Šiaulietė Violeta gyvena viena ir elektros prietaisus įjungia tik vakarais po darbų bei savaitgaliais.
„Dujų neturiu, todėl maistas ruošiamas ant elektrinės viryklės. O šiaip – vakare šviesą užsidegu ir televizorius“, – kokius elektrinius prietaisus naudoja, pasakojo Violeta Venckuvienė.
Per mėnesį moteris prisuka apie 100 kilovatvalandžių elektros. Valdžios paskatinta, Violeta pasirinko nepriklausomą tiekėją, bet dabar negali naudotis pigesne visuomenine elektra.
„Dabar moku 25 centus už kilovatvalandę. Jei būtų pasiūlymas mokėti pigiau – mielu noru pereičiau“, – tvirtino V. Venckuvienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Seimas ir Energetikos ministerija nusprendė padėti tokiems kaip Violeta. Turintys nepriklausomą tiekėją nuo birželio pirmosios galės vėl grįžti prie visuomeninio tiekimo – su sąlyga, kad kasmet prisuka mažiau nei tūkstantį kWh arba yra pažeidžiami vartotojai.
„Pažeidžiami vartotojai – tie, kurie turi teisę į lengvatas, kurių pajamos žemos ir turi neįgalumą. Tai socialiai jautriausi visuomenės nariai“, – aiškino Seimo narys (LSDP) Robertas Kaunas.
Mažiau rūpesčių bus ir jau esantiems visuomeniniame tiekime – jame likti galės dar penkerius metus. Energetikos ministras teigia, kad abu pokyčiai palies pusę šalies vartotojų.
„Šios nuostatos aktualios 900 tūkst. vartotojų“, – teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Buvęs energetikos ministras teigia, kad pigesnę, valstybės užtikrinamą elektrą gaus net savo laiku jokio tiekėjo nesirinkę vartotojai.
„Praktiškai visi, kurie dabar yra garantiniame, galės pereiti į visuomeninį. Apdovanosime tuos, kurie nesilaikė įstatymų – net ir tuos, kurie vartoja labai daug“, – aiškino buvęs energetikos ministras Dainius Kreivys.
Landų palikta net turtingiems elektros vartotojams.
„Jei turite Lietuvos pajūryje prabangius antrus namus ir ten ilsitės tik vasarą, nesunaudojate 1000 kWh. Nors ir esate labai turtingas – mokėsite tiek pat, kiek socialiai pažeidžiami asmenys“, – sakė Seimo narys (LS) Andrius Bagdonas.
Ministras pripažįsta, kad bus žiūrima tik į kilovatvalandes, o ne į tai, kiek žmogus turi būstų.
„Bus atskirai, kiekviename objekte, kuris sunaudoja iki 1000 kilovatvalandžių per metus, nebus privalomumo rinktis nepriklausomą tiekėją“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.
Apdovanosime tuos, kurie nesilaikė įstatymų – net ir tuos, kurie vartoja labai daug.
Visuomeninę elektrą tiekia vienintelė bendrovė – „Ignitis“. Tačiau naujų klientų pliūpsnis – grėsmė augti pačiai elektros kainai.
„Didina jų kaštus. Kaštus kažkur reikia įdėti – tam turi dirbti žmonės, turi elektrą nusipirkti, pateikti, suskaičiuoti“, – aiškino energetikos ekspertas Martynas Nagevičius.
O dar tą pačią elektrą vieni gaus brangiau, kiti – pigiau. Pašalpą gaunantiems bus nustatyti mažesni tarifai. Kiek – nuspręs reguliuotojas.
„Keletas centų, bet tai bus vis tiek reikšmingai mažesnė kaina“, – sakė energetikos ministras.
Tiekėjas „Ignitis“ bus įpareigotas socialiai pažeidžiamiems asmenims pirkti elektrą tiesiogiai iš saulės ir vėjo parkų. Taip pat sudaryti ilgalaikes pirkimo sutartis, kad kainos kuo mažiau šokinėtų.
„Pigių atsinaujinančių liks mažiau likusiems – tai kryžminis subsidijavimas. Nuo to nepabėgsi: negali daliai vartotojų atpiginti kainos, nepabranginus kitiems, jeigu nieko nepakeiti“, – sakė M. Nagevičius.
LNK stop kadras
Valstietis Valius Ąžuolas siūlė visuomeniniame tiekime palikti ir vartotojus, kurie laikinai suvartoja daugiau nei tūkstantį kilovatvalandžių elektros per metus. Tačiau Seimas pasiūlymą atmetė.
„Žmogus gali visą žiemą turėti pažeidžiamo statusą – pavyzdžiui, gauti kompensaciją už šildymą. O po to – kelis mėnesius prarasti statusą. Gaunasi, kad du mėnesius bus išmestas lauk iš visuomeninio tiekimo, o po kelių mėnesių vėl galės sugrįžti atgal. Tai – neteisinga“, – tvirtino V. Ąžuolas.
Nepriklausomi elektros tiekėjai anksčiau taip pat žėrė kritikos, kad valdžia kone visus vartotojus leis susigriebti vos vienai bendrovei.
(be temos)
(be temos)
(be temos)