Pereiti į pagrindinį turinį

Teismas: tėvystės išmokos grąžinti nereiks

2012-03-22 09:36
Teismas: tėvystės išmokos grąžinti nereiks
Teismas: tėvystės išmokos grąžinti nereiks / Shutterstock nuotr.

Prieš pusantrų metų vieno mėnesio tėvystės atostogų teise pasinaudojusiam ir „Sodros“ įtartam piktnaudžiavimu vilniečiui šį mėnesį teisme pavyko įrodyti, kad jam išmokėtos sumos grąžinti nereiks.

Prireikė atkaklumo

Priešingai nei „Sodrai“, teismui užteko įrodymo, kad individualią veiklą vykdantis ir dizainerio darbą dirbantis Algimantas Jočys mėnesį negavo draudžiamųjų pajamų, nes neišrašė nė vienos sąskaitos.

Pernai lapkritį dienraštis rašė, kad A.Jočiui teisėtai išmokėtą tėvystės išmoką „Sodra“ paprašė grąžinti. Nors tuomet jaunas tėtis teisėtai tikėjosi, jog pagal 2009 m. kelių mėnesių pajamų duomenis suskaičiavusi ir 2010 m. spalį gimus kūdikiui išmokėjusi 550 litų tėvystės išmoką „Sodra“ ją perskaičiuos ir išmokės neišmokėtą dalį gavusi 2010-ųjų pajamų deklaraciją.

A.Jočys žinojo, kad pašalpos dydis apskaičiuojamas pagal dvylikos mėnesių iki vaiko gimimo gautas pajamas, bet „Sodra“ jos dydį nustatė tik pagal paskutinius tris 2009-ųjų mėnesius. Tačiau, kai „Sodrą“ pasiekė A.Jočio 2010 m. pajamų deklaracija iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), visų metų pajamos buvo padalytos iš dvylikos mėnesių ir nustatyta, kad kas mėnesį A.Jočys gavo didesnes kaip 800 litų pajamas. Todėl „Sodra“ priėmė sprendimą, kad A.Jočys jam išmokėtą pašalpą turi grąžinti.

A.Jočys tik vėliau sužinojo, kad tą mėnesį, kai buvo išėjęs tėvystės atostogų, VMI turėjo nutraukti individualiąją veiklą. Pasak jo, „Sodros“ darbuotojai apie tai jo nebuvo įspėję. „Sodros“ direktoriaus patarėjos Jolitos Skinulytės-Niakšu teigimu, „Sodros“ specialistai tai turėjo padaryti, ir apgailestavo, kad pasitaikė atvejų, kai klientams tokia informacija nebuvo suteikta.

Neatlikęs šio formalumo vyriškis ranka nenumojo ir kreipėsi į teismą.

Neteisingas skaičiavimas

Paviešinus šią istoriją spaudoje, į redakciją kreipėsi dar keli tėčiai, patekę į tokią pačią situaciją. Atrodo, kad A.Jočio teisme pasiektas laimėjimas ir kitiems padės lengviau išspręsti ginčus su „Sodra“.

Kiek daugiau nei po mėnesio Vilniaus apygardos administraciniame teisme bus nagrinėjama identiška byla. Joje klientui atstovaujantis advokatų kontoros „Baranauskas ir Valčiukas HANSA LAW OFFICES“ advokatas Vidas Vilkas pabrėžė, kad jau formuojasi teisminė praktika, kuri naikina „Sodros“ sprendimus. „Pašalpos skaičiavimas asmenims, vykdantiems individualiąją veiklą, išvedant dvylikos mėnesių aritmetinį vidurkį, nėra teisingas. Tai jau išaiškinta teismo“, – teigė V.Vilkas.

A.Jočio bylą nagrinėjusi teisėjų kolegija teismo nutartyje parašė, kad taip, kaip „Sodra“ skaičiuoja draudžiamųjų pajamų gavimą, daryti negalima. „A.Jočio pajamų už 2010 m. deklaracijoje nedetalizuojami pajamų gavimo laikotarpiai, todėl remtis deklaracija nustatant, ar pareiškėjas pašalpos mokėjimo laikotarpiu gavo draudžiamųjų pajamų, negalima“, – rašoma teismo nutartyje. Pabrėžiama, kad „Sodra“ išvadą dėl A.Jočio pašalpos permokos padarė pajamų duomenis vertindama tik formaliai, neatsižvelgdama į tikrąją situaciją.

„Kitais žodžiais tariant, žmogus buvo apkaltintas neteisėtu pašalpos gavimu, o tai, kad jis nekaltas, turėjo pats įrodyti“, – sakė advokatas V.Vilkas.

Teismo nutartyje jis priminė, kad pernai rugpjūtį vienoje byloje jau konstatavo, jog sprendžiant, ar pareiškėjas pagrįstai gavo išmoką, vertinamas susiklosčiusių santykių turinys, o ne formali jų išraiška.

Perskaičiuos pašalpą

Kaip informavo „Sodros“ direktoriaus patarėja J.Skinulytė-Niakšu, Vilniaus apygardos administracinio teismo priimto sprendimo Vilniaus „Sodros“ skyrius skųsti neplanuoja.

„Šiuo atveju, atsižvelgiant į Vilniaus apygardos administracinio teismo išaiškinimą, kad A.Jočys tuo laikotarpiu, kai buvo tėvystės atostogose ir gavo tėvystės pašalpą, veiklos nevykdė ir pajamų negavo, bus panaikintas ankstesnis Vilniaus “Sodros„ skyriaus sprendimas dėl tėvystės pašalpos permokos nustatymo ir perskaičiuota tėvystės pašalpa“, – sakė ji.

S.Skinulytė-Niakšu atkreipė dėmesį, kad „Sodra“ priimdama sprendimus vadovavosi galiojančiais teisės aktais. „Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, veiklos pradžia ir pabaiga nustatoma tik remiantis Mokesčių mokėtojų registro duomenimis. Individualia veikla užsiimančių asmenų faktinės draudžiamosios pajamos paaiškėja tik pasibaigus mokestiniams metams, kai deklaruojamos pajamos. Kadangi A.Jočys veiklos nenutraukė, už 2010 m. deklaruotos pajamos buvo proporcingai paskirstytos per visus kalendorinius metus, už kuriuos deklaruotos pajamos. Tad Vilniaus “Sodros„ skyrius neturėjo teisinio pagrindo kitaip perskirstyti A.Jočio 2010 m. draudžiamąsias pajamas ir nustatė tėvystės pašalpos permoką“, – paaiškino pašnekovė.

Stabdyti neįpareigojo

Dienraščio kalbintas advokatas V.Vilkas atkreipė dėmesį, kad esą priešingai, nei savo sprendimuose grąžinti motinystės ar tėvystės atostogų išmokas nurodo „Sodra“, teisės aktuose nebuvo numatyta galimybė asmenims sustabdyti individualią veiklą. Pasak advokato V.Vilko, „Sodros“ nurodomose Finansų ministerijos viršininko 2005 m. patvirtintose taisyklėse iki šių metų kovo nebuvo net žodžio „sustabdyti“.

„Visi šiuo metu teismuose nagrinėjami ginčai susiję su laikotarpiu, kai taisyklėse nebuvo numatytos individualios veiklos sustabdymo ir pranešimo apie sustabdymą galimybės. Tik nuo 2012 m. kovo 9 d. įsigaliojo nauja taisyklių redakcija, kurioje numatyta, kad tėvystės ar motinystės atostogų laikotarpiu asmenys gali sustabdyti savo veiklą, pateikdami VMI atitinkamą pranešimą“, – informavo advokatų kontoros „Baranauskas ir Valčiukas HANSA LAW OFFICES“ advokatas.

Teigiami pokyčiai bus

Paaiškėjus, kad pagrindinė ginčo tarp tėčių ir „Sodros“ priežastis – VMI nenutraukta individualios veiklos veikla mėnesiui, „Sodros“ administracija ėmėsi iniciatyvų išspręsti šią nesusikalbėjimo problemą.

„Sodra“ bendradarbiaudama su VMI ėmėsi veiksmų, kurie leis iš esmės išspręsti problemas, su kuriomis susidurdavo asmenys, vykdantys individualią veiklą ir jos nenutraukę tėvystės pašalpos gavimo laikotarpiu. „Siekiama, kad individualia veikla besiverčiantis asmuo, gimus vaikui, kaip ir iki šiol, galėtų išeiti vieno mėnesio trukmės tėvystės atostogų ir gauti tėvystės pašalpą, tačiau jam nebereiktų nei nutraukti individualios veiklos, nei kreiptis į VMI. Individualia veikla besiverčiančiam asmeniui tereikės kreiptis į “Sodrą„ dėl tėvystės pašalpos skyrimo. Toliau informacija tarpusavyje apsikeis “Sodra„ ir VMI asmeniui nesikišant“, – informavo „Sodros“ direktoriaus patarėja.

Ji priminė, kad ir šiuo atveju, jei per tėvystės atostogas tėvystės pašalpą gaunantis asmuo dirbs ir gaus kitų draudžiamųjų pajamų, jam bus išmokamas paskirtos pašalpos ir atitinkamą mėnesį turėtų pajamų skirtumas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų