- Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
SEB bankui šiemet prognozuojant 2,4 proc. Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) augimą, banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad antrąją metų pusę šalies ekonomika augs lėčiau, o infliacija kitąmet didės.
„Manome, kad tokios spartos, kokia buvo pirmąjį ir antrąjį ketvirčiais, išlaikyti nepavyks“, – antradienį SEB prognozių pristatyme teigė T. Povilauskas.
Pasak jo, SEB prognozuoja, jog trečiajį ketvirtį, palyginti su antruoju, BVP augs 0,6 proc., o paskutinį metų ketvirtį, palyginti su trečiuoju, – 0,5 procento.
„Visų metų rezultatas tikrai realu, kad gali pasiekti 2,4 proc. BVP pokytį šiemet. Nominalus BVP – apie 5,6 proc.“, – teigė T. Povilauskas.
Anot jo, trečiojo ketvirčio BVP teigiamos įtakos darys geri žemės ūkio rezultatai – tikimasi apie 5–10 proc. didesnio derliaus nei pernai.
Bankas pabrėžė, kad šalies ekonomika šiemet auga „gerokai labiau, nei tikėtasi“.
„Šie metai Lietuvos ekonomikai yra ramūs. (...) Nuo gegužės nieko stipresnio ir dramatiškesnio nesulaukėme, kas yra labai gerai“, – kalbėjo T. Povilauskas.
„Nuo (...) priešpandeminio lygio atrodo vieni geriausių Europoje ar netgi pasaulyje pagal tai, kiek paaugo ekonomika“, – pridūrė jis.
Pasak ekonomisto, šiemet augo pramonės, mažmeninės prekybos, statybos apimtys, teigiamos įtakos šalies ūkiui taip pat darė Europos Centrinio Banko sprendimas sumažinti bazines palūkanų normas.
Skaičius žmonių, kurie arba dirba, arba ieško darbo, yra rekordiškai aukščiausias Lietuvoje.
Anot ekonomisto, šiemet mažėja darbo našumas, tačiau BVP palaiko augantis dirbančiųjų skaičius.
„BVP didėjo (...) nuo priešpandeminių laikų, bet darbo našumas (arba BVP per vieną valandą) yra mažėjantis. (...) darbo našumas mažėja, o realusis darbo užmokestis auga. Bet mūsų ekonomikai pagelbėja, kad auga dirbtų valandų skaičius, nes daugėja dirbančių asmenų“, – kalbėjo ekonomistas.
Pasak jo, darbo rinką kasmet papildo daug trečiųjų šalių darbuotojų – Užimtumo tarnybos duomenimis, per metus jų padaugėjo apie 23 tūkst.
„Netgi žiūrint, kiek žmonių darbo rinkoje, tai rodikliai labai stiprūs. Skaičius žmonių, kurie arba dirba, arba ieško darbo, yra rekordiškai aukščiausias Lietuvoje“, – sakė T. Povilauskas.
SEB bankas antradienį pranešė padidinęs šių metų Lietuvos BVP augimo prognozę iki 2,4 proc. Gegužę bankas prognozavo, kad ekonomika šiemet augs 1,5 proc. 2025-aisiais prognozuojamas 2,6 proc., o dar po metų 2,9 proc. ekonomikos augimas.
Pramonė turėtų augti stabiliai
SEB teigimu, pernai mažėjęs 3,3 proc., šiemet šalies eksportas turėtų paaugti 0,5 proc., o 2025-aisiais šoktelti dar 4 proc.
Pasak T. Povilausko, pramonės rezultatai pirmąją metų pusę buvo geresni nei tikėtasi, o pasiteisinus prielaidoms dėl euro zonos ekonomikos augimo, gamybos apimtys turėtų išlikti stabilios. Ekonomisto teigimu, nuo dugno šiemet atsispyrė apdirbamosios gamybos, elektronikos, automobilių dalių, plastiko, chemijos produktų gamintojai, taip pat atsigavo baldų, medienos gamybos įmonės.
„Jau tikrai gerokai daugiau sektorių pramonėje, kurių gamyba didėja, o ne mažėja. Toliau nesiseka drabužių siuvimo (įmonėms – BNS), (...) sektorius turi konkurencingumo problemų dėl augančios minimalios mėnesinės algos, (...) yra pakankamai didelių įmonių, kurios nori restruktūrizacijos“, – sakė T. Povilauskas.
Be to, pasak jo, pirmasis metų pusmetis parodė, jog Lietuvos konkurencingumas nemažėja, nes eksporto vertė buvo didesnė nei importo: „Daugiau pinigų ateina nei išeina iš Lietuvos prekybos.“
Infliacija kitąmet didės brangstant kurui, energijai, maistui
„Galvojame, kad kitąmet energetika bus šiek tiek brangesnė, maistas taip pat bus šiek tiek brangesnis – prielaida augimo yra apie 1,5 proc. kitais metais, palyginti su šių metų nuosmukiu. Paslaugos kitąmet augs lėčiau nei šiemet (...), bet galvojame, jog paslaugų infliacija bus pagrindinis veiksnys, kuris tą infliaciją lems“, – SEB ekonomikos raidos pristatyme antradienį teigė T. Povilauskas.
Pasak ekonomisto, nuo 2025 metų sausio keliant akcizus bei įvedant CO2 dedamąją benzinas dėl to brangs apie 4 proc., dyzelinas – 9 proc.
SEB prognozėmis, šiemet vidutinė metinė infliacija sieks 1,2 proc.
„Manome, kad infliacijos dugnas lieka už nugaros, gruodį jau metinė infliacija aukštesnė nei 2 proc. Manome, kad kitąmet bus mėnesių, kai infliacija bus daugiau nei 3 procentai“, – sakė T. Povilauskas.
SEB taip pat prognozuoja, kad šiemet darbo užmokestis padidės 9,4 proc., o 2025-aisiais pakils dar 8,1 proc. Nedarbo lygis tiek šiais, tiek kitais metais turėtų išsilaikyti panašus – 7,3 proc. ir 7 proc.
Tuo metu namų ūkių vartojimas Lietuvoje šiemet augs 4,2 proc., kitais metais – 3,2 proc., skaičiuoja bankas.
„Mažėjant palūkanų normoms, vis tiek atsilaisvina pinigai sąskaitose, kurie išleidžiami ne palūkanoms, o mažmeninei prekybai, paslaugoms, kelionėms, investicijoms. Yra prielaida galvoti, kad vidaus vartojimas kitąmet augs“, – teigė T. Povilauskas.
SEB bankas antradienį pranešė padidinęs šių metų Lietuvos BVP augimo prognozę iki 2,4 proc. Gegužę bankas prognozavo, kad ekonomika šiemet augs 1,5 proc. 2025-aisiais prognozuojamas 2,6 proc., o dar po metų 2,9 proc. ekonomikos augimas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seime – siūlymas nelaikyti tėvų ir vaikų „susijusiais asmenimis“, teikiant paramą žemės ūkiui1
Seimas antradienį po pateikimo pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma palengvinti sąlygas pradedantiems ūkininkams, perimantiems ūkius iš tėvų. Priėmus pataisą, teikiant finansinę paramą ūkiams, tėvai ir vaikai nebus laikomi susijusia...
-
LEA: pastarąją savaitę elektros kainas mažino visi nepriklausomi tiekėjai
Pastarąją savaitę nepriklausomi tiekėjai mažino siūlomų fiksuotos kainos planų tarifus. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, jie vidutiniškai sumažėjo 0,2–0,6 procento. ...
-
Siūlymas dvigubai padidinti laidojimo pašalpą Seime įveikė pateikimo stadiją
Kadenciją baigiantis Seimas po pateikimo pritarė siūlymui dvigubai – nuo 440 iki 880 eurų padidinti laidojimo pašalpą. ...
-
A. Armonaitė: nuo kitos valdžios priklausys, ar bus statoma Ukrainos sprogmenų gamykla2
Nuo kitos kadencijos valdančiųjų priklausys, ar bus tęsiamas Ukrainos įmonės projektas Lietuvoje statyti vadinamųjų RDX sprogmenų gamyklą, sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė. ...
-
VERT: vidutinė šilumos kaina lapkritį didėja 11,5 proc.
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje lapkritį sieks 7,2 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 11,46 proc. daugiau nei spalį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
Verslininkas prabilo apie Trakuose sudegintus jo laivus: apėmė beviltiškumas, sumišęs su baime3
Verslininkas Mindaugas Beišys praėjusį pavasarį išgyveno sukrečiančią istoriją, primenančią pirmuosius nepriklausomybės metus, kai verslas buvo kontroliuojamas mafijos, o su sunkiai dirbančiais verslininkais buvo susidorojama tiesiog a...
-
Ruošiamasi „Via Baltica“ 160 kilometrų ruožo nuo Kauno iki Latvijos sienos rekonstrukