- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pastebite, kad jums sunku ką nors keisti? Norite gyvenime naujovių, pokyčių, tačiau juos vis atidėliojate? Pradėję greitai sugrįžtate prie senų įpročių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardija penkis konkrečius žingsnius, kurie padeda pasiekti realių pokyčių. Išbandykite!
Dėl ko mums taip sunku keistis?
Pokyčiai, netgi tada, kai patys jų norime ir jaučiamės motyvuoti, šalia susijaudinimo ir nekantrumo visada sukelia ir daugiau ar mažiau jaučiamą nesaugumo ir diskomforto būseną, kuri iš tiesų ir skatina mus likti prie įprastų gyvenimo sąlygų, senų įpročių – net jeigu toks gyvenimas ne visai patogus.
Kita vertus, ne visada žinome, ką pasirinktas pokytis atneš, o taip pat – ko pareikalaus atsisakyti ir palikti praeityje. Jeigu siekdami pokyčio neatliekate bent vieno iš penkių žemiau išvardytų žingsnių, didelė tikimybė, kad pokytis bus trumpalaikis arba iš viso nebus pradėtas įgyvendinti. Taigi, ką daryti, kad įgyvendinti pokytį būtų lengviau?
Neužtenka pasakyti „nuo pirmadienio gyvensiu kitaip“, labai svarbu tą „kitaip“ aiškiai apibrėžti.
Pirmas žingsnis – aiškiai apsibrėžkite, ką norite keisti
Pirmiausia, svarbu žinoti, ką būtent norite keisti ir ko tikitės. Neužtenka pasakyti „nuo pirmadienio gyvensiu kitaip“, labai svarbu tą „kitaip“ aiškiai apibrėžti. Kas tai bus – kokio įpročio ar požiūrio ruošiatės atsikratyti arba kokio konkretaus naujo dalyko savo gyvenime norite. Jei tai nauja veikla, kokia ji? Jei tai įpročio atsisakymas – koks tai įprotis? Jei tai naujo darbo paieškos – kokio būtent darbo ieškosite? Jei nuo pirmadienio pradėsite sportuoti, kokia sporto šaka užsiimsite? Aiškiai įvardijus tikslą, bus ne tik paprasčiau suvokti, ką dėl jo reikės padaryti, įsivardijimas suteiks ir saugumo, nes jau žinote, ką norite pakeisti.
Jeigu tikslas bus abstraktus, pvz., nuo pirmadienio pradėsite lankyti sporto klubą, tačiau nežinote, nei kaip tas klubas atrodo viduje, nei kokie užsiėmimai jame vyksta, neturite sporto programos, neįsivaizduojate, kaip sportuosite, kokius pratimus atliksite, ko jums reikės ir pan., greičiausiai jūs ten net nenueisite, nes ėjimas į nežinomą aplinką sukelia nesaugumo jausmą, abejonių, nepragrįstų baimių ir pan.
Antras žingsnis – suvokite, dėl ko iš tiesų jums to reikia
Labai lengva pasakyti, kad štai nuo pirmadienio pradėsiu ką nors konkretaus daryti, pvz., mesiu rūkyti ar pradėsiu sportuoti. Tačiau paklauskite savęs – dėl ko jūs tai darote? Dėl ko būtent tai jums reikalinga ir svarbu? Kartais atsakymas būna nulemtas aplinkos lūkesčių ir spaudimo – „visi tai daro“, „kiti sako, kad man to reikia“, „nežinau, galbūt tai padės“, „mačiau internete puikius kitų rezultatus, todėl ir aš tai darysiu“. Tokie atsakymai iš tiesų yra ne jūsų ir kaip išorinė motyvacija veiks trumpai. Netrukus grįšite prie senų įpročių.
Labai svarbu atrasti savo vidinius motyvacinius taškus ir pokyčio priežastis. Jeigu visos priežastys yra nulemtos tik išorės, galbūt pokytis yra visai ne tai, ko norite, ir jums to net nereikia.
Vidinės priežastys, tokios kaip noras geriau jaustis psichologiškai, turėti tvirtesnį kūną, jaustis komfortiškiau, savirealizacijos siekis, pasitenkinimas savimi ir savo gyvenimu, laimė, lengvumas, ir noras keistis, nulemtas vidinių įsitikinimų, yra daug tvirtesnis pagrindas būsimiems pokyčiams. Ieškokite savo vidinių atsvaros taškų, o ne siekite ko nors vien dėl to, kad kažkas tai jau turi.
Trečias žingsnis – turėkite aiškų planą, kaip tai darysite
Kitas svarbus dalykas – žinoti ir numatyti realius žingsnius, kuriuos atliksite, kad pasiektumėte savo tikslą ir įgyvendintumėte pokyčius. Pvz., jei nuo pirmadienio norite pradėti sportuoti, apgalvokite, ką turite padaryti, kad šis tikslas būtų pasiektas. Reikia nuspręsti, kur sportuosite ir kokiu sportu užsiimsite, taip pat kiek kartų per savaitę sportuosite ir kiek laiko užtruksite, kokią įrangą ar sporto klubo abonementą reikės įsigyti ir pan.
