Apie tai trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje pranešė ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės patarėja Jonė Leščinskaitė. Pasak jos, neatliktas ir poveikio aplinkai vertinimas.
„Visose sekliose atkarpose reikėjo atlikti susigulėjusio grunto, akmenų kasimo darbus. Tai buvo mums indikacija, kad buvo manipuliuojama sąvokomis „valymas“ ir „gilinimas“, – posėdyje teigė ministerijos atstovė.
Jos teigimu, gilinimo darbai apima grunto kasimą iš vandens telkinių, gilinant esamus arba rengiant naujus vidaus vandenų kelius, uostus, prieplaukas. Dugno valymo darbai yra susikaupusių nuosėdų iškasimas siekiant atkurti vidaus vandens kelių, uostų, prieplaukų gylį ir plotį.
„Tačiau matome, kad valymo darbuose grunto sudėtis buvo kiek kitokia, nei tikėtumėmės galvodami apie nuosėdas. Buvo ištraukti gargždas, žvirgždas, akmenys ir rieduliai, ko mes tikrai nevadiname nuosėdomis“, – aiškino J. Leščinskaitė.
Nevienintelis pažeidimas
Posėdyje dalyvavusios Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorės Agnės Jasinavičiūtės teigimu, tai ne pirmas kartas, kai VVKT pažeidžia įstatymus.
Pasak jos, pastarasis toks atvejis buvo Kuršių mariose.
„Vėliau buvo derintas aplinkosauginis projektas su mumis, buvo nustatyti apsaugos tikslai mariose norint aiškumo, kur galima daryti valymo darbus, kur ne. Finale tai išvirto į pažeidimus, nes ne pagal suderintą projektą buvo atlikti darbai ir salos buvo supiltos Nemuno priešakinės deltos gamtos rezervate“, – teigė ji.
Aplinkos ministras Povilas Poderskis posėdyje tvirtino, kad vystyti vandens kelius svarbu nekenkiant gamtai.
„Dabar yra daromi pažeidimai ant pažeidimų ir kaip jau esu minėjęs, mokama žala gamtai, mokamos baudos, tada mes iš tų baudų iš žalos gamtai atstatome tą gamtą. Vyksta keistas procesas“, – teigė ministras.
Gresia bauda iki 3 tūkst. eurų
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) direktoriaus Giedriaus Kadziausko teigimu, dėl galimų pažeidimų Alytuje departamentas pradėjo administracinę teiseną.
Pasak jo, dėl atliktų darbų, neturint poveikio aplinkai vertinimo, direkcijai gali užtraukti baudą nuo 1 550 iki 2 200 eurų, jei nusižengimas padarytas ne pirmą kartą – nuo 2200 iki 3150 eurų.
G. Kadziauskas pabrėžė, kad VVKD atliktų darbų žalos vertinimas truks apie keturis mėnesius.
Jis taip pat nurodė, kad atliekant Nemuno valymo darbus miško teritorijose buvo sugadinta miško paklotė.
„Man keisčiausias pats faktas, kad valstybės įmonės vadovas sistemingai pažeidinėja teisės aktus, tokių absurdų išvis neturėtų būti. (...) O šiaip pažeidimai tai neturėtų tokių būti, tokia veikla diskredituoja pačią vandens kelių idėją ir jų įrengimą“, – tikino aplinkos viceministras Ramūnas Krugelis.
Tuo tarpu VVKD laivybos skyriaus direktorius Aurelijus Rimas teigė, kad įstatymas nedraudžia kasti kieto upių grunto atliekant valymo darbus.
„Buvo pasakyta, kad buvo iškastas kietas gruntas ir akmenys. Specialios žemės naudojimo sąlygos aiškiai pasako, jog principas yra, kad tai draudžiama, bet išskyrus, kai atliekami vidaus vandens kelių įrengimo arba priežiūros, taip pat ir valymo, darbai. Įstatymas to nedraudžia“, – aiškino jis.
Šiuo metu VVKD baigia 25 milijonų eurų vertės Nemuno gilinimo projektą, kuriuo atliekami upės gilinimo darbai jos pritaikymui keleiviniam ir krovininiam transportui.
(be temos)