įstaigos duris.
Moteris trečiadienio rytą vėl registravosi čia dėl naujo pavyzdžio vairuotojo pažymėjimo.
"Laukiau tris valandas. Panašu, kad iki 12 val. mano eilė taip ir neateis. Teks išvažiuoti vėl nieko nepešus. Juk "Regitros" darbuotojai beveik valandą pietaus užsirakinę duris. Per tą laiką visi stovėsime lauke ir lauksime jų", – piktinosi pradedančioji vairuotoja.
Moteris teigė, kad prieš pateikdama dokumentus naujam vairuotojo pažymėjimui įsigyti turėjo išklausyti dviejų valandų psichologo paskaitą.
"Buvau viršijusi greitį ir sumokėjau 14 eurų baudą. Geriau jau didesnė bauda, nei dar vienas pokalbis su psichologe. Pagal tvarką privalėjau atlikti vieną praktinio mokymo važiavimą bei išklausyti psichologo paskaitą. Pamaniau, kad aš žmogų nužudžiau, o ne greitį dešimčia kilometrų viršijau. Ir dar už visa tai reikia mokėti 90 eurų", – pasakojo moteris.
Baigusiems mokymo kursus, išduodama tai patvirtinanti pažyma. Be jos vairuotoja negali kreiptis dėl naujo pažymėjimo išdavimo.
"Visa ši sistema sumanyta taip, kad tik žmogui būtų blogiau. Jei tai būtų atiduota privačiam sektoriui, spėju, ir eilių nebūtų prie durų, ir tokių absurdų nepasitaikytų", – pastebėjo vairuotoja.
Pasirodo, prieš kursus privalu pateikti policijos išduotą pranešimą apie padarytą ATPK pažeidimą.
"Krausčiausi į kitą butą ir išmečiau jį. Baudą sumokėjau. Tikėjausi, kad policijos sistema, prie kurios laisvai jungiasi "Regitra", viską parodys – ką ir kur esu padariusi. Kur tau. Teko važiuoti į policijos komisariatą, prašinėti popierėlio. Viduramžiai. Vis dar vaikštome su popierėliu iš vienos tarnybos į kitą", – šiurpo moteris.
Dublikato neišrašo
Kuriozą patyrė ir kita klaipėdietė, susiruošusi gauti naują vairuotojo pažymėjimą.
Moters namuose pasimetė medicininė pažyma, kuri galioja penkerius metus ir ją būtina pristatyti keičiant tą dokumentą.
"Ją atsiimdama poliklinikoje aiškiai išgirdau, kad pažyma galioja penkerius metus, jei pamesiu, galiu kreiptis dėl dublikato. Atėjo laikas keisti vairuotojo pažymėjimą, o pažyma pasimetė. Skambinu į polikliniką. Darbuotoja tik mykia ir aiškina, kad niekas čia jokių dublikatų neišrašinės, esą kreipkis į šeimos daktarą", – pasakojo moteris.
Klaipėdietė neatlyžo ir pareikalavo, kad registratūros darbuotoja susisiektų su įstaigos vadovybe ir išsiaiškintų, kodėl poliklinikoje niekas nesugeba išrašyti pažymos dublikato.
Paaiškėjo, kad, jei nori, gydytojai išrašo, jei nenori, neišrašo.
"Paaiškėjo, kad, jei nori, gydytojai išrašo, jei nenori, neišrašo. Tvarkos man niekas nesiteikė paaiškinti. Tik šeimos gydytojos slaugytoja perskambinusi pareiškė, kad per dvejus metus galėjo įvykti sveikatos pokyčių, todėl reikia ją tikrinti iš naujo. O aš nemanau, kad kažkas pasikeitė – neapakau, neišprotėjau ir jokie sveikatos sutrikimai tikrai netrukdo man vairuoti automobilio", – patikino vairuotoja.
Moteris stebėjosi, kad išduotos medicininės pažymos duomenys galioja net iki 2025 metų ir per šį laiką nėra prievolės tikrintis sveikatą.
Strigo sistema
Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos tarnybos vyresnysis specialistas Ričardas Patlaba aiškino, kad dėl informacinės sistemos remonto darbų galėjo strigti Administracinių teisės pažeidimų registro ir eismo įvykių informacinė sistema.
Viskas stringa Vilniuje, ne pas mus.
"Viskas stringa Vilniuje, ne pas mus. Mes esame informuoti tik tiek, kad dėl pasikeitusių teisės aktų sistema yra tvarkoma. Kartais gauname pranešimus, kartais net negauname, o sistema neveikia 15 ar 20 minučių", – aiškino R.Patlaba.
Duomenų klaidos
Įmonės "Regitra" atstovų teigimu, antradienį iš tiesų nuo vidurdienio neveikė Administracinių teisės pažeidimų registras, kurio valdytojas yra Vidaus reikalų ministerija.
