LVAT: „Elektrum Lietuva“ kol kas neprivalo grąžinti vartotojams 2,4 mln. eurų netesybų Pereiti į pagrindinį turinį

LVAT: „Elektrum Lietuva“ kol kas neprivalo grąžinti vartotojams 2,4 mln. eurų netesybų

Teismas laikinai sustabdė rinkos reguliuotojo įpareigojimą nepriklausomai elektros tiekėjai „Elektrum Lietuvai“ grąžinti 2,4 mln. eurų vartotojų sumokėtų lėšų už netesybas bei dėl to atsisakyti reikalavimų klientų atžvilgiu.  

LVAT: „Elektrum Lietuva“ kol kas neprivalo grąžinti vartotojams 2,4 mln. eurų netesybų
LVAT: „Elektrum Lietuva“ kol kas neprivalo grąžinti vartotojams 2,4 mln. eurų netesybų / I. Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) balandžio 2 dieną panaikino Regionų administracinio teismo Kauno rūmų sausio pabaigoje priimtą sprendimą bei tenkino „Elektrum Lietuvos“ prašymą laikinai sustabdyti dalies Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pernai gruodį priimto nutarimo galiojimą.

„Nutarimo (...) papunkčių galiojimo iki bus išnagrinėta ši administracinė byla ir įsiteisės galutinis sprendimas sustabdymas šiuo atveju yra proporcinga priemonė tiek siekiant apsaugoti viešąjį interesą (vartotojų teises), tiek pareiškėjo privatų interesą“, – teigiama LVAT nutartyje.

Tuo metu tiekėjos prašymą uždrausti jai taikyti Energetikos įstatyme numatytas sankcijas už VERT įpareigojimų nevykdymą teismas atmetė.

„Elektrum Lietuva“ teismui teigė, jog šiuo metu šalies teismai nagrinėja 15 bylų, kuriose ji iš įmonių bando prisiteisti 1,175 mln. eurų už nutrauktas sutartis. Anot tiekėjos, atsisakius šių pretenzijų ateityje nebebūtų jų galima kelti iš naujo net ir tuo atveju, jei VERT nutarimo punktai būtų pripažinti neteisėtais, bendrovė turėtų atlyginti atsakovų bylinėjimosi išlaidas, taip pat patirtų iki 10 proc. metinių pajamų žalą, galinčią siekti dešimtis milijonų eurų.   

„Tokios baudos skyrimas lemtų ne tik tolesnius šalių ginčus ir didelę finansinę naštą pareiškėjui („Elektrum Lietuvai“ – BNS), tačiau galėtų lemti ir pareiškėjo nemokumą, dėl kurio nukentėtų viešasis interesas bei daugybė  vartotojų, kuriems šiuo metu pareiškėjas tiekia elektrą“, – teismui teigė „Elektrum Lietuva“.

Tokios baudos skyrimas lemtų ne tik tolesnius šalių ginčus ir didelę finansinę naštą pareiškėjui („Elektrum Lietuvai“ – BNS), tačiau galėtų lemti ir pareiškėjo nemokumą.

Kaip anksčiau rašė BNS, VERT pernai gruodį įpareigojo nepriklausomus tiekėjus gyventojams, mažoms ir labai mažoms įmonėms grąžinti daugiau nei 8,3 mln. eurų iki 2023 metų vasaros iš jų pareikalautų mokesčių ar netesybų už sutarčių nutraukimą ar tiekėjo keitimą.

Taryba tuomet teigė, kad „Enefit“, „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“ vartotojams per tris mėnesius turės gražinti apie 2,3 mln. eurų, nebuitiniams – dar 6 mln. eurų: „Enefit“ – 5,2 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – apie 2,4 mln. eurų, „Ignitis“ – apie 0,7 mln. eurų.

Regionų administracinis teismas metų pradžioje priėmė nagrinėti „Elektrum Lietuvos“ ir „Enefit“ skundus dėl VERT įpareigojimo. Pasak teismo, elektros tiekėjos pabrėžė, kad dėl tokio VERT sprendimo jos patirs daugiau nei 8,5 mln. eurų nuostolių, o nereikalaujant ir mokesčių joms būtų užkirstos bet kokios galimybės ateityje ginti savo pažeistas teises.

Pasak LVAT nutarties, Regionų administracinio teismo Šiaulių rūmai sausio pabaigoje tenkino „Enefit“ prašymą bei laikinai sustabdė VERT nutarimo galiojimą, kol bus priimtas galutinis sprendimas šioje byloje.

„Ignitis“ dar prieš VERT sprendimą paskelbė buitiniams vartotojams jau grąžinusi 0,5 mln. eurų, o dar 0,2 mln. eurų kol kas nesumokėjusi dėl buvusių klientų duomenų trūkumo.

Įmonė iš viso turėjo grąžinti lėšas pagal maždaug 58 tūkst. klientų nutrauktas sutartis. Dar 22,2 tūkst. sutarčių nutraukimo mokesčių be pagrindo pareikalavo „Enefit“, o „Elektrum Lietuva“ – beveik 9 tūkst.

Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT pernai vasarį paprašė įmonių savanoriškai grąžinti nuo 2021-ųjų liepos vidurio iki praėjusių metų birželio sumokėtas netesybas.

Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų problemų patyrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų įmonių.

Seimo priimtos pataisos nuo 2023 metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su gyventojais, mažomis ir labai mažomis įmonėmis numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
teismuose mafija

kaip ir seime ir prezidenturoi o mentai tikra organizuoto nusikalstamumo gauja
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų