Kas laukia būsto paskolas Šveicarijos frankais ėmusių „Nordea“ klientų?

A.Butkevičius: "Nordea" klientų naudai galėtų atsisakyti dalies pelno

Socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus teigimu, valstybinės institucijos neturėtų nusisukti nuo "Nordea" klientų rūpesčių.

"Gali (komitetas - BNS) kreipti į banką, kad bankas paieškotų galimybių padėti tiems žmonėms", - BNS teigė A.Butkevičius.

Parlamentaras siūlo šioje istorijoje bankui "prisiimti dalį" kaltės ir paaukoti šiek tiek savo pelno.

"Žmogiškumo prasme vis dėlto bankas turėtų prisiimti tam tikrą dalį būsimų padidėjusių šeimos biudžeto išlaidų dėl paskolos grąžinimo. Pats turėtų surasti sprendimą ir savo pelno sąskaita tuos įsipareigojimus padengti", - teigė jis.

A.Butkevičius taip pat priekaištauja Lietuvos bankui, kad jis laiku neinformavo apie galimus Šveicarijos franko kurso pokyčius.

A.Maldeikienė: "Nordea" klientams reikėtų padėti

Mišriai Seimo narių grupei priklausanti Aušra Maldeikienė taip pat siūlo pasirūpinti į pigesnių būstų paskolų siekusiais banko klientais.

"Būčiau linkusi arčiau tos pusės, kad palaikyti tokį sprendimą, kad būtų atsižvelgiama į tuos žmones, kurie tas paskolas pasiėmė, o dabar jas sudėtinga mokėti, nes viskas išbrango. Mūsų šalis taip daug žmonių netenka, kad turėtų bandyti visais būdais apsaugoti tuos, kurie čia gyvena. Kai Lietuvos bankas ar Konkurencijos taryba užima tokią poziciją ir teigia, kad jums kažkas kažkada sakė, o jūs visvien kvailai elgiatės, man neatrodo, kad tai dora", - BNS teigė parlamentarė.

Ji neatmetė galimybės, kad "Nordea" klientams galėtų būtų padedama grąžinti paskolas numatant tikslinę dotaciją biudžete arba tam skiriant dalį Lietuvos banko pelno.

"Šitoje šalyje nepaprastai lengvai kompensuojamos pensijos, teisėjų neprarasti darbo užmokesčiai, išmetami pinigai mistinėms šventėms, fejerverkams, o čia eina kalba apie žmones, kurie turi būstus. Ką mes pasieksime, jeigu jie liks prie suskilusios geldos?" - pridūrė A.Maldeikienė.

Seimo narės manymu, kompensacijoms nereikėtų "kosminių sumų".

"Prisiminkime, beje, kaip atsidaro pinigų padengti akcinio inovacinio banko po jo bankrutavimo išmokėjimus indėlininkams, nes tada Indėlių draudimo įstatymo dar nebuvo. Čia nebūtų pirmas toks atvejis", - BNS teigė A.Maldeikienė.

"Nordea" klientų pozicija

"Nordea" klientai bando išsireikalauti, kad bankas leistų jiems be papildomų išlaidų nusikratyti paskolų mokėjimo frankais naštos.

Į Lietuvos banką kreipęsi kai kurie iš "Nordea" paskolas ėmę Šveicarijos frankais centrinį šalies banką tikino, kad "Nordea", pristatydamas paskolą šia valiuta kaip saugesnę alternatyvą, palyginti su būsto paskolomis, paimtomis litais arba eurais, klientus suklaidino, nes neišaiškino kurso pasikeitimo rizikos ir informaciją apie jo svyravimą pateikė tokiu būdu ir už tokį laikotarpį, kad sukeltų įspūdį, jog frankas yra labai stabilus ir svyruoja minimaliai.

"Nordea" klientai mano, kad bankas galėjo ir privalėjo išanalizuoti pasaulinę praktiką, kokia gali kilti rizika, susijusi su paskolomis užsienio valiutomis ir būtent savo klientams siūlomais frankais.

Lietuvos bankas buvo prašomas įvertinti, ar "Nordea" veiksmuose nėra vartotojų klaidinimo požymių, ir įpareigoti "Nordea" perskaičiuoti paskolas eurais mokėjimo dienos kursu pagal pradinį franko ir euro kursą nuo paskolos frankais suteikimo dienos, įskaitant sumokėtas įmokas paskolai ir palūkanoms padengti.

Paskolas frankais teikė tik "Nordea" ir tik tris mėnesius

"Nordea" buvo vienintelis iš šalies komercinių bankų 2008 metų kovą pasiūlęs paskolas Šveicarijos frankais, tačiau jau tų pačių metų birželį jų buvo atsisakyta. Tada kreditų frankais palūkanos buvo kone perpus mažesnės nei euro.

Šveicarijos frankas nuo 2008-ųjų iki 2011 metų pabrango beveik 60 proc. lito ir euro atžvilgiu. Prieš ketverius metus skelbta, kad maždaug 360 gyventojų šia valiuta yra paėmę paskolas. 2015 metų pradžioje tokių klientų buvo likę 302.

Šveicarijos franko vertė euro atžvilgiu pastebimai išaugo po to, kai šalies centrinis bankas 2015 metų sausio 15 dieną atsisakė 2011 metais nustatytos viršutinės franko kurso euro atžvilgiu ribos, kuri sudarė 1,2 franko už eurą.

"Nordea" buvo išdavęs 68,115 mln. eurų paskolų frankais.NAUJAUSI KOMENTARAI

SERGEY YAKUBOVA

SERGEY YAKUBOVA portretas
ĮSIPAREIGOJANČIO PASIŪLYMO DĖL NUOSAVYBĖS Sveiki, Kokie yra jūsų finansiniai poreikiai? Mes suteikiame paskolas mažiausiai nuo 2 000 USD iki maksimalios 100 000 000,00 USD su patogia trukme, kuri yra nuo 1 iki 30 metų, o labai maža 3% palūkanų norma. Ar jums reikia verslo paskolos? Ar jums reikia asmeninės paskolos? Ar norite pirkti automobilį? Ar norite refinansuoti? Ar jums reikia hipotekos paskolos? Ar jums reikia didžiulio kapitalo, kad pradėtumėte savo verslo pasiūlymą ar plėtrą? Ar jūs praradėte viltį ir manote, kad nėra jokios išeities, o jūsų finansinė našta išlieka? Prašome nedvejodami kreipkitės į mus dėl galimo verslo bendradarbiavimo Susisiekite su mumis el. Paštu: constantloanfirm@gmail.com
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių