- Erika Alonderytė, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui nuo vasaros papildomai – 5 proc. indeksuoti socialinio draudimo bei valstybines pensijas. Jei Seimas pritars, jos didės nuo birželio 1 dienos, pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad pernai ruošiant 2022 metų biudžetą, Vyriausybė tikėjosi, jog vidutinė metinė infliacija šiemet bus 2,5 proc., todėl pensijas ir kitas socialines išmokas indeksavo 5 proc., išskyrus valstybines pensijas.
„Bet dabar jau matydami, kad prognozė yra kelis kartus prastesnė – vidutinės metinės infliacijos rodiklis prognozuojamas didesnis nei 9 proc., tai šitas papildomas indeksavimas yra perkamosios galios ir vertės tų įvairių socialinių išmokų, kurios tenka paprastai sudėtingos finansinės situacijos šeimoms ir žmonėms, tiesiog perkamosios galios palaikymas atsižvelgiant į tai, kad jų krepšelyje didesnę dalį sudaro maisto produktai ir pirmo, būtiniausio vartojimo prekės“, – posėdyje kalbėjo premjerė.
„Papildomas indeksavimas nuo birželio per visus metus leidžia išlaikyti indeksavimą, artimą vidutinei metinei infliacijai, šiek tiek galbūt jį aplenkiant. Toks sprendimas įdėtas į biudžeto projektą, jei Seimas jį palaimins, mes galėsime grįžti ir patvirtinti sprendimus Vyriausybės nutarimais“, – pridūrė I. Šimonytė.
„Nuo šių metų pradžios pakėlėme pensijas labiau nei numato įstatymas. Tačiau suprantame, kad pagyvenusius žmones ir žmones su negalia vis dar labiausiai paliečia augančios kainos, jie patiria skurdo riziką. Todėl siūlome padidinti jų pajamas ir kuo labiau sušvelninti neigiamą kylančių kainų poveikį“, – pranešime sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Senatvės pensijų indeksavimui papildomai reikės apie 53 mln. eurų iš „Sodros“ biudžeto ir 52,4 mln. eurų iš valstybės biudžeto, o valstybinių pensijų – dar beveik 5 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Numatoma, kad vidutinė senatvės pensija didėtų apie 22 eurais ir siektų apie 482 eurus, o turint būtinąjį stažą – 25 eurais iki 510 eurų. Vidutinės netekto darbingumo pensijos, priklausomai nuo jo lygio, papildomai didėtų 10–21 euru. Bazinė pensija siektų 225,84 euro.
Pasak M. Navickienės, šalpos neįgalumo pensijos, priklausomai nuo išmokų rūšies ir gavėjų kategorijos, didėtų nuo 11,5 iki beveik 52 eurų.
„Valstybinės pensijos taip papt indeksuojamos – 10 proc. bazė bei papildomai 5 proc. – karių, pareigūnų, mokslininkų, nukentėjusių asmenų“, – posėdyje sakė ministrė.
Palyginti su 2021 metų sausiu, pensijos nuo birželio vidutiniškai augtų 69 eurais.
Visos pensijos bus pradėtos indeksuoti už birželio mėnesį, jos bus pradėtos mokėti ne vėliau kaip liepos mėnesį.
Dabar paprastai visos pensijos indeksuojamos kasmet nuo sausio 1 dienos. Jų indeksavimo koeficientas apskaičiuojamas pagal 7 metų darbo užmokesčio fondo pokyčio vidurkį, o esant „Sodros“ biudžeto pertekliui, pensijų individualioji dalis gali būti indeksuojama papildomai.
Didės visos socialinės išmokos
Pasak M. Navickienės, Vyriausybė siūlo sistemiškai didinti pažeidžiamiausių gyventojų pajamas, socialines išmokas – jos nuo birželio turėtų augti apie 15-20 proc. – tai yra, sparčiau nei infliacija.
„Bazinė socialinė išmoka, nuo kurios priklauso išmokos vaikams ir kitos socialinės išmokos, nuo birželio augtų 4 eurais iki 46 eurų, šalpos pensijų bazė, nuo kurios priklauso šalpos išmokos stažo nesukaupusiems pensininkams, darbingumą praradusiems neįgaliesiems ir vaikams su negalia, augtų 23 eurais iki 173 eurų“, – posėdyje sakė ministrė.
Be to, tikslinių kompensacijų bazė, nuo kurių priklauso kompensacijos specialiųjų poreikių turintiems neįgaliesiems, augtų 12 eurų iki 38 eurų, o valstybės remiamos pajamos – 18 eurų iki 147 eurų.
Socialinė išmoka, palyginti su sausiu, augtų nuo 150 iki 173 eurų, senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems tėvams, kurie bent 15 metų slaugė neįgaliuosius, – nuo 225 iki 259,5 euro. Senatvės pensijos amžiaus sulaukusioms mamoms, išauginusioms penkis ar daugiau vaikų, – nuo 225 iki 260 eurų.
Vaiko pinigai turėtų augti nuo 73,5 iki 80,5 euro, papildoma išmoka daugiavaikėms ir nepasiturinčioms neįgaliuosius vaikus auginančioms šeimoms – 4 eurais iki 47 eurų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: VMI negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių1
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) nutarė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) negali automatiškai priverstinai išieškoti delspinigių. ...
-
Lietuvių žiemos kelionės: įvardijo tendencijas
Lietuviai per žiemos šventes vis dažniau renkasi aplankyti Europos miestų kalėdines muges, sako Lietuvos turizmo rūmų prezidentė. Šių metų naujiena – daugiau oro bendrovių skrydžių ne į Londoną ar Dubliną, o į Malagą ...
-
ES delsia aktyvuoti atvykimo ir išvykimo sistemą: ar Lietuva yra pasirengusi?
Bendrijai delsiant aktyvuoti Europos Sąjungos (ES) atvykimo ir išvykimo sistemą (EES), Lietuva teigia esanti pasiruošusi ją paleisti bet kuriuo metu. ...
-
Gitanas Nausėda: elektros kabelių Baltijos jūroje gedimai nebeatrodo kaip atsitiktinumas15
Trečiadienį pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, prezidentas Gitanas Nausėda pažymi – šis bei pastaruoju metu Baltijos jūroje padažnėję panašūs incidentai rodo, kad tai nebėra atsi...
-
Gera žinia vaiko tėvų globėjams: kaip ir seneliai, galės gauti atostogas anūkams prižiūrėti
Nuo kitų metų vaiko tėvų globėjai, kaip ir seneliai, galės gauti atostogas ir išmoką vaikui prižiūrėti. ...
-
Kokių mokesčių pakeitimų galima tikėtis kitąmet?1
Valdančiosios daugumos atstovai tikino nežinantys, kokius pasiūlymus dėl mokestinės reformos kitąmet atneš Vyriausybė, tačiau žada teikti prioritetą diskusijoms. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Algirdas Sysas sako, kad v...
-
Tarpušvenčiu lietuviai plūsta į Palangą: kiek čia kainuoja šventės?9
Palangos verslininkai pastebi, kad į kurortą daugiausia svečių atvyksta tarpušvenčiu, o itin daug – sutikti Naujųjų metų. Šią tendenciją rodo viešbučių ir privačių būstų užimtumas. ...
-
Nausėda: siekiant sukurti diviziją iki 2030-ųjų gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo BVP26
Norint iki 2030 metų Lietuvoje sukurti diviziją gynybai reikia skirti 5,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Kalėdoms lietuviai linkę rinktis praktiškas dovanas, joms išleis iki 250 eurų
Didesnė dalis šalies gyventojų Kalėdoms renkasi praktiškas dovanas, o artėjant šventėms itin šokteli dovanų čekių bei kortelių pardavimai, BNS sako Lietuvos prekybos centrų atstovai. ...