- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Anot specialistų, tai – įmanoma. Jūrinė pramonė, mokslas ir karybos ekspertai telkia jėgas ir sako sieksią sukurti naujos kartos karo laivo projektą, bet tai – kone dešimtmečio projektas, pasakojama LNK reportaže.
Dabar Lietuva turi dešimt didesnių ar mažesnių karo laivų. Tarp jų – priešmininius laivus „Skalvį“ ir „Kuršį“, kuriuose sumontuoti povandeniniai robotai ir kita moderni įranga. Šie laivai skirti minoms ieškoti ir sunaikinti. Šiais neramiais laikais, mūsų šalis perka ir naujai apginkluoja trečią priešmininį laivą.
„Šiuo metu yra vykdomas kapitalinis vieno iš išminavimo laivų atnaujinimas. Yra nupirktas naudotas buvęs Jungtinės Karalystės laivyno laivo korpusas, kuriame bus sumontuota nauja įranga“, – sakė Karinių jūrų pajėgų vadas Giedrius Premeneckas.
Visi turimi karo laivai jau nebenauji. Jų istorija skaičiuojama po kelis dešimtmečius.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Jotvingis“ yra statytas Norvegijoje. Tai – ketvirtą dešimtį skaičiuojantis laivas. Kiti laivai yra statyti Jungtinėje Karalystėje, Danijoje“, – kalbėjo G. Premeneckas.
Pirmasis nepriklausomos Lietuvos karo laivas „Prezidentas Smetona“ irgi Vokietijoje pirktas. Tad nėra nė vieno karo laivo, kuris būtų suprojektuotas ir pastatytas Lietuvoje. Tačiau entuziastai sako, kad lietuviškų karo laivų galėtų rastis.
„Šiuo metu yra svarstomas naujo laivo projektas, jo koncepcija. Jis būtų didesnis už dabar turimus laivus, bet pats laivų skaičius būtų mažesnis. Kaip minėjau, šiuo metu mes turime dešimt platformų, tai būtų mažiau laivų, bet didesni, vienos klasės, vieno tipo didieji patruliniai laivai“, – planus dėstė G. Premeneckas.
„Tai – labai sudėtingas projektas, nes kariniai jūrų laivai technologiškai yra vienas iš sudėtingiausių jūrinės pramonės mechanizmų. Kuriant tokius laivus, reikia labai daug žinių ir gebėjimų“, – teigė Klaipėdos mokslo ir technologijų parko plėtros vadovas Andrius Sutnikas.
Tai – labai sudėtingas projektas, nes kariniai jūrų laivai technologiškai yra vienas iš sudėtingiausių jūrinės pramonės mechanizmų.
Tam jėgas vienija jūrinė pramonė, mokslas ir karybos žinovai.
„Mūsų užduotis būtų visą laivo viziją paversti inžineriniais ir technologiniais sprendimais. Kad tai virstų realiais paskaičiavimais, pagrindimu ir laivo projektu“, – komentavo Lietuvos jūrinio klasterio valdybos pirmininkas Arnoldas Šileika.
Norima, kad karo laivai neliktų tik brėžiniuose.
„Mūsų pajėgumai tą puikiai leidžia. Tik noriu pabrėžti, kad valstybės karinių laivų užsakymų neišleidžia iš savo šalių ir dažnai tie užsakymai yra pateikiami būtent tų užsakančių šalių laivų statyklose“, – sakė A. Šileika.
Anot laivų statytojų, dabar karo laivų statybos poreikis visame pasaulyje itin didelis. O karo jūrininkai vardija, kokio laivo norėtų.
„Laivas turi išpildyti tas užduotis, kurios iškeliamos karinėms jūrų pajėgoms. Tai yra turi užtikrinti teritorinės jūros išimtinės ekonominės zonos apsaugą. Tai pat, savaime aišku, turi turėti tam tikrą ginkluotę ir greičio parametrus, būti stabilus, kad galėtų plaukioti audringoje Baltijos jūroje“, – vardijo karo laivo reikalavimus G. Premeneckas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JT įgaliotinė: Lietuvai įvedus smurto prieš vaikus draudimus, juos įgyvendinti bus sunkiau1
Visų formų smurto prieš vaikus uždraudimas buvo lengvoji dalis, įgyvendinti tai bus žymiai sunkiau, sako Jungtinių Tautų specialioji įgaliotinė smurto prieš vaikus klausimais Najat Maalla M’jid (Nadžat Maala M’džid). ...
-
Kaunas ieško Kalėdų eglės ir Rotušės aikštės puošėjo5
Prasidėjus vasarai, Kaunas tradiciškai dėlioja planus bei ruošiasi gražiausiai žiemos šventei. Miesto savivaldybė skelbia viešą konkursą ir ieško, kas papuoš pagrindinę miesto kalėdinę eglutę bei Rotu&scaron...
-
Pirmas abiturientų egzaminas – su kriminalo šleifu: rengėjai kreipėsi į policiją
Informacija, jog savaitgalį socialiniuose tinkluose pasirodė pirmadienį abiturientų laikomo lietuvių kalbos ir literatūros egzamino temos, buvo melaginga, sako Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) direktorė Rūta Krasauskienė. ...
-
Ukrainos mokslininkų įdarbinimui šiemet numatyta skirti 1,2 mln. eurų
Ukrainos mokslininkų įdarbinimui šiemet planuojama skirti 1,2 mln. eurų, o nuo karo pradžios Lietuvos mokslo taryba (LMT) suteikė 2,9 mln. eurų šios šalies mokslininkams ir bendriems mokslo tyrimams. ...
-
Vilnius svarsto per NATO viršūnių susitikimą viešuoju transportu vežti nemokamai2
Vilniaus savivaldybė svarsto NATO susitikimo metu viešuoju transportu vežti nemokamai. ...
-
Siekiama studijų prieinamumo: atsiras konkursinė eilė moksleiviams iš socialiai jautrios aplinkos
Švietimo ministerija (ŠMSM) patvirtino aukštojo mokslo prieinamumo didinimo planą, kuriame numatoma, kad 2024 metais atsiras papildoma konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai jautrios aplinkos, aukštosios mokyklos bus ...
-
NATO naikintuvai keturis kartus kilo atpažinti ir lydėti Rusijos orlaivių
NATO oro policijos misiją vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę keturis kilo atpažinti ir lydėti skrydžio taisykles tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros pažeidusių Rusijos orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsau...
-
Prezidentas susitiko su N. Grunskiene: aptarė prokurorų darbo sąlygas3
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su generaline prokurore Nida Grunskiene aptarė prokurorų darbo sąlygas. ...
-
Pasienyje su Baltarusija apgręžtas 31 neteisėtas migrantas
Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą apgręžtas 31 neteisėtas migrantas, pirmadienį pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Karinės jūrų pajėgos pradeda didžiausias šių metų pratybas „Audros smūgis 2023“1
Lietuvos kariuomenės Karinės jūrų pajėgos pirmadienį pradeda didžiausias 2023 metų organizuojamas pratybas „Audros smūgis 2023“. ...