- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo namo fasado krintantys plytgaliai, išpuvę vamzdynai, kiauras stogas – tokia yra dažno seno daugiabučio kasdienybė. Tačiau vos per kelis mėnesius šis vaizdas gali pasikeisti. Tam padeda namų modernizacijos programos, apie kurių pranašumus žino toli gražu ne visi.
Daugiabučių modernizacija – nemažai žmogiškųjų išteklių reikalaujantis procesas. Laiko ir žinių reikia ne tik remontui ar namo priežiūros darbams, bet ir administravimui. Ypač dirbant pagal valstybės ar savivaldybės remiamas programas.
Pagal šias programas gyventojams valstybė gali apmokėti maždaug trečdalį modernizavimo darbų. Tačiau vykdant jas neišvengiama šūsnies dokumentų tvarkymo, taip pat būtina išmanyti teisės aktus, organizuoti viešuosius pirkimus ir t. t.
Jei daugiabučių gyventojai nori pasinaudoti valstybės parama ir atsinaujinti savo būstą, bet vengia užsikrauti nemažą organizacinę ar biurokratinę naštą, tuo rūpinasi administratorius. Deja, toli gražu ne visos administruojančios įmonės aktyviai dirba pagal remiamas programas, nes šie procesai reikalauja daug žinių ir laiko resursų.
Krisdavo plytgaliai
Suprasdama gyventojų poreikius savivaldybės įmonė Kauno butų ūkis (KBŪ) nesikrato pareigos padėti modernizuojant namus ir pretenduojant į valstybės paramą. Vien šiais metais vienuolikai KBŪ administruojamų namų buvo skirtas dalinis finansavimas tvarkybos ar projektavimo darbams pagal Kauno savivaldybės paveldotvarkos programą.
Vien šiais metais vienuolikai KBŪ administruojamų namų buvo skirtas dalinis finansavimas tvarkybos ar projektavimo darbams pagal Kauno savivaldybės paveldotvarkos programą.
Apie KBŪ indėlį įgyvendinant programas liudija ir konkretūs pavyzdžiai. Vienas naujausių pavyzdžių – į pabaigą einantis daugiabučio M. Riomerio gatvėje modernizavimo projektas.
33-iuoju numeriu pažymėtas devynaukštis, įsikūręs vaizdingoje Nemuno upės kaimynystėje, iš aplinkinių namų išsiskiria ne tik nauju ir moderniu fasadu.
Prieš tai namas tiek iš išorės, tiek viduje buvo itin prastos būklės. Jo fasadas buvo ne kartą temptas apsauginiais tinklais, kad ant gyventojų ir praeivių galvų nekristų plytos. Krintantys plytgaliai net buvo apgadinę kieme stovinčius automobilius.
Iki avarijos – žingsnis
KBU atstovams diskusijose su gyventojais pavyko rasti visuomeniškų žmonių, kurie suprato renovacijos naudą ir aktyviai prisidėjo prie šios idėjos.
„Neslėpsiu, buvo sudėtinga išaiškinti visiems kaimynams ir motyvuoti juos, kad mums būtina susitvarkyti. Mūsų namas didelis – net 108 butai, žmonių interesai skirtingi. Sąmoningesni nori gyventi šiltai ir tvarkingai, tačiau nemaža dalis čia tik nuomojasi butus, tad jiems nuolatinių gyventojų problemos nelabai rūpėjo. Kai kurie kiti savininkai nerimavo dėl užgulsiančios finansinės naštos ir papildomų su remontais susijusių nepatogumų. Tačiau dabar, kai visi darbai praktiškai padaryti, dauguma žmonių patenkinti. Kai žiemą pajusime šildymo ir kitų sąnaudų sumažėjimą, nepatenkintų išvis neliks“, – svarstė vienas kalbintų aktyvių šio namo gyventojų.
Dar tolimais 1964-aisiais statytas daugiabutis buvo apleistas ne tik iš išorės. Keisdami vamzdynus santechnikai užfiksavo senųjų vamzdžių būklę, kurie buvo tiek išpuvę, kad juos teko traukti gabalais, o iki didelės avarijos buvo likęs vos žingsnis.
KBŪ nuotr.
Susidomėjo ir kaimynai
Renovacijos metu buvo gražiai sutvarkytas fasadas, renovuota per 70 balkonų, pakeista stogo danga, liftas, atlikta daugybė kitų modernizavimo darbų.
