VMVT plečia savo veiklą Pereiti į pagrindinį turinį

VMVT plečia savo veiklą

2014-01-14 14:48 kauno.diena.lt inf.
VMVT plečia savo veiklą
VMVT plečia savo veiklą / T. Lukšio / BFL nuotr.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  (VMVT) veiklos sritys nuo šių metų pradžios dar labiau prasiplėtė. VMVT bus atsakinga už maisto papildų notifikavimą ir kontrolę, natūralaus mineralinio vandens pripažinimą mūsų šalyje, taip pat įmonių, gaminančių su maistu besiliečiančias medžiagų, priežiūrą ir kontrolę.

Griežtesnė maisto papildų kontrolė

Pasak VMVT direktoriaus dr. Jono Miliaus, šiuo metu Lietuvos rinkoje gali būti maždaug 5 tūkst. maisto papildų, tačiau apie dalį jų visuomenei informacija nėra prieinama.

Iki šių metų pradžios reikėjo notifikuoti (registruoti) tik tuos papildus, kurie buvo įvežami ne iš Europos sąjungos (ES) šalių, todėl vartotojas įsigydamas produktą, pagamintą ES, negalėjo būti tikras, ar jis platinamas legaliai, ar etiketėje pateikiama tiksli informacija.

VMVT nuo sausio 1 d. perimdama  papildų notifikavimo funkciją, sudarys Lietuvoje platinamų maisto papildų sąrašą, nepriklausomai nuo jų pagaminimo šalies. Taigi, turės būti notifikuojami (registruojami) visi į rinką tiekiami maisto papildai. Tokiu būdu vartotojai turės galimybę rasti informaciją apie visus šiuos produktus.

"Nauja maisto papildų notifikavimo sistema leis įvertinti maisto papildus pagal jų sudedamąsias dalis ir bus galima efektyviau vykdyti kontrolę. Pavyzdžiui, gavus informaciją, kad papildų sudėtyje yra draudžiamų medžiagų, VMVT naudodama maisto papildų sąraše esančius duomenis iš karto nustatys tokių produktų tiekėjus ir galės operatyviai juos įpareigoti išimti nesaugius gaminius iš rinkos. Tai būtina, siekiant apsaugoti vartotojus", - pabrėžė J.Milius.

Pasak VMVT direktoriaus, sistema, kai už maisto papildų kontrolę atsakinga viena institucija, leis efektyviau užkirsti kelią nesaugių produktų patekimui į Lietuvos rinką. Bus efektyviau kovojama su vartotojų klaidinimu, kai etiketėse nurodoma, kad papildai gydo nuo įvairių ligų. トLabai svarbu pažymėti, kad ši viena iš naujai VMVT pavestų funkcijų padės ir verslui - dėl visų su maisto papildais susijusių klausimų, įmonių atstovai galės kreiptis į vieną instituciją, kuri turės visą informaciją ir galės suteikti konstruktyvią pagalbą", - teigė J.Milius.

Be to, šiais metais VMVT specialistai ypatingą dėmesį skirs maisto papildų prekybos internetu kontrolei, numatyta atlikti teminius šios rinkos srities patikrinimus. Dabar tai itin aktuali problema, nes daugelyje populiarių interneto svetainių gausu  reklamos, siūlančios įsigyti nelegaliai platinamų maisto papildų.

Natūralaus mineralinio vandens  pripažinimo procedūros perduotos VMVT

Dar viena veiklos sritis, kurią šiais metais pradeda vykdyti VMVT - natūralaus mineralinio vandens pripažinimas mūsų šalyje. Nuo sausio 1 d. norintys, kad  Lietuvoje išgaunamas požeminis vanduo būtų pripažintas natūraliu mineraliniu vandeniu, privalės kreiptis į VMVT. Tokio pripažinimo pažymėjimas bus išduodamas, jeigu požeminis vanduo atitiks natūraliam mineraliniam vandeniui keliamus mikrobiologijos, cheminių medžiagų, sudėties pastovumo ir kitus teisės aktuose numatytus reikalavimus. Reikalavimas oficialiai pripažinti natūralų mineralinį vandenį nustatytas ES direktyvoje.

Iki šiol natūralaus mineralinio vandens pripažinimo dokumentus išduodavo Vilniaus visuomenės centras, o importuojamų ir Lietuvoje gaminamų produktų kontrolę vykdė VMVT, periodinius cheminius ir mikrobiologinius tyrimus atlikdavo Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas. トDabar tiek natūralaus mineralinio vandens pripažinimo pažymėjimų išdavimas, tiek kontrolės funkcija bus vienose rankose. Verslo atstovams nereikės blaškytis po kelias institucijas. Aiškesnė, skaidresnė taps ir šių produktų kontrolė", - pabrėžė  VMVT direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

VMVT specialistai primena, kad ne visas vanduo išpilstytas, į butelius ar buteliukus, gali būti vadinamas mineraliniu, kaip tai dažnai daro daugelis vartotojų. Tokiu pripažįstamas tik požeminis vanduo. "Natūralus mineralinis vanduo nuo paprasto geriamojo skiriasi natūraliu švarumu, originalia ir pastovia kompozicija. Ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ir kitos sudėtinės dalys lemia teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms. Kadangi natūralaus mineralinio vandens paruošimas griežtai kontroliuojamas, pavyzdžiui, jo neleidžiama dezinfekuoti, todėl tokio vandens šaltinis turi būti ypač gerai apsaugotas nuo galimos taršos, o gaminant laikomasi labai griežtų higienos reikalavimų", - teigė Z.Stanevičius.

Viena mineralinio rūšis nuo kitos gali labai skirtis. Mat iš skirtingų Lietuvos gręžinių išgaunamas vanduo turi ne vienodą mineralinių medžiagų kiekį. Jis nurodomas buteliuko etiketėje, todėl renkantis produktą labai svarbu perskaityti pateikiamą informaciją.

Įmonių, gaminančių su maistu  besiliečiančias medžiagas, registravimas ir kontrolė - vienoje įstaigoje

Nuo šių metų pradžios VMVT taip pat vykdys įmonių, įmonių, gaminančių su maistu besiliečiančias medžiagas bei gaminius iš plastiko, kartono, popieriaus, stiklo, metalo, molio ir kt., kontrolę. Anksčiau  už tai buvo atsakingi Visuomenės sveikatos centrai prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

VMVT kaip iki šiol kontroliuos, kad maisto tvarkymo subjektuose (maisto produktų gamybos, viešojo maitinimo, didmeninės ir mažmeninės prekybos, fasavimo ir pakavimo, tiekimo įmonėse) būtų naudojamos tinkamos liestis su maistu medžiagos. Tikrins, ar importuojami plastikiniai virtuvės reikmenys iš poliamido ir melamino, atitinka specialius reikalavimus. Gavusi iš Europos Komisijos pranešimus Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF dėl nesaugių šių medžiagų ir gaminių, nedelsiant informuos suinteresuotas mūsų šalies institucijas bei visuomenę. Nustačius Lietuvoje galimai nesaugių produktų atvejus, apie tai praneš RASFF sistema Europos Komisijai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų