- Erika Alonderytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujanti Trišalė taryba antradienį pradėjo svarstyti Darbo kodekso pakeitimus, tarp kurių – iniciatyvos dėl tėvadienių ir nuotolinio darbo.
Posėdyje nuspręsta klausimus perduoti Darbo santykių komisijai, kuri Seimo narių siūlymus išanalizuotų, o diskusijos bus tęsiamos kitame Trišalės tarybos posėdyje.
„Iki kito posėdžio grįšime jau su išvadomis iš komisijos ir kaip jie siūlys suformuluoti, o kitą posėdį priimsime sprendimą“, – sakė Trišalei tarybai pirmininkaujantis socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.
Antradienį posėdyje dalyvavusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pristatė siūlymą įrengti vaikų valandinės priežiūros kambarius valstybės ir savivaldybių įstaigose, jeigu jose yra bent 100 darbuotojų. Anot jos, tai kurtų šeimai draugiškesnę darbo aplinką.
„Tai nebūtų vaikų ugdymas, o trumpalaikė priežiūra, apibrėžta iki trijų valandų. Vaikų kambariai būtų ypač naudingi praktine prasme, kai vaiko pamokos baigiasi anksčiau nei tėvų darbo valandos, nereikėtų rūpintis parvežimu į namus ar kas prižiūrės tą laiką“, – posėdyje sakė Seimo pirmininkė.
Anot jos, tikėtina, kad tai paskatintų mažesnes viešojo sektoriaus įstaigas ir privačias įmones sekti tokiu pavyzdžiu, tačiau tai joms būtų tik rekomendacija.
V. Čmilytė-Nielsen taip pat siūlo taikyti sutrumpintą 32 valandų darbo savaitę vienam iš tėvų, jei jis grįžta į darbą nepasibaigus vaiko priežiūros atostogoms. Pasak jos, tai nebūtų nauja socialinė garantija, o tik alternatyvos sukūrimas.
„Asmuo galės arba dvejus metus būti vaiko priežiūros atostogose, arba jas sutrumpinti ir grįžti į darbo rinką anksčiau, mainais gaunant lankstesnes darbo sąlygas, iki kol vaikui sukaks treji metai“, – teigė ji.
Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė teigė sveikinanti tokį pasiūlymą, tačiau sakė nesuprantanti, kodėl tai negalėtų būti taikoma ir privačiame sektoriuje.
„Jeigu kalbame apie vaiko priežiūros sutaupytus pinigus, tai tauposi ir ten, ir ten. Tiek privačiame, tiek viešajame sektoriuje tėvai išeina vaiko priežiūros atostogų. Jūs palaikote ir iniciatyvą, kad vaiko priežiūros pinigai išeinant į darbą turėtų mažėti. Mes, priešingai, sakome, kad jie turėtų išlikti darbuotojams, vien dėl to, kad galbūt galėtų auklę pasisamdyti“, – teigė ji.
Tuo metu Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas Ričardas Sartatavičius teigė, kad tokią pat tvarką taikyti privačiose įmonėse būtų sudėtinga.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis mano, kad priėmus tokį siūlymą, liks neaišku, kaip elgtis su tais darbuotojais, kurie pasamdyti terminuotam laikui, pakeisti į motinystės atostogas išėjusį asmenį.
„Jei mama grįš anksčiau, lieka klausimas, ką daryti su darbuotoju, kuris dirba terminuotą laiką. Ar palikti jį vienai dienai, ar kaip, čia neaišku“, – sakė jis.
Tuo metu parlamentaras Linas Jonauskas Trišalei tarybai pristatė siūlymą, kad dėl nuotolinio darbo išlaidų kompensavimo dydžio ir mokėjimo sąlygų darbdavys su darbuotoju privalėtų sutarti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo tokio darbo pradžios.
A. Romanovskis teigė, kad šią tvarką galėtų tikrinti Valstybinė darbo inspekcija, o ne Darbo kodekso pataisa. R. Sartatavičius pridūrė, jog Darbo kodekso keitimas būtų perteklinis ir nereikalingas. Tuo metu profsąjungos teigė pritariančios Seimo nario siūlymui.
Trišalė taryba diskutavo ir dėl Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūno ekspremjero Sauliaus Skvernelio siūlymo, kad viena papildoma poilsio diena per mėnesį būtų suteikiama tėvams, auginantiems du vaikus iki 16 metų. Dabar tokią lengvatą gauna tėvai, kol jų bent vienam iš vaikų sueina 12 metų.
Viceministras V. Šilinskas teigė, jog didesnė problema yra ne dėl vaikų amžiaus, o dėl jaunesnių vaikų ir tėvų, kurie turi vieną vaiką, todėl jis siūlė svarstyti numatyti „mamadienį“ kas trečią mėnesį.
A. Romanovskis kalbėjo, jog S. Skvernelio siūlymas darbdaviams kainuotų apie 72 mln. eurų, todėl teisingiau būtų svarstyti visą motinystės konceptą, o ne atskirus „mamadienius“.
Tuo metu Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas sakė, kad norint skatinti gimstamumą bei skirti laisvadienių ir vyresnių vaikų turintiesiems tėvams, už tai turėtų mokėti mokesčius visi, o ne tik tos įmonės, kuriose yra vaikų turintys darbuotojai.
Trišalė taryba antradienį nediskutavo dėl siūlymo nemokėti išeitinių pašalpų per prastovą iš darbo savo noru išėjusiems darbuotojams. Dėl šio klausimo jau anksčiau išsiskyrė tarybos narių nuomonės – profsąjungos tam nepritarė, o Vyriausybės bei darbdavių atstovai siūlymą palaikė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas88
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...