G. Skaistė: „Lifosos“ ateitis – vadovybės atsakomybė

Sankcionuotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ darbuotojams reikalaujant Vyriausybės apsaugoti įmonę nuo planuojamo uždarymo, premjerę pavaduojanti finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad bendrovė gali veikti ir dabartinėmis sąlygomis, o jos ateitis yra vadovybės atsakomybė.

„Įmonė vykdyti veiklą, kuri neprieštarauja sankcijų politikai, gali, todėl aš labiau raginčiau įmonės vadovybę konstruktyviai dirbti ir ieškoti sprendimų, kaip būtų galima efektyviai veikti esamoje situacijoje ir neapsimesti, kad nei ponas Melničenka (Andrejus Melničenka, netiesiogiai kontroliuojantis „EuroChem Group“ – BNS), nei sankcijos, nei priežastys, dėl kurių taikomos sankcijos, neegzistuoja“, – trečiadienį žurnalistams sakė G. Skaistė.

„Jeigu nori vykdyti tokią veiklą, kuri prieštarauja sankcijoms, tai manau, kad tokia veikla nėra galima“, – pridūrė ji.

Ministrės teigimu, jos paskirtas laikinasis „Lifosos“ administratorius tik įrodo, kad valstybė yra suinteresuota jos veiklos tęstinumu. 

„Tam, kad įmonė galėtų vykdyti veiklą, jai buvo paskirtas laikinasis administratorius, tai reiškia, kad Vyriausybė mato įmonės veiklą, kad ten yra daug darbuotojų, ji yra svarbi regionui“, – sakė G. Skaistė.

S. Lisausko / BNS nuotr. 

„Lifosos“ darbuotojų nuogąstavimus dėl ateities ji vadina galimu bendrovės vadovybės spaudimu Vyriausybei.

Sankcijos niekur nedings ir įmonei reikia išmokti dirbti tuo režimu, kuris yra dabar.

„Įmonės vadovybė, sakyčiau, kartais vykdydama ir savininko valią bando paspausti turbūt ir Vyriausybę, kad apskritai tos sankcijos nebūtų taikomos (...) Sankcijos niekur nedings ir įmonei reikia išmokti dirbti tuo režimu, kuris yra dabar“, – sakė G. Skaistė.

„Lifosoje“ dirba daugiau nei 900 darbuotojų. Liepos 3-iąją bendrovę valdanti ją valdanti Rusijos kapitalo grupė „EuroChem“ pranešė, kad „Lifosa“ gali būti laikinai konservuojama, o su šalies valdžia nepavykus sutarti dėl jos veiklos normalizavimo bus konsultuojamasi dėl gamyklos likimo apskritai.

„Lifosos“ vadovybė anksčiau teigė, kad dėl griežtos administratorės patikros įmonė praranda daug pajamų ir siekia švelnesnės kontrolės.

Bendrovė nuo praėjusių metų veikia prižiūrima laikinojo administratoriaus, kuri užtikrina, kad bendrovės sandoriai nepažeistų jai taikomų tarptautinių sankcijų.

G. Skaistė keistu pavadino „darbiečio“ Vytauto Gapšio siūlymą leisti administratoriaus kandidatūrą teikti ir pačioms įmonėms, kurioms taikomos sankcijos.

„Man asmeniškai labai keistai atrodo siūlymas, kai administratorių, kuris tikrina, ar įmonės vykdoma veikla atitinka sankcijų politiką, pasirinktų pati įmonė. Tai kam tada iš viso tas laikinasis administratorius“, – kalbėjo ministrė.

Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam A. Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, dėl to balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė ir ją atnaujino rugpjūtį, o nuo rugsėjo iki gruodžio gamyba stojo dėl amoniako trūkumo.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą. 

M. Navickienė: Užimtumo tarnyba padės atleistiems „Lifosos“ darbuotojams 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigia, kad Užimtumo tarnyba jau dabar pasiruošusi padėti visiems darbuotojams.

Net nelaukiant kažkokių sprendimų Užimtumo tarnyba yra budėjimo režime.

„Nereikėtų net laukti (atleidimo – BNS) lapelių, jau dabar Užimtumo tarnyba vertina alternatyvas, kokių kompetencijų žmonių reikia regione ir palaiko ryšius tiek su „Lifosa“, tiek su profesine sąjunga. Tai net nelaukiant kažkokių sprendimų Užimtumo tarnyba yra budėjimo režime“, – trečiadienį žurnalistams sakė M. Navickienė.

Anot jos, buvę „Lifosos“ darbuotojai gautų tokią pat paramą, kokią gauna visi į Užimtumo tarnybą besikreipiantys asmenys: „Perkvalifikavimas, kvalifikacija ir alternatyvios darbo vietos“.

S. Lisausko / BNS nuotr. 

Vis dėl to, M. Navickienė teigė, kad Kėdainiuose visiems atleistiems darbuotojams darbo surasti nepavyktų.

„Tuose pačiuose Kėdainiuose turbūt būtų sudėtinga (surasti darbo „Lifosos“ darbuotojams – BNS), reikėtų vertinti visą regiono perspektyvą ir siūlyti jau kažkokias pozicijas vertinant visą regioną“, – sakė ji.

„Lifosos“ darbuotojų mitinge prie Vyriausybės trečiadienį dalyvavęs Kėdainių meras Valentinas Tamulis teigė, kad jeigu nuo spalio 1 dienos įmonė tikrai bus konservuojama, apie 80 proc. jos darbuotojų bus atleista iš darbo.

Šiuo metu bendrovėje dirba 906 darbuotojai.

Administratorius: „Lifosa“ galėtų veikti kartu su grupės įmone Vokietijoje 

Nuo gegužės pabaigos dirbantis naujasis sankcionuotos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinasis administratorius sako, jog įmonė galėtų toliau sėkmingai veikti, jei jai būtų leista dirbti kartu su grupės įmone Vokietijoje „Eurochem Agro“. Administratoriaus atstovo Gintaro Adomonio teigimu, šiuo metu tokia galimybė svarstoma.

Šiuo metu tikriname ir analizuojame „Lifosos“ prašymą leisti dirbti su Vokietijoje veikiančia grupės įmone „Eurochem Agro“.

„Šiuo metu tikriname ir analizuojame „Lifosos“ prašymą leisti dirbti su Vokietijoje veikiančia grupės įmone „Eurochem Agro“, kurį įmonė pateikė liepos 13 dieną, o papildomus reikalingus dokumentus – vakar. Tai galėtų būti vienas iš problemos sprendimo būdų, jei paaiškėtų, kad iš sandorio naudos negautų sankcionuoti asmenys“, – pranešime teigė G. Adomonis.

Vėliau jis BNS patikslino, kad „Lifosa“ prašo leidimo parduoti produkciją Vokietijos įmonei.

„Yra labai paprastas reikalas – Vokietijos įmonė nori nupirkti pagamintos produkcijos. Mes analizuojame tuos dokumentus, kuriuos mums pateikė, mes dar jų nebaigę analizuoti, paprašėme papildomų, juos išanalizavę leisime parduoti arba dar paprašysime dokumentų“, – BNS sakė G. Adomonis.

Jo vadovaujama bendrovė „Valnetas“, dirbanti su partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“ – privalo užtikrinti, kad iš įmonės sandorių naudos negautų sankcionuoti asmenys.

G. Adomonis sako, kad bendrovė gali veikti nepažeidžiant sankcijų režimo.

„Esu tikras, kad sprendimai, leidžiantys įmonei veikti nepažeidžiant sankcijų režimo, egzistuoja ir tikiuosi, kad bendromis pastangomis jie bus surasti“, – teigia jis.

S. Lisausko / BNS nuotr. 

Pasak G. Adomonio, iki šiol jis patvirtino visus įmonės prašytus sandorius, tarp kurių – iš mokėjimai už įmonės veiklai būtinas prekes.

„Per kiek daugiau nei du mėnesius gavome beveik 400 prašymų atlikti sandorius. Iki šiol visas 400 užklausų patvirtinome, sprendimą absoliučiai daugumai jų priėmėme per parą. Administratorius tvirtina visus mokėjimus: nuo buities smulkmenų iki įmonės veiklos tęstinumui užtikrinti privalomų prekių“, – teigė G. Adomonis.

G. Adomonis sako, kad administratorė, kaip ir valstybė, siekia užtikrinti, kad bendrovė tęstų veiklą.

„Lifosa“ yra labai svarbus regiono darbdavys, todėl suprantame įmonės darbuotojų nerimą, „Lifosos“ valdybai paskelbus apie planus įšaldyti gamyklos veiklą šių metų rudenį. Mes nuolat bendraujame tiek su įmonės vadovybe, tiek su Lietuvos institucijomis, todėl galiu pasakyti, kad įmonės veiklos stabdymu nesame suinteresuoti nei mes, nei valstybė“, – teigia G. Adomonis.

„Lifosos“ vadovybė anksčiau teigė, kad dėl griežtos administratorės patikros įmonė praranda didžiules pajamas ir siekia švelnesnės kontrolės.

Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, dėl to balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė ir ją atnaujino rugpjūtį, o nuo rugsėjo iki gruodžio gamyba stojo dėl amoniako trūkumo.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A. Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.  

