Vaistų pakuotėms – papildomos apsaugos priemonės

Vaistų pakuotės turės būti papildomai apsaugotos nuo falsifikavimo: atsiras kiekvienos pakuotės unikalūs identifikatoriai, taps privalomi apsauginiai įtaisai.

Šios priemonės numatytos Europos Sąjungos teisėje, ji Lietuvoje turi būti pradėta taikyti mažiau nei po pusmečio – nuo 2019 metų nuo vasario 9 dienos.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Farmacinės veiklos skyriaus vedėja Gražina Bobelienė BNS pasakojo, kad dėl naujovių pacientai bus labiau apsaugoti nuo rizikos įsigyti falsifikuotus vaistus.

Tuo metu Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė atkreipia dėmesį, kad nauja tvarka reikš papildomas išlaidas.

Saugumą didins kodai ir privalomi pakuočių apsauginiai įtaisai

Pasak G. Bobelienės, Lietuvoje nebuvo atvejų, kad teisėtoje prekyboje būtų nustatyti falsifikuoti vaistai, tačiau pagal prieš keletą metų Europos Komisijos paskelbtą statistiką, Europos Sąjungoje suklastota maždaug viena iš 20 tūkst. vaistų pakuočių.

„Yra žinoma, kad potenciją didinantys vaistai yra labiau falsifikuojami, onkologiniai vaistai“, – pasakojo G. Bobelienė.

Ji sakė, kad labiau apsisaugoti nuo padirbtų vaistų padės ant pakuočių atsirasiantys unikalūs identifikatoriai – specialūs kiekvienai pakuotei suteikiami kodai. Be to, taps privaloma fizinė pakuočių apsauga, kuri pažeidžiama ją atdarant ir kurią dabar gamintojai naudoja pasirinktinai.

„Dabar tokio griežto reikalavimo gamintojui taikyti apsauginį įtaisą nėra, savo valia taiko. O nuo vasario 9 dienos tiems vaistams, kur kyla rizika, kad gali būti falsifikuojami, bus privalomos apsaugos priemonės: unikalus identifikatorius ir apsauginis įtaisas, tai juostelė ar klijų gumulėlis būtinai turės būti“, – aiškino G. Bobelienė.

Papildomą naštą labiausiai pajus tie asmenys, kurie išduoda vaistus pacientams.

„Taip pat yra sudaroma duomenų bazė, vadinamoji Europos Sąjungos kaupykla. Kai gamintojas pagamins, suteiks pakuotei unikalų identifikatorių, jis vaistą įves į duomenų bazę. Tada vaistinė, išduodama vaistą, turės nuskenuoti dvimatį brūkšninį kodą. Duomenų bazėje bus atitikmuo, jeigu viskas tvarkoje, tada duomenų bazėje esantis identifikatorius bus deaktyvinamas. Jeigu bus falsifikuotas unikalus identifikatorius, bus įspėjimas, kai tai gali būti falsifikatas, nes antro tokio unikalaus identifikatoriaus negali būti. Tada prasidės tyrimas nustatyta tvarka. Toks vaistas negalės būti išduodamas žmogui“, – pasakojo ji.

Ministerijos atstovė aiškino, kad praktiškai apsiperkant vaistinėje pacientai pasikeitimų neturėtų pajusti, nebent keliomis sekundėmis gali pailgėti aptarnavimo laikas.

„Papildomą naštą labiausiai pajus tie asmenys, kurie išduoda vaistus pacientams“, – konstatavo ji.

Vaistinės nuogąstauja dėl papildomų išlaidų

Vaistinių asociacija teigia, kad unikalūs identifikatoriai lems dideles išlaidas vaistinėms.

„Vaistų pakuočių unikalūs identifikatoriai – tai papildomos didelės išlaidos vaistinėms. Vien pakuotei skenuoti reikalingi skeneriai visose Lietuvos vaistinėse kainuos šimtais tūkstančių eurų. Dar niekas iki galo nežino, kiek mums visiems kainuos mūsų IT sistemų adaptavimas. Kiek man žinoma, šis projektas, palyginti su pirminiais skaičiavimais, stipriai brangsta ir gamintojams. Jeigu atsiranda papildomų išlaidų (gamintojams, didmenininkams ir vaistinėmis), tai turi atsirasti ir kas jas padengia, o valstybė šiuo atveju nieko neįsipareigoja“, – tvirtina asociacijos pirmininkė D. Mikutienė.

Anot jos, nerimą kelia ir didėsianti administracinė našta.

„Jeigu kuriama sistema neveiks sklandžiai, gali ilgėti eilės vaistinėse, nes ilgiau truks aptarnavimas“, – perspėja D. Mikutienė.

Unikalūs identifikatoriai bus privalomi daugiausia receptiniams vaistams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Vaistų tiekimas

Vaistų tiekimas portretas
kaip ir kitos svarbios valstybei ir jos žmonėms šalies ūkio sritys, privalo priklausyti tik Valstybei.Ne jokiems privatininkams.Kurie žiūri tik savo naudos ir pelno.Pradedu visiškai negerbti Lietuvos valdžios, kuri per 30 metų nesugeba sureguliuoti šalies gyvenimo politikos, teisėtvarkos ir nemažina socialinės atskirties bei skurdo.Beviltiška.Juodasis verslas jau net nesislepia..

Aha

Aha portretas
todėl vaistų kainos didės:D))

Onute

Onute portretas
Tai kad vaistiniu multmilijonieriai turetu viska sumoketi,prie ko cia mes,juk tai ju reikalas ka paduoti i prekyba,jei brangins,i Lenkija ne taip toli,reikia tartis su kaimynais,susirenki kam ko reikia ,viena kart vieni vaziuoji,kita kart kiti,o kas negali, prideda prie benzino.O taip reikia ,kad suprastu,kad cia ju reikalas o ne musu.Atsirado mat is karto lyg zmones kalti.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių