- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvai panirus į diskusijas apie pensinio amžiaus vėlinimą, pastebima kita tendencija. Vis daugiau lietuvių nelaukia pensinio amžiaus ir eina į išankstinę. Šiuo metu tokių yra beveik 7 tūkstančiai. Darbdaviai įsitikinę, kad išankstinė pensija – tragedija šalies ekonomikai ir įmonėms, pasakojama LNK reportaže.
Vilniaus viešojo transporto darbuotojai Romas, Algimantas ir Česlovas – kolegos beveik trisdešimt metų. Laikui bėgant jiems vis dažniau kyla mintis, kad galbūt laikas į išankstinę pensiją.
„Ne vieną kartą pagalvojau apie tai. Jau amžius ir reakcija nebe tokia kaip anksčiau. Kai yra daugiau kaip 60 metų, vis tiek žmogus jau kitaip jaučiasi“, – atviravo Romas.
„Turėtų būti kažkokios ribos. Manau, viešojo transporto vairuotojus, kurie kursuoja miesto sąlygomis, 60-ies jau turėtų išleisti į pensiją, nes neįmanoma“, – savo nuomonę dėstė Algimantas.
„Kyla minčių dėl tos išankstinės pensijos, bet, pirmiausiai, reikia sužinoti, kaip jie ten dalina tas pensijas: mažina ar nemažina“, – svarstė Česlovas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Dar visai neseniai kilo diskusijos, gal Lietuvoje reikėtų vėlinti pensinį amžių iki 72-ejų.
„Tai yra absurdų absurdas, nesąmonė“, – piktinosi Algimantas.
Tačiau Valstybės kontrolės duomenys rodo, kad situacija atvirkštinė – lietuviai į pensiją nori eiti anksčiau. Pernai tokių žmonių buvo beveik 4,5 karto daugiau nei prieš trejus metus.
„Tai yra didelė ir regionų problema, nes dažniausiai išeina žmonės netekę darbo arba dėl sveikatos problemų“, – komentavo Valstybės kontrolės atstovė Eivida Šlamė.
Išankstinę pensiją gali gauti tik tie, kuriems iki senatvės pensijos liko ne daugiau kaip penkeri metai ir jie jau turi darbo stažą – 35 metus. Tokių žmonių praeitų metų pabaigos duomenimis buvo septyni tūkstančiai.
Darbo rinkai tai yra tragedija. Mes netenkame darbuotojų, netenkame žmonių, vartotojų, kurie gali vartoti daugiau ir taip kurti ekonomiką.
„Sandėlių pagalbinių darbuotojų, statybos sektoriuje, taip pat vairuotojų, darbuotojų aptarnavimo srityje katastrofiškai trūksta“, – aiškino Lietuvos darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.
Tiesa, pati pensija sumažėja beveik puse procento už kiekvieną mėnesį, praleistą išankstinėje pensijoje.
„Mūsų tyrimo rezultatai parodė, kad net 88 proc. į išankstinę pensiją išėjusių asmenų gavo pensiją mažesnę arba skurdo rizikos ribos dydžio“, – teigė E. Šlamė.
Vis dėlto nuo 2021 metų senatvės pensija mažėja ne taip smarkiai ir tai vis didesnę dalį lietuvių paskatina apsispręsti mesti darbą.
„Jeigu žmogus sukaupęs 40 ir daugiau metų darbo stažą, jam išankstinė pensija apskritai nėra mažinama. Tad jam apsimoka išeiti“, – konstatavo E. Šlamė.
Tačiau ekonomistas pabrėžia, kad Lietuva išankstinei pensijai dar nėra pasiruošusi. Esą ankstyvas nedarbas darbuotojų trūkumo išspręsti negali.
„Problema yra ne senatvė. Problema ta, kad žmogus neturi darbo. Tai nedarbo draudimo priemonėmis ir reikia spręsti šį klausimą“, – teigė ekonomistas Teodoras Medaiskis.
Kad Lietuvos darbo rinkos problemų išankstinė pensija nesprendžia, o tik gilina, piktinasi ir darbdaviai.
„Darbo rinkai tai yra tragedija. Mes netenkame darbuotojų, netenkame žmonių, vartotojų, kurie gali vartoti daugiau ir taip kurti ekonomiką“, – teigė D. Arlauskas.
Ir autobusų vairuotojas Česlovas tikina, kad išleisti į pensiją anksčiau darbdaviai neskuba.
„Jiems vairuotojų trūksta, tad, žinoma, jie nenori, kad darbuotojai išeitų. Mūsų kolektyve yra žmonių, kurie jau seniai yra pensinio amžiaus ir dirba“, – komentavo Česlovas.
Valstybės kontrolė skaičiuoja, kad nemažai žmonių, net ir sulaukę pensinio amžiaus, pasilieka dirbti. Praeitų metų lapkričio mėnesio duomenimis, tokių yra kiek daugiau nei 70 tūkstančių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių
Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesni šiltnamiai. Paulius Astrauskas sako, kad minimali ploto riba paramai mažinama nuo...
-
G. Skaistė: siūlome apriboti poreikį per įmonę pirkti bangius automobilius3
Finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad kartu su mokesčių pertvarka siūlant mažinti lengvatą įmonėms už perkamus brangius automobilius, tai padėtų pažaboti tuos, kurie juos perka įmonės vardu, bet naudojasi asmeniniams tikslams. ...
-
Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams
Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama priešingų signalų. ...
-
A. Armonaitė: reikia įvertinti bankų solidarumo įnašo poveikį investicinei aplinkai
Vyriausybei ir Lietuvos bankui siūlant laikiną, dvejus metus galiosiantį bankų solidarumo mokestį, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad reikėtų įvertinti jo poveikį investicinei aplinkai. ...
-
Siūloma griežtinti baudas už grynųjų iš Rusijos ir Baltarusijos įvežimą2
Padaugėjus atvejų, kai iš Rusijos ir Baltarusijos bandoma įvežti su nusikalstama veikla ir karu Ukrainoje siejamus ir į mažas sumas išskaidytus grynuosius pinigus, siūloma griežčiau bausti asmenis, kurie padeda gabenti šiuos pinig...
-
S. Krėpšta: bankų paslaugų verslui kainos – vidutinės regione
Lietuvos komercinių bankų įkainiai už paslaugas verslui, palyginti su Baltijos šalimis ir Lenkija, nėra nei didžiausi, nei mažiausi, sako Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta. Anot jo, nuo praėjusių metų sutrumpėjo įtar...
-
Vyrai sausį uždirbo vidutiniškai 229 eurais daugiau nei moterys – „Creditinfo“2
Iš 76 veiklos sričių 67-iose vyrų vidutinis atlyginimas išlieka aukštesnis nei moterų – šių metų sausį vyrai vidutiniškai per mėnesį uždirbo 229 eurais daugiau nei moterys, parodė kredito biuro „Crediti...
-
A. Armonaitė: pasiūlysime palankesnius mokesčius verslui bei darbuotojams
Finansų ministerijai trečiadienį pristačius siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, valdančiosios koalicijos partnerės Laisvės frakcijos lyderė Aušrinė Armonaitė sako, kad jos vadovaujama Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateiks savo pasi...
-
Ministrė: naikinamos tik brangios ir mažai naudos teikiančios lengvatos
Finansų ministerijos antradienį pristatyta kai kurių mokesčių pertvarka siekiama naikinti tik tas mokestines lengvatas, kurios yra santykinai brangios ir atneša mažai naudos visuomenei, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė. ...
-
A. Armonaitė: interesų konflikto regimybė dėl A. Belickaitės egzistuoja1
Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) grupės nauja korporatyvinių reikalų direktore paskirtos Agnės Belickaitės sąsajų su kai kuriais Laisvės partijos atstovais, jos lyderė, ekonomikos ir inovacij...