- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Maisto pramonė išgyvena transformaciją, kuri keičia ne tik produktų sudėtį, bet ir jų gamybos būdus. Augant tvarumo ir sveikos gyvensenos svarbai, inovacijos tampa kasdienybe. Šie pokyčiai atspindi vartotojų lūkesčius ir formuoja naują maisto kultūrą.
„Vikonda grupės“ ir Kauno kolegijos atstovai dalijasi, kaip per pastaruosius dešimt metų keitėsi vartotojų maisto produktų pasirinkimai, kas buvo išstumta iš maisto prekių lentynų ir kas šiandien jose užima matomiausią vietą.
Per dešimtmetį pasikeitė vartotojų lūkesčiai
„Vikonda grupės“ generalinis direktorius Mindaugas Snarskis sako, kad per pastarąjį dešimtmetį maisto pramonė patyrė reikšmingų pokyčių, kurie aiškiai atspindi besikeičiančius vartotojų poreikius ir prioritetus: „Pastebime stiprėjančią tendenciją ar bent jau norą rinktis sveikatai palankesnius produktus – vis dažniau vartotojai ieško produktų, galinčių pagerinti jų savijautą ir palaikyti sveiką gyvenseną. Sveikatai vertingų produktų paklausa auga, o tai liudija didėjantį visuomenės sąmoningumą renkantis maisto produktus.“
Jis akcentuoja, kad „Vikonda grupei“ priklausančios maisto pramonės įmonės atitinkamai laikosi kertinių šių pokyčių ašių, apimančių „švarios etiketės“ (angl. clean label) principą, kuris reiškia galimybę vartotojui pasirinkti produktus su daugiau natūralių ingredientų, be dirbtinių priedų ar konservantų; supermaisto (angl. superfood), ypač vertingų sveikatai ingredientų naudojimą receptūrose – tai suteikia įprastiems maisto gaminiams papildomų gerųjų savybių.
„Reikia paminėti ir aukščiausios produktų kokybės užtikrinimą gamybos procesuose, trumpinant tiekimo grandines, ir dalį reikalingų žaliavų renkantis arba užsiauginant vietinėje rinkoje“, – sakė M. Snarskis.
„Vikonda grupės“ generalinis direktorius M. Snarskis. Kauno kolegijos nuotr.
Jis priduria, kad cukraus, druskos mažinimas konservuotoje produkcijoje, visiškas palmių aliejaus atsisakymas valgomuosiuose leduose – tik maža dalis iniciatyvų gerinant „Vikonda grupės“ tiekiamų produktų kokybines savybes, kartu siekiant tvaresnio veikimo.
„Svarbu pabrėžti, kad mūsų įmonių grupė, eksportuojanti produktus į 30 pasaulio šalių, aktyviai stebi naujausias maisto produktų vartojimo tendencijas. Tai leidžia ne tik greitai reaguoti į vartotojų poreikius, bet ir prisidėti prie sveikesnių vartojimo įpročių formavimo“, – sakė Kauno kolegijos Praktikos ir karjeros dienų įmonės partnerės generalinis direktorius.
Vartotojai šiandien yra linkę rinktis maisto produktus, kurie yra palankūs sveikatai.
Dabar vartotojai sąmoningesni
Maisto pramonės gamintojai tvirtina, kad dabar vartotojai reiklesni nei bet kada anksčiau – jie ieško ne tik kokybės, bet ir gyvenimo vertybių atspindžio produktuose. Tvarumas, sveikata ir atsakomybė tampa svarbiausiais pasirinkimo kriterijais.
„Šiandienis vartotojas – išrankus, smalsus ir gerokai sąmoningesnis nei bet kada anksčiau. Dirbdami su vartotojais net iš 26 eksporto šalių, pastebėjome, kad ledų mėgėjai ieško daugiau nei vien skanėsto – jiems reikia sveikesnės, tačiau jokiu būdu ne mažiau gardžios alternatyvos. Rinkdamiesi desertą, jie vertina ne tik cukraus kiekį, bet ir tikisi išlaikyto skonio gylio ir intensyvumo“, – sakė Brigita Migonienė, „Vikeda“, gaminančios DADU ledus, rinkodaros vadovė.
Ji pažymi, kad įmonės tikslas – kurti receptus, kurie ne tik atitiktų, bet ir pranoktų šiuos lūkesčius: „Nuolat stebime pasaulines tendencijas ir ne tik stengiamės jas pritaikyti, bet ir patys kuriame inovacijas, nes eksportas sudaro net 65 proc. mūsų įmonės apyvartos.“
Be to, B. Migonienė atkreipia dėmesį, kad vartotojai, pavyzdžiui, leduose vis dažniau ieško netikėtų tekstūrų derinių – jiems patinka, kai ledai vienu metu gali būti ir traškūs, ir minkšti. Sparčiai populiarėja ledai su guminukais ar net populiarių kepinių, desertų gabaliukais.
Vis dėlto, kad ir kaip keistųsi tendencijos, išlieka nepakitę populiariausių skonių ledai: vaniliniai, šokoladiniai, karameliniai ir braškiniai.
„Šiandien žmonės keliauja daugiau nei bet kada, ieško naujų skonių ir patirčių. Todėl mūsų misija yra ne tik stebėti, bet ir kurti naujas tendencijas, kurios stebintų ir džiugintų net reikliausius šiuolaikinio pasaulio ledų mėgėjus“, – sakė „Vikeda“ rinkodaros vadovė B. Migonienė.
Kauno kolegijos nuotr.
Pirmenybė – produktams be dirbtinių priedų ir konservantų
Jai pritaria ir Kėdainių konservų fabriko rinkodaros vadovė Rasa Miliauskienė: „Šiandienis Lietuvos vartotojas – tai vis labiau sąmoningas, atsakingas ir išrankus pirkėjas, kurio pasirinkimus lemia ne tik kaina, bet ir produkto papildomi pranašumai. Gerėjant šalies ekonominei situacijai, žmonės vis labiau vertina sveikatos, tvarumo ir kokybės aspektus. Funkcinis maistas ir „švarios etiketės“ produktai tampa neatsiejama jų kasdienybės dalimi. Vartotojai nori žinoti, ką valgo, ir renkasi produktus be dirbtinių priedų ar konservantų.“
Tvarumas, pasak R. Miliauskienės, taip pat užima svarbią vietą vartotojų prioritetų sąraše. Lietuviai vis labiau vertina vietinius gamintojus ir noriai renkasi jų produkciją – prekės kilmė buvo ir išlieka reikšmingu veiksniu.
„Tai rodo didėjantį lietuviškos produkcijos populiarumą ir norą palaikyti Lietuvos ekonomiką. Be to, mūsų atliekami rinkos tyrimai įrodo, kad vartotojai dabar ieško daugiau nei tik maisto – jiems svarbus istorijos, tvarumo ir kokybės derinys“, – sakė Kėdainių konservų fabriko rinkodaros vadovė.
Ji atkreipia dėmesį, kad globalizacija ir plačiai prieinama informacija dar labiau plečia lietuvių skonio horizontus. Jie noriai eksperimentuoja su įvairių pasaulio virtuvių skoniais, tačiau išlieka ištikimi ir tradicijoms. Kėdainių konservų fabriko produkcija, pavyzdžiui, konservuotos daržovės, majonezai ar pomidorų padažai, ne tik išlieka paklausi, bet ir vis labiau populiarėja.
„Plati produktų pasiūla skatina daugiau domėtis, lyginti ir rinktis tik tai, kas atitinka vartotojų poreikius ir vertybes. Aktyvi prekių ženklų komunikacija padeda edukuoti vartotojus, o tai dar labiau skatina apgalvotą pirkimą. Šiuo metu Kėdainių konservų fabrikas eksportuoja savo produkciją į 25 šalis, tačiau ir Lietuvos rinkoje šie pokyčiai leidžia išlaikyti stiprias pozicijas, kartu plečiant inovatyvių produktų asortimentą“, – dalijosi Kėdainių konservų fabriko rinkodaros vadovė R. Miliauskienė.
Ieško sveikesnių alternatyvų
Kauno kolegijos Maisto ir agrotechnologijų katedros vedėja docentė dr. Ingrida Kraujutienė dalijasi, kad besikeičiančius vartotojų įpročius rodo jų pasirinkimas vartoti produktus, kuriuose yra mažiau druskos, cukraus ir riebalų, kurių pagrindas yra sočiosios riebalų rūgštys.
„Cukraus pakeitimas saldikliais nėra vartotojams palankus sprendimas, nes neaiškus jų poveikis sveikatai. Juslinis saldiklių neigiamas poveikis ypač jaučiamas gaiviuosiuose gėrimuose“, – pažymėjo dr. I. Kraujutienė.
Kauno kolegijos Maisto ir agrotechnologijų katedros vedėja dr. Ingrida Kraujutienė. Kauno kolegijos nuotr.
Ji atkreipia dėmesį, kad vartotojai šiandien yra linkę rinktis maisto produktus, kurie yra palankūs sveikatai, pavyzdžiui, pieną ne tik be laktozės, bet ir be A2 baltymo, kurie kai kuriems asmenims sukelia alergiją: „Taip pat vartotojai vis dažniau renkasi populiarius gurmaniškus maisto produktus, kraftinės gamybos alų, didėja veganiškų, vegetariškų patiekalų poreikis.“
Kauno kolegijos docentė primena, kad anksčiau rinkoje karaliavusius vienintelius – bulvių – traškučius šiandien keičia sveikesnės alternatyvos, tokios kaip daržovių, burokėlių, morkų ir kiti traškučiai. Keičiantis vartotojų poreikiams ir prioritetams, įprastus šokoladinius saldainius gamintojai keičia į vaisių ir riešutų užkandžius, kad nebūtų sintetinių priedų, konservantų. Pastaraisiais metais ypač išpopuliarėjo liofilizuoti vaisiai, uogos.