Techninį registro veikimą užtikrina ir priežiūros darbus vykdo Informatikos ir ryšių departamentas.
Antradienį buvo vykdomi planiniai techninės įrangos atnaujinimo darbai, todėl ja ir negalėjo naudotis ne tik "Regitra", bet ir kitos institucijos, tokios kaip Muitinės kriminalinė tarnyba, Lietuvos bankas ir kitos.
"Mūsų darbuotojai dažniausiai Administracinių teisės pažeidimų registru naudojasi tam, kad įsitikintų, ar per tą laiką, kol buvo gaminamas naujas vairuotojo pažymėjimas, nebuvo padarytas pažeidimas", – situaciją pakomentavo "Regitros" Komunikacijos skyriaus vadovė Aurelija Juodytė.
Pasak jos, įmonės darbuotojai du kartus duomenis tikrina Administracinių teisės pažeidimų registre.
Pirmą kartą – pildant žmogaus prašymą gauti vairuotojo pažymėjimą, antrą kartą – prieš pat įteikiant vairuotojo pažymėjimą.
"Tikrinama, ar pareiškėjui nėra atimta teisė vairuoti transporto priemones. Aiškinamasi, ar policija, teismas, kitos tokią teisę turinčios institucijos nėra priėmusios sprendimo paimti vairuotojo pažymėjimą", – teigė A.Juodytė.
Aiškinantis, kokioje sistemoje, kokią varnelę turėjo pažymėti policininkai, paaiškėjo, kad į sistemą duomenys apskritai buvo suvesti netinkamai.
Kai Administracinių teisės pažeidimų registre duomenys nėra iki galo teisingai pažymėti, "Regitros" darbuotojai negali priimti sprendimo užsakyti arba įteikti vairuotojo pažymėjimą.
Tuomet jie patys susisiekia su policijos pareigūnais ir paprašo patikrinti duomenų teisingumą.
Aiškinama, kad tai trunka 10–20 minučių.
100 tūkst. senų pažymėjimų
"Regitros" atstovė A.Juodytė pripažino, kad šiuo metu įmonių padaliniai tiesiog apgulti klientų.
"Neturintys galiojimo datos įrašo senieji vairuotojo pažymėjimai baigs galioti 2017 m. vasario 3 d. Vairuotojo pažymėjimų keitimas suintensyvėjo jau vasarą, intensyvus jis ir šiomis dienomis. Pastaruoju metu per darbo dieną įmonėje pakeičiama beveik tūkstantis vairuotojo pažymėjimų – tai beveik dvigubai daugiau nei spalį. Klientų srautai valdomi, kad nebūtų masinių eilių paskutinėmis dienomis. Pažymėjimų keitimas žymiai išaugo ir Klaipėdoje", – situaciją komentavo įmonės atstovė.
Iš viso per praėjusius metus pakeista 30,7 tūkst. senųjų pažymėjimų, šiemet – per 70 tūkst. Nepasikeitusių vairuotojo pažymėjimo liko apie 100 tūkst.
"Dalis šių vairuotojų, tikėtina, naujo dokumento nesikreips, nes neketina vairuoti", – svarstė A.Juodytė.
Įtarimai dėl klastojimo?
Seno pavyzdžio vairuotojų pažymėjimai dažno lietuvio kišenėje išties atrodo aplamdyti ir nutrinti.
Vienas trečiadienį "Regitros" Klaipėdos skyriaus laukiamajame stoviniavęs vairuotojas nuogąstavo, ar iš jo nebus apskritai atimtas vairuotojo pažymėjimas. Vyras, traukdamas jį iš kišenės, net raustelėjo.
"Pažiūrėkite, maniškis labai prastai atrodo, laminuotos dalies kampas atsilupęs. Aš bijau net parodyti jį. Dar dokumentų klastojimu apkaltins", – nedrąsiai žvalgėsi Stasys.
Paaiškėjo, kad šiam vairuotojui gali grėsti labai rimti nemalonumai.
"Jei vairuotojo pažymėjimas, kiti pateikti dokumentai turi taisymo ar klastojimo žymių, apie tai informuojama Lietuvos policija. Tuomet sprendimas išduoti vairuotojo pažymėjimą gali būti priimtas tik po teisėsaugos institucijų atlikto patikrinimo", – grėsmes įvardijo A.Juodytė.
Kita klaipėdiečių pora, laukusi savo eilės, kad galėtų pasikeisti pažymėjimus, vis nuogąstavo, kaip teks išsiimti naujus dokumentus, jei neturi gyvenamosios vietos registracijos.
"Asmens duomenys, tvarkomi Gyventojų registre, patikrinami asmeniui kreipusis dėl vairuotojo pažymėjimo pakeitimo ar išdavimo. Pažymos apie deklaruotą gyvenamąją vietą pateikti nereikia", – aiškino A.Juodytė.
Naujausi komentarai