Premjerės patarėjas: neketinama atsisakyti „Lifosos“ laikinojo administravimo

 Vyriausybė šiuo metu neplanuoja švelninti Kėdainių fosforo trąšų gamyklai „Lifosa“ taikomos sankcijų kontrolės skiriant laikinąjį administratorių, sako premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas.

Jo teigimu, ES nesant vieningos sankcijų įgyvendinimo praktikos kiekviena šalis tai daro savaip.

„Visos šalys narės ieško būdų savaip įgyvendinti tas sankcijas. (...) Reglamente yra numatyti du būdai sankcijų įgyvendinimo, tai vieną būdą Lietuva yra pasirinkusi – paskirti laikinąjį administratorių“, – trečiadienį žurnalistams sakė K. Lančinskas.

„Kol kas ne“, – teigė premjerės patarėjas, atsakydamas į klausimą, ar nesvarstoma rinktis kito sankcijų kontrolės būdo.

K. Lančinskas susitiko su trečiadienį prie Vyriausybės rūmų Vilniuje surengto Lifosos“ darbuotojų mitingo organizatoriais – profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininke Kristina Krupavičiene bei įmonės nepriklausomos profesinės sąjungos pirmininku Vitalijumi Varnu.

K. Lančinskas teigė jiems pakartojęs pirmadienį Ingridos Šimonytės išsakytą poziciją, jog Vyriausybė yra suinteresuota, kad „Lifosa“ tęstų veiklą ir išsaugotų darbo vietas.

„Vyriausybė netrukdo įmonei veikti, kaip kažkam atrodo, Vyriausybė suinteresuota, kad įmonė veiktų, bet Vyriausybė privalo užtikrinti, kad sankcijos būtų įgyvendintos“, – teigė K. Lančinskas.

Premjerės patarėjas pabrėžė, kad laikinojo administratoriaus darbas yra ne kontroliuoti „Lifosos“ veiklą, o „tik vertinti teisine prasme įmonės sandorius, kad sankcionuoti asmenys negautų asmeninės naudos“.

„Šita įmonė yra privati įmonė, ji priklauso tam tikrai įmonių grupei ir šita įmonė nėra sankcionuota, kaip yra sankcionuotas vienas iš asmenų, kuris turi sąsajų su Rusijos vadovybe. Mūsų darbas yra įgyvendinti Europos Sąjungos reglamentą dėl sankcijų tam, kad tas asmuo negautų naudos“, – teigė K. Lančinskas.

„Visa kita – įmonė gali veikti ir įmonės vadovybė, valdyba, įmonės akcininkai gali priiminėti sprendimus, ieškoti naujų sprendimų, gali ieškoti būdų, kaip apeiti susidariusią situaciją“, – pridūrė patarėjas.

Jo teigimu, Vyriausybė dar nevertino „darbiečio“ Vytauto Gapšio siūlymo leisti administratoriaus kandidatūrą teikti ir pačioms įmonėms, kurioms taikomos sankcijos.

„Duokime laiko naujam administratoriui – jis dirba tik du mėnesius. Kaip suprantame, dar nėra nusiskundimų jo darbu, tegu įsivažiuoja ir pažiūrėsime kaip toliau“, – teigė K. Lančinskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

keidanskas,,>kuo čia dėta vadovybė?''

keidanskas,,>kuo čia dėta vadovybė?'' portretas
Geriausias komentaras sakyčiau.Ten išvardintas visas sąrašas rusiško ar su juo susijusio kapitalo įmonių,kurių kažkodėl įtartinai neliečia sankcijos.Ne koks tai pavydas kankina,o noras sužinoti tikrą tiesą.Gal todėl jos neliečiamos,kaip čia įvardinama ,dėl mūsų politikų akcijų turėjimo ir dalyvavimo tame versle?Ar ir toliau mums bus muilinamos akys tokų pasišiukšlijusių ,,ministrių''kaip ši ,,skaisčioji''konservatorė?

per LTV žinias pasakė

per LTV žinias pasakė portretas
Čia yra savininkų sprendimas - jeigu neatšauks sankcijų, gamyklą uždarys. O su Lietuvos paskirtu administratoriumi gali dirbti. Tai yra suskiai per darbuotojus nori Lietuvai užlaužti rankas. Geriausia būtų, kad staigiai bankrutuotų ir iš karto nusipirktų nauji savininkai.

KURI VYRIAUSYBĖ????

KURI VYRIAUSYBĖ???? portretas
Vadovybės [ kurios : gamyklos ar lietuvos???] ATSAKOMYBĖ.... TAI KAD LIETUVOS VADOVYBĖ NEJAUČIA NEI PAREIGOS NEI ATSAKOMYBĖS ... TAUTAI IR KONSTITUCIJAI LIPA PER GALVAS....TOKIA TIKROVĖ...
VISI KOMENTARAI 9

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių