Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pateiktas naujas Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų išaiškinimas kritikuojamas kaip pažeidžiantis teisėtus tiekėjų lūkesčius ir nepaliekantis jiems galimybės padengti netyčines skolas.
Su nutarimu nesutinka
Spalio pabaigoje naujai aiškindama įstatymo nuostatas VPT teigė, kad viešajame pirkime dalyvaujančio tiekėjo pasiūlymas gali būti atmestas, jei pasiūlymo teikimo dieną jis skolingas "Sodrai" ar valstybės biudžetui. VPT nurodo, kad tiekėjo pasiūlymas, susidarius skolai pasiūlymo dieną, turi būti atmestas net tuomet, jei tiekėjas pateikė kompetentingų institucijų tinkamu laikotarpiu išduotą pažymą apie skolų nebuvimą.
Remiantis iki šiol visuotinai taikyta viešųjų pirkimų praktika, siekiant įrodyti tinkamą tiekėjo atsiskaitymą su "Sodra" ar valstybės biudžetu pakakdavo pateikti tai patvirtinančią pažymą, išduotą ne anksčiau nei prieš 30 dienų. Advokatų kontoros "Sorainen" vyresniojo teisininko Liudo Ramanausko teigimu, tai buvo pakankamas pagrindas patvirtinti, kad tiekėjas atitinka minimalų kvalifikacijos reikalavimą: yra patikimas ir pajėgus įvykdyti viešojo pirkimo–pardavimo sutartį.
"Dabar VPT išaiškino, kad, nepriklausomai nuo to, kada pažyma išsiimta, pasiūlymo pateikimo dieną jokios skolos būti negali. Tad įmonė gali būti pašalinta iš didelio, 10 mln. litų vertės, konkurso, net jei prieš dešimt dienų išsiimdama pažymą skolos neturėjo, bet pasiūlymo pateikimo dieną susidarė vieno cento nepriemoka", – sakė L.Ramanauskas ir pridūrė, kad tokios trumpalaikės skolos gali susidaryti ir nepiktybiškai, pavyzdžiui, apsirikus skaičiuojant mokesčius "Sodrai".
L.Ramanauskas taip pat pabrėžė, kad naujausias tarnybos nutarimas iš principo paneigia anksčiau išduotų dokumentų pateikimo poreikį, nes pasiūlymo pateikimo dieną tiekėjas turi dar kartą įrodyti, kad atitinka minimalius kvalifikacijos reikalavimus. Be to, kaip atkreipė dėmesį jis, valstybės institucijos išduoda daugelį tam tikrą laiką galiojančių pažymų. Todėl tarnybos išaiškinimą pripažinus tinkamu kiltų klausimas, ar pažymomis reikėtų suabejoti ir kitais atvejais.
Turi teisę tikrinti ne kartą
VPT patarėja Aušra Pocienė pabrėžė, kad per viešąjį pirkimą svarbiausia perkančiajai organizacijai įrodyti, kad pasiūlymų pateikimo dieną tiekėjas nėra skolingas, t. y. atitinka visus jam keliamus reikalavimus.
Anot jos, perkančioji organizacija tiekėjo gali paprašyti patikslinti pateiktą informaciją, ir įstatyme nepasakyta, kiek kartų ji gali to reikalauti: "Perkančioji organizacija gali domėtis tiekėjų mokumu, tikrinti informaciją. Tai nedraudžiama. Priešingai – aktyvi perkančioji organizacija yra siekiamybė, nes tai užtikrina skaidrų viešųjų pirkimų vykdymą."
"Kaip laimėtoju galima pripažinti tokį tiekėją, kuris pasiūlymų pateikimo dieną neatitinka kvalifikacijos reikalavimo, yra skolingas? Kur garantijos, kad jis bus mokus, sugebės įvykdyti pirkimo sutartį?" – retoriškai klausė ji.
Nebegalės pasitaisyti
L.Ramanauskas pabrėžė: prieš 30 dienų išsiėmęs pažymą ir pamatęs, kad turi skolą, tiekėjas anksčiau galėdavo ją padengti ir sėkmingai dalyvauti viešajame konkurse. Dabar, skolas tikrinant pasiūlymo pateikimo dieną, tiekėjui galimybės pasitaisyti tarsi nebelieka.
"Anksčiau, jei tiekėjas neturėdavo ilgesnių nei 30 dienų nepriemokų, valstybė jo verslą vertino kaip tinkamą. Tai yra normalu, nes įmonė galbūt vieną mėnesį atsiskaitė nevisiškai, tačiau kitą mėnesį nepriemoką padengė. Juk su problemomis susidurianti įmonė turi gerokai ilgesnių pradelstų skolų ir tokiu atveju pažyma jai neišduodama", – sakė jis.
Kita vertus, kreditų biuro "Creditinfo" kredito rizikos vadovė Alina Buemann aiškino, kad verslo sektoriuje 30 dienų terminas yra gana ilgas, todėl praktikoje taikomi trumpesni terminai. Anot jos, taip yra todėl, kad įmonės finansinis pajėgumas gali pasikeisti per vieną dieną.
"Tai ypač galioja palyginti jaunoms smulkiosioms ir vidutinėms įmonėms, veikiančioms didelės rizikos srityje. Apskritai nerekomenduotume vertinti trumpalaikės skolos kaip atskiro elemento, nes mokumo rizika priklauso nuo įvairių sudedamųjų dalių. Tarp jų – įmonės mokumo istorija, finansinių duomenų dinamika, įmonės ir jos vadovybės reputacija bei sąsajos su kitomis įmonėmis, akcininkų struktūra ir jų tipažas", – sakė ji.
Naujausi komentarai