Spalį prasidėjus šildymo sezonui gyventojai jau pajuto ir namo fasado šiltinimo darbų rezultatą. Uždėjus kelis sluoksnius akmens vatos, užsandarinus ertmes, butuose šiluma laikosi nepalyginamai ilgiau nei iki renovacijos. Be to, temperatūrą kiekvienas butas gali reguliuoti savarankiškai, tad gali nusistatyti sau komfortišką aplinką.
Pasak namo gyventojų, per visą procesą jie su KBŪ specialistais konsultuodavosi visais rūpimais klausimais ir sulaukdavo profesionalių atsakymų.
„Gal net ir įkyrėjome, bet KBŪ atstovai išsamiai paaiškindavo, koks sprendimas yra racionaliausias, nuolat gaudavome ataskaitas apie nuveiktus ir planuojamus darbus. Norėčiau išskirti santechnikų brigados darbą. Jie per pusantro mėnesio kapitališkai pakeitė visus vamzdynus ir dirbo taip švariai, kad net ir smulkiausias šiukšles iš butų išsinešė“, – pasakojo pašnekovai.
Savo pašonėje matydami įkvepiančias permainas, renovacijos keliu nusprendė eiti šalia esančio daugiabučio, pažymėto 35-uoju numeriu, gyventojai. Jie pritarė investicijų plano rengimui, tad tikimasi, kad netolimoje ateityje tvarkingas ir modernus vaizdas M. Riomerio gatvėje plėsis.
Galimybės nustebino
KBŪ atstovauja gyventojų interesams, organizuoja darbus su valstybės parama ir pagal „Mažosios renovacijos“ programą. Ji skirta šildymo ir karšto vandens sistemoms modernizuoti.
Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo to, kad jei administratorius nebūtų pasiūlęs ir informavęs apie galimybes su valstybės parama modernizuoti inžinerinius ir šilumos tinklus, kažin ar patys būtume apie tai sužinoję ir tuo pasinaudoję.
Gyventojams gali būti skirta net 70 proc. kompensacija. Įmonė vien praėjusiais metais įgyvendino dešimt tokių projektų. Šiais metais programa tęsiama.
KBŪ buvo pirmieji tarp visų analogiškų įmonių, pateikę paraiškas savo klientų finansavimui gauti. Finansavimas skirtas jau penkiolikai projektų, tad pasinaudojant valstybės parama bus modernizuotos dar bent penkiolikos daugiabučių namų šildymo sistemos.
Vienas tokių pavyzdžių – Vaistinės skersgatvyje įsikūręs nedidelis daugiabutis. Modernizuota visa šio namo šildymo sistema: įrengtas automatizuotas šilumos punktas, daliklinė apskaitos sistema, pakeisti nauji šildymo vamzdynai, radiatoriai. Gyventojai gali patys nuspręsti, kiek šildyti savo būstus, ir įtraukti į apskaitą suvartojamą šilumos energiją.
„Pirmiausia, reikėtų pradėti nuo to, kad jei administratorius nebūtų pasiūlęs ir informavęs apie galimybes su valstybės parama modernizuoti inžinerinius ir šilumos tinklus, kažin ar patys būtume apie tai sužinoję ir tuo pasinaudoję. Mūsų namas nedidelis, bet kaip ir visur reikėjo suderinti gyventojų interesus, susitaikyti su remonto nepatogumais, tačiau galutinis rezultatas visiškai pateisino lūkesčius“, – teigė Vaistinės skersgatvio gyventojas Rolandas.
Anot jo, sėkmingas bendradarbiavimas su KBŪ persikėlė ir į kitus jo turimus nekilnojamojo turto objektus.
Padėjo ir teisme
Nepaisant nuoširdaus ryšio su klientais, kartais KBŪ specialistai susiduria su pačių gyventojų tarpusavio konfliktais ir tampa jų sprendimų tarpininkais.
Tokia situacija nutiko J.Jablonskio g. 17 numeriu pažymėtame objekte. Jis išskirtinis tuo, kad dalinį finansavimą fasado remontui skyrė KMSAV pagal paveldotvarkos programą. Tačiau atsirado nenumatytų kliūčių.
Šiame name dauguma butų savininkų pritarė stogo ir fasado remonto darbams. Tačiau atsirado keli asmenys, kurie laikėsi priešingos nuomonės ir visus veiksmus skundė teismui. Praėjusių metų rudenį remonto darbai teismo nurodymu net buvo sustabdyti, tačiau maždaug per 1–2 mėnesius buvo priimta nutartis, kad visi darbai atliekami pagrįstai. Teismas panaikino laikinąsias apsaugos priemones ir apgynė butų savininkų daugumos interesą tęsti remontą.
„Patys ne kartą bandėme kalbėtis su tvarkytis nenorėjusiais gyventojais. Aiškinome, kokia bus nauda, kad savivaldybė mums kompensuos beveik trečdalį kainos. Tačiau jokie argumentai neveikė, o reikalai pajudėjo, kai jų ėmėsi KBŪ specialistai. Jie surengė balsavimus, atstovavo mūsų interesams teisme ir taip padėjo įvykdyti daugumos gyventojų valią. Faktas, kad neturint administratoriaus mums patiems būtų itin sudėtinga įveikti kliūtis ir įgyvendinti šį projektą. Kiek tai kainuotų nervų ir laiko net nesinori galvoti“, – sakė namo gyventojas Tadas.
Pasak pašnekovo, dabar, kai namas, stūksantis šalia Steigiamojo Seimo aikštės, įgavo gražų fasadą ir stogą, jis tapo tikra miesto puošmena. Net didžiausi skeptikai į šį projektą ėmė žiūrėti kur kas palankiau.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda paskyrė D. Vedricką antrajai VPT vadovo kadencijai
Prezidentas Gitanas Nausėda Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) direktoriaus Darių Vedricką paskyrė dar vienai penkerių metų kadencijai. ...
-
10 metų minintis mentorystės tinklas jau padėjo daugiau nei 1000 jaunų verslų1
Šiemet 10 metų jubiliejų minintis Inovacijų agentūros verslo mentorystės tinklas jau sujungė virš 150 mentorių ir daugiau kaip 1000 verslininkų. Nemokami patarimai finansų, teisės, el. komercijos, rinkodaros ir kitais klausimais &scaron...
-
Teisme – 7 mln. eurų „Icor“ ieškinys Vyriausybės ginčo su „Veolia“ advokatams
Teismas toliau iš esmės nagrinės koncerno „Icor“ ieškinį, kuriuo jis iš buvusio Energetikos ministerijos kanclerio ir jos samdytų trijų advokatų reikalauja atlyginti beveik 7,3 mln. eurų vertės reputacinę žalą ir nuo...
-
Sveikatos įstaigas piktina Ligonių kasų nenoras apmokėti visų brangių tyrimų paslaugas5
Ligonių kasų noras pakeisti brangių tyrimų ir procedūrų apmokėjimą pakenks ir gydymo įstaigoms, ir gyventojams, sako sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. ...
-
Gebėjimas pasakyti „ne“: kokios apčiuopiamos naudos gaunate?1
Ar žinojote, kad kuo stipresnę kaltę jaučiate atsisakydami kam nors padėti, nors tuo metu iš tiesų negalite ar nespėjate, tuo stipriau esate emociškai priklausomi nuo kitų žmonių? Profesionali supervizorė Nomeda Jerochova įvardij...
-
Kariuomenei seifus teikusi rusiška įmonė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima2
Lietuvos kariuomenei ir kitoms valstybės institucijoms seifus teikusi bendrovė „Eurosafe LT“ pripažinta nepatikima, jos įranga turės būti keičiama, antradienį pranešė tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“. ...
-
Vilniaus geležinkelio stotyje įrengta VIP salė2
Keleivių vežimo geležinkeliais bendrovė „LTG Link“ Vilniaus geležinkelio stotyje įrengė vadinamąją VIP salę. Vienu metu ja galės naudotis apie 30 pirmos klasės keleivių, antradienį pranešė bendrovė. ...
-
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina projektą1
VšĮ „Kauno teniso mokykla“ įgyvendina bendrai finansuojamą valstybės biudžeto lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, projektą &bdquo...
-
Oficialus „Apple“ salonas „Smart Master“ persikelia: dabar veiks dar patogesnėje Vilniaus vietoje
Išskirtinis įgaliotas „Apple“ servisas ir salonas „Smart Master“ persikelia į naują vietą, siekiant dar labiau pagerinti klientų patirtį. Išmaniųjų įrenginių priežiūros centras čia toliau teiks „Apple&ld...
-
„Citus“ ekspertai apie butą su terasa mieste: kaip sukurti asmeninę oazę ir padidinti būsto vertę
Vilniaus būsto rinkoje terasiniai butai yra retenybė, sudaranti vos apie 2 proc. visos butų pasiūlos. Šiuo metu iš bendros 4 850 butų pasiūlos sostinėje yra tik apie 100 terasinių butų. Vidutinė terasinio buto kvadratinio metro kaina si...