„Maisto pramonės įmonės reaguoja į vartotojų poreikius, tad asortimentas nuolat keičiamas siekiant atliepti pirkėjų lūkesčius, išgirsti jų pasiūlymus, idėjas, naujovių ir grįžtamojo ryšio ieškoma dalyvaujant parodose, mugėse ir kt.“, – dalijosi dr. I. Kraujutienė.
Ji priduria, kad įmonės, siekdamos užtikrinti maisto saugos ir kokybės reikalavimus, automatizuoja procesus, vadovaujasi tvarumo, ekologiškumo principais. Pažangesnės įmonės papildomai taiko RSPO SG standartą, kuris apima aplinkosaugos ir socialinių standartų rinkinį, kurių įmonės turi laikytis, kad galėtų gaminti sertifikuotą tvarų alyvpalmių aliejų.
„Tinkamai taikomi šie kriterijai padeda sumažinti neigiamą alyvpalmių aliejaus auginimo poveikį aplinkai ir bendruomenėms alyvpalmių aliejų gaminančiuose regionuose“, – akcentavo Kauno kolegijos docentė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Populiariausios lietuvių atostogų kryptys per šventes: dažnas Kalėdas ar Naujuosius sutiks saulės atokaitoje
Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, lietuviai intensyviau dairosi atostogų krypčių svetur. Dauguma tautiečių kelionių paketus suskumba įsigyti iš anksto ir renkasi Kalėdas ar Naujuosius metus pasitikti kepinant saulei. ...
-
Veterinarijos tarnybos ir „InnoForce“ ginče paskelbtas verdiktas
Informacinių technologijų (IT) įmonei „InnoForce“ nepavyko įrodyti, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) neteisėtai nutraukė IT sistemų diegimo sutartis, bei prisiteisti iš jos skolą. ...
-
Kėbulo geometrijos atstatymas: kodėl jis svarbus?
Po avarijos ar kitokio poveikio automobilio kėbului, geometrijos pažeidimai gali likti nepastebėti, tačiau jų pasekmės – rimtos. Tokie pažeidimai ne tik turi įtakos važiavimo komfortui, bet ir kelia pavojų saugumui. Automobilio geometrijos atst...
-
Ekspertai ir valdžia skirtingai aiškina SEB sprendimą: kas iš tiesų vyksta13
SEB bankas planuoja į vieną sujungti visus Baltijos šalyse veikiančius SEB, o būstinę iš Vilniaus perkelti į Taliną. Banko vadovė tikina, kad prie tokio sprendimo prisidėjo nestabili mokestinė aplinka Lietuvoje. Investuotojai ir verslin...
-
Brangs „Vilniaus vandenų“ paslaugos1
Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų gyventojai už geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą nuo kitų metų vasario per mėnesį mokės vidutiniškai 58 centais (su PVM) daugiau, penktadienį prane&scaron...
-
VERT: ESO dalį vystytojų blogai informavo
Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dalį komercines saulės elektrines siekusių įrengti vystytojų netinkamai informavo apie jiems nesuteiktus prisijungimus prie tinklo, penktadienį pranešė patikrinimą atlikusi Valstybin...
-
Tvarumo idėja keičia mokslo pasaulį
Kauno technologijų mokymo centras (KAUTECH) drauge su Kauno krašto pramonininkų ir darbdavių asociacija į diskusiją sukvietė mokymo įstaigų ir verslo atstovus. Dalyviai diskutavo tema „Tvari verslo ir mokslo įstaigų partnerystė: kokie ...
-
„Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos byloje bus apklausiami užsienio specialistai
Artimiausiuose bendrovės „Grigeo Klaipėda“ Kuršių marių taršos bylos posėdžiuose bus apklausiami specialistai iš užsienio, penktadienį pranešė Šiaulių apygardos teismas. ...
-
Šventiniu periodu „Kauno švara“ dirbs įprastai3
Šventiniu periodu UAB „Kauno švara“ dirbs įprastai. Prašoma gyventojų pasirūpinti važiuojamosios dalies priežiūra – neužstatyti šiukšlių konteinerių. ...
-
Kaunas veža Kalėdas į apkasus: Ukrainos kariams – vilkikas paramos
Kaunas dar kartą susitelkė gerumui. Per šešias paramos akcijos „Kalėdos keliauja į apkasus“ dienas surinktas artipilnis vilkikas paramos Chersono, Pakrovsko, Torecko ir Sumų apskrityse kovojantiems Ukrainos kariams, sužeistiesie...