- Lukas Juozapaitis (BNS), Giedrius Gaidamavičius (BNS)
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) pirmadienį įpareigojo nepriklausomus elektros tiekėjus gyventojams, mažoms ir labai mažoms įmonėms grąžinti daugiau nei 8,3 mln. eurų iki 2023 metų vasaros iš jų pareikalautų mokesčių ar netesybų už sutarčių nutraukimą ar tiekėjo keitimą.
Tarybos teigimu, atsiskaityti su vartotojais įmonės „Enefit“, „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“ turės per tris mėnesius.
„Tarybos vertinimu, nepriklausomi elektros tiekėjai tokios teisės neturėjo. Todėl yra įpareigojimas (...) grubiai iki kovo pabaigos grąžinti mokesčius, kurie buvo surinkti iš vartotojų“, – žurnalistams pirmadienį sakė VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Pasak jo, buitiniams vartotojams tiekėjai turėtų grąžinti apie 2,3 mln. eurų, nebuitiniams – 6 mln. eurų: „Enefit“ – 5,2 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – apie 2,4 mln. eurų, „Ignitis“ – apie 0,7 mln. eurų.
„Ignitis“ grąžino 0,5 mln. eurų, „Enefit“ ketina grąžinti 1,5 mln. eurų, „Elektrum Lietuva“ – 70 tūkst.
„Ignitis“ dar prieš VERT sprendimą paskelbė buitiniams vartotojams jau grąžinusi 0,5 mln. eurų, o dar 0,2 mln. eurų kol kas nesumokėjusi dėl buvusių klientų duomenų trūkumo.
Esame priversti kategoriškai nesutikti su VERT sprendimu dėl netesybų.
Įmonė iš viso turėjo grąžinti lėšas pagal maždaug 58 tūkst. klientų nutrauktas sutartis. Dar 22,2 tūkst. sutarčių nutraukimo mokesčių be pagrindo pareikalavo „Enefit“, o „Elektrum Lietuva“ – beveik 9 tūkst.
Pasak R. Pociaus, dalį lėšų jau sugrąžino „Elektrum Lietuva“, o „Enefit“, reguliuotojo žiniomis, taip pat informuoja klientus.
Tuo metu „Elektrum Lietuva“, įpareigota grąžinti apie 2,4 mln. eurų, tvirtina, jog vartotojams turi grąžinti tik 70 tūkst. eurų.
Pasak įmonės atstovės Neringos Kolkaitės-Bielinės, būtent tiek mokesčių vartotojai realiai sumokėjo įmonei už nutrauktas sutartis.
„VERT sprendimą vykdysime, tačiau pabrėžiame, kad didžiąja dalimi atvejų, tiek kalbant apie gyventojus, tiek ir apie smulkias įmones, mes esame tik pateikę klientams sąskaitas, o pinigų už nutrauktas sutartis ir netesybas nesame gavę. Tad VERT įpareigojimas grąžinti daugiau nei 2 mln. eurų nėra tikslus“, – komentare BNS teigė N. Kolkaitė-Bielinė.
„Iš VERT nurodytos sumos iki šios dienos esame gavę apie 70 tūkst. eurų iš verslo bei gyventojų, juos ir grąžinsime, kaip numatyta VERT sprendime. Šis sprendimas neturės jokios įtakos bendrovės finansiniams rezultatams“, – pridūrė ji.
„Enefit“ vadovas Vytenis Koryzna teigė, kad dalis iš 1,5 mln. eurų sumos buitiniams vartotojams buvo grąžinta jau anksčiau, tuo metu 3,6 mln. eurų suma iš mažų įmonių realiai nebuvo gauta.
„Esame priversti kategoriškai nesutikti su VERT sprendimu dėl netesybų. Jis kelia grėsmę tiek mūsų bendrovės, tiek visos energetikos rinkos stabilumui. Tiek VERT, tiek Energetikos ministerija 2021 metų spalį raštu patvirtino, jog mūsų sutartyse su verslo klientais numatyta netesybų sąlyga atitinka galiojančius teisės aktus. Tačiau šių metų pradžioje reguliatoriaus pozicija staiga pasikeitė“, – teigė „Enefit“ vadovas.
„Jei bus patvirtinta, kad verslo subjektai nėra įpareigoti mokėti netesybų, svarstysime galimybę kreiptis į valstybę dėl patirtų milijoninių nuostolių atlyginimo“, – pridūrė jis.
V. Koryzna pabrėžė, kad iki šiol nė viena iš mažų įmonių nebuvo sumokėjusi bendrovei netesybų, todėl „VERT nurodyta 3,6 mln. eurų suma nėra faktiškai grąžintina“.
Jo teigimu, dėl įpareigojimo grąžinti sumokėtus rezervacijos mokesčius įmonė spręs artimiausiu metu, tačiau buitiniams klientams gražintina suma yra gerokai mažesnė nei 1,5 mln. eurų.
„Dalis jau buvo grąžinta klientams anksčiau, į bendrą sumą taip pat įeina ir išrašytos, tačiau neapmokėtos sąskaitos“, – komentare BNS teigė V. Koryzna.