Kuo tikslesnį planą turėsite ir žinosite, ką daryti, tuo saugiau jausitės – jūsų tikslas bus pasiekiamas lengviau, jei patirsite mažiau streso.
Kuo tikslesnį planą turėsite ir žinosite, ką daryti, tuo saugiau jausitės – jūsų tikslas bus pasiekiamas lengviau, jei patirsite mažiau streso. Todėl jau dabar apibrėžkite konkrečius žingsnius. Jei ieškosite naujo darbo, nuspręskite, kur jo ieškosite, kiek laiko per dieną tam skirsite, kaip pasiruošite darbo pokalbiams ir t. t.
Aiškumo nebuvimas pokyčius gerokai apsunkina, nes įneša daugybę abejonių, nežinojimo, baimių, nepasitikėjimo savimi. Būna, ateina žmogus ir sako, kad vis bando pradėti naują veiklą, tačiau vis nesėkmingai. Pradedame gilintis į priežastis ir pasirodo, kad jis neturi aiškaus plano ką ir kaip darys. Tada grįžtame prie antro žingsnio ir klausiame – dėl ko man to reikia?
Ketvirtas žingsnis – supraskite, kad keičiant vieną dalyką, keičiasi ir kitos susijusios gyvenimo sritys
Kartais klaidingai galvojama, kad pakeitus vieną dalyką visas likęs gyvenimas bus toks pat. Visgi svarbu suvokti, kad visos gyvenimo sritys yra susijusios ir pokyčiai pasijaus daug plačiau, nei jūs manote. Pvz., pradėję sportuoti jūs greičiausiai pakeisite mitybos įpročius, vadinasi, pirksite kitokius produktus, kai kurių visai atsisakysite, galbūt daugiau gaminsite namuose, daugiau dėmesio skirsite produktų sudėčiai. Taip pat jums reikės skirti laiko sportui, ko anksčiau nereikėjo. Gali būti, kad kai kuriuos hobius šiek tiek apleisite, kad liktų daugiau laiko naujai veiklai. Visa tai pajusite ne tik jūs, bet ir jūsų šeima, draugai, visa socialinė aplinka, pvz., darbe jūs neisite pietauti į kavinę, o atsinešite savo maisto. Bet kuriuo atveju jūsų kasdienis gyvenimas pasikeis, kai kurių dalykų jame apskritai nebeliks. Ypač jei ketinate atsisakyti žalingo įpročio, pvz., mesti rūkyti, – jūs vengsite būti su rūkančiais savo draugais, nedalyvausite kai kuriuose pokalbiuose per rūkymo pertraukėles ir pan.
Todėl labai svarbu suvokti, kas dar, be norimo pokyčio, pasikeis, ko jūsų gyvenime nebeliks ir kas atsiras naujo. Ne visada apie tai susimąstome, todėl mums taip norisi grįžti prie senų įpročių – juose jautėmės saugūs, žinodami kas ir kaip vyksta. Ne paslaptis, kad ėmęsi pokyčių kartais nutraukiame kai kuriuos socialinius ryšius, apleidžiame veiklas, kur nors nebedalyvaujame, nebesusitinkame. Taigi, ruošdamiesi pokyčiui, pagalvokite, kaip iš tiesų pasikeis jūsų gyvenimas, ko esate pasiruošę atsisakyti ir ką naujo įsileisti. Kai kada išgirstu žmones sakant, kad jie rūko tik dėl to, kad būtų kompanijoje, vadinasi, socialiniai ryšiai nugali norą keisti save.
Paskutinis žingsnis – žinojimas, kuo pakeisiu gyvenime atsiradusias tuščias erdves. Pokytis atneša ne tik naujų patyrimų, bet ir palieka tuštumos – gali nelikti tam tikrų santykių, veiklų, rutinos.
Penktas žingsnis – pripažinkite, kad prie seno įpročio nebegrįšite. Kuo jį pakeisite?
Paskutinis žingsnis – žinojimas, kuo pakeisiu gyvenime atsiradusias tuščias erdves. Pokytis atneša ne tik naujų patyrimų, bet ir palieka tuštumos – gali nelikti tam tikrų santykių, veiklų, rutinos. Užduokite sau klausimą: kuo užpildysiu šias tuščias erdves? Jei ruošiatės nutraukti santykius, pagalvokite, kas juos pakeis. Ar daugiau laiko skirsite sau? Ką tuomet konkrečiai darysite? Daugiau bendrausite su kitais žmonėmis? Su kuo konkrečiai?
Mes dažnai grįžtame prie senų įpročių, veiklų ir santykių, nes paprasčiausiai nežinome, kuo tai pakeisti. Arba mums atrodo, kad to niekas negali pakeisti. Tad svarbu suvokti, kad gyvenime atsiradusias tuštumas taip pat kas nors užpildys. Pagalvokite, kas tai bus.
Galimi pokyčio spąstai
Imdamiesi pokyčių kartais būname pernelyg griežti ir kategoriški, pvz., sakome, kad daugiau niekada ko nors nedarysime. Tarkime, pradėję sportuoti daugiau nevalgysite jokių saldumynų. Tačiau taip nebus – absoliutai neegzistuoja. Jūs galite sau pasakyti, kad nebevalgysite saldumynų, tačiau ką darysite, jei užsimanysite? Nes tikrai užsimanysite. Arba nutraukę santykius nusprendžiate, kad daugiau su tuo žmogumi nebendrausite. O ką darysite, jei visgi užsimanysite pabendrauti?
Turėkite alternatyvų dalykams, kuriuos ruošiatės pakeisti. Pagalvokite, kuo pakeisite saldumynus, kokių alternatyvų galite numatyti. Kas jums padės nebegrįžti į smurtinius santykius – galbūt kreipsitės palaikymo į draugą ar pradėsite lankyti psichoterapiją? Kaip suvaldysite norą vėl pradėti rūkyti arba vėl ir vėl kylančią baimę dėl naujo darbo?
Numatykite konkrečias alternatyvas ir kaskart priminkite sau dėl ko visa tai pradėjote, ką jums tai reiškia, kokie nauji teigiami dalykai atėjo į jūsų gyvenimą kartu su pokyčiu, kokie vidiniai dalykai jus varo į priekį.
Sėkmingų pokyčių!
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VERT: „Litgrid“ turės tobulinti pralaidumų skirstymo tvarką
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ turės tobulinti perdavimo tinklo pralaidumų skirstymo tvarką, pirmadienį pranešė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), atlikusi neplaninį patikrinimą. ...
-
Lapkričio 21-ąją įvyks ilgai laukta konferencija „Turbomarketing 2024“
Lapkričio 21 dieną Kaune įvyks ilgai laukta konferencija „Turbomarketing 2024“, skirta dirbtinio intelekto, pardavimų ir marketingo aktualijoms aptarti. ...
-
VERT nepavyko išieškoti 4,2 mln. eurų iš „Perlo Energijos“
Buvusiai elektros tiekėjai „Perlas Energija“ valstybei laiku nesumokėjus daugiau nei 4,2 mln. eurų (su PVM) ir administraciniam teismui atmetus jos skundą dėl nurodymo sumokėti tokią sumą, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) ...
-
A. Paukštys: po paramos G. Nausėdos rinkiminei kampanijai pajutau, kad mano projektai „ėmė lėtėti“5
„Teltonikos“ vadovas Arvydas Paukštys tikina pajutęs, kad visi jo projektai „ėmė lėtėti“ po to, kai jis finansiškai parėmė šalies vadovą Gitaną Nausėdą jo rinkiminės kampanijos metu. Vis tik verslininkas...
-
Žiniasklaida: teismas Š. Matijošaičio vadovaujamai įmonei skyrė solidžią baudą2
Kauno mero Visvaldo Matijošaičio sūnaus, Kauno miesto savivaldybės tarybos nario Šarūno Matijošaičio vadovaujama bendrovei „Kauno saulėtekis“ už antstolio reikalavimo nevykdymą Kauno apylinkės teismas skyrė 7 tūkst. ...
-
Prokuratūra vertina informaciją dėl „Teltonikos“ projekto stabdymo priežasčių12
Prokuratūra vertina informaciją dėl įmonės „Teltonika“ technologijų parko projekto stabdymo priežasčių, generalinė prokurorė Nida Grunskienė pavedė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atlikti aplinkybių patikslinimą dėl pareigūn...
-
R. Masiulis: „Litgrid“ iš „Teltonikos“ perims elektros kabelių tiesimo projektą3
Kabelių, reikalingų „Teltonikai“ aprūpinti elektra, tiesimą perims Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“, teigia bendrovės vadovas Rokas Masiulis. Tuo metu energetikos ministras Dainius Kreivys tvirtina, kad gra...
-
RRT: Lietuvos pašto prašoma 3,9 mln. eurų periodikos nuostolių kompensacija – pagrįsta
Lietuvos pašto (LP) prašoma kompensuoti 3,89 mln. eurų suma už periodinių leidinių pristatymą kaimo vietovėse pirmąjį šių metų pusmetį yra pagrįsta, pranešė Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), įvertinusi sausio-bi...
-
Reaguodamas į „Teltonikos“ situaciją, G. Paluckas žada kovos su biurokratija komisiją9
Reaguodamas į strigusias milijardinės vertės „Teltonikos“ parko statybas Vilniuje, kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas žada Vyriausybėje steigti kovos su biurokratiją komisiją. ...
-
„Via Lietuva“ vadovas: kelio projektavimo klausimas „Teltonikos“ projektui yra išspręstas1
Su Vyriausybės atstovais ir „Teltonikos“ grupės įkūrėju Arvydu Paukščiu Taivano puslaidininkių gamyklos projekto vystymą pirmadienį aptaręs valstybės kelių bendrovės „Via Lietuva“ vadovas Marius Švaikauskas sa...