VERT vertins, ar tiekėjai laiku grąžino lėšas
VERT vadovo teigimu, tiekėjų reikalaujama grąžinti įvairius nutraukimo mokesčius arba sumokėtas lėšas už suteiktas nuolaidas klientams, kurie nutraukė sutartis, sudarytas nuo 2021-ųjų liepos 15 dienos iki 2023-ųjų liepos 31 dienos.
„Buvo pritaikyti sutarties nutraukimo mokesčiai įvairia forma“, – pabrėžė R. Pocius.
Anot R. Pociaus, reguliuotojas tokį sprendimą priėmė atsižvelgęs į Europos Komisijos (EK) išaiškinimą ir precedentus teismuose, neleidusius taikyti sutarties keitimo mokesčių kitą elektros tiekėją norintiems pasirinkti vartotojams.
Tarybos vadovo teigimu, tiekėjai turės surasti ir kreiptis į klientus bei informuoti apie jiems priklausančias lėšas.
Anot R. Pociaus, jei tiekėjai lėšų negrąžins laiku, reguliuotojas vertins, kaip aktyviai jie stengėsi susisiekti su vartotojais ir informuoti apie jiems grąžintinas lėšas.
„Raginame vartotojus būti aktyviais, kreiptis į nepriklausomus tiekėjus. Tokiu atveju procesas įvyks greičiau ir vartotojai greičiau atgaus pinigus“, – pabrėžė VERT pirmininkas.
Grąžintinas sumas VERT nustatė remdamasi metų pradžioje pradėto tiekėjų patikrinimo rezultatais.
Pernai balandį Seime priimtos pataisos nuo praėjusių metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su minėtais vartotojais numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.
Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT šiemet vasarį paprašė įmonių savanoriškai grąžinti nuo 2021-ųjų liepos vidurio iki praėjusių metų birželio sumokėtas netesybas.
Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų problemų patyrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų įmonių. Netesybų reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to bylinėjamasi ir teismuose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Audito komitetas siūlo stabdyti jūros vėjo konkursą: kokia ministro pozicija?1
Seimo Audito komitetas siūlo Energetikos ministerijai stabdyti šiuo metu vykstantį antrojo 700 megavatų (MW) galios Lietuvos vėjo parko Baltijos jūroje konkursą, kol bus įvertintas jo ekonominis pagrįstumas. ...
-
ŽŪM: jiems parama gyvybiškai būtina
Smulkiųjų ūkininkų ūkių plėtrai skiriama dar 2,35 mln. eurų paramos, trečiadienį pranešė Žemės ūkio ministerija. ...
-
Verslo kova su biurokratija įsibėgėja
Naujieji metai prasidėjo verslui pozityviomis žiniomis – su premjeru Gintautu Palucku susitikę verslo organizacijų vadovai buvo patikinti, kad Vyriausybėje yra politinė valia įsteigti dvišalę perteklinės biurokratijos mažinimui skirtą k...
-
Ekspertė – apie elektromobilių rinkos trūkumus2
2024 m. elektromobilių skaičius Lietuvoje augo, tačiau ne tokiu tempu, kokio buvo tikimasi, praneša „Elektrum Lietuva“. Anot bendrovės, nors į elektromobilių infrastruktūrą investuojama aktyviai, ryškaus vartotojų susidomėji...
-
Darbo ginčų komisija pernai žmonėms padėjo atgauti milijonus eurų
Darbo ginčų komisija (DGK) per 2024 metus darbuotojams pradėjo susigrąžinti 14,75 mln. eurų – 46 proc. daugiau nei 2023 metais (10,1 mln. eurų). ...
-
Svarstoma papildomus pinigus Seimo nariams dalinti kitaip
Seimo valdyba trečiadienį nutarė sudaryti darbo grupę, kuri peržiūrėtų parlamentinei veiklai skirtų lėšų reglamentavimą ir pateiktų siūlymus dėl efektyvesnio jų panaudojimo. ...
-
LB: kol kas nesulaukėme nė vienos kriptoturto įmonių paraiškos dėl licencijos
Gruodžio pabaigoje prasidėjus pereinamajam laikotarpiui, kai kriptoturto įmonės turi gauti veiklos licenciją, Lietuvos bankas (LB) skelbia kol kas nesulaukęs nė vienos paraiškos. ...
-
Iš JAV – antausis Lietuvai26
JAV pristačius naują dirbtinio intelekto (DI) lustų eksporto kontrolės etapą, kuris apims apribojimus tiekimui į daugumą pasaulio šalių, išimtis bus taikoma tik 18-ai artimiausių JAV partnerių, tačiau Lietuvos sąraše nėra. ...
-
Olekas: JAV sprendimas rodo, kad Gabrieliaus Landsbergio politika nedavė vaisių33
Trečiadienį portalas 15min paskelbė, kad JAV, siekdamos užtikrinti, jog dirbtinio intelekto vystymui naudojami lustai nepatektų į Kiniją ar Rusiją, ribos jų eksportą visoms valstybėms, išskyrus 18 artimiausių partnerių, kurių gretose Lietu...
-
VST pradeda saugoti „LitPol Link“ objektus – skirstyklą ir transformatorių pastotę
Viešojo saugumo tarnyba (VST) trečiadienį pradeda saugoti elektros jungties su Lenkija „LitPol Link“, per kurią Baltijos šalys vasarį sinchronizuosis su kontinentine Europa, objektus – skirstyklą ir transformatorių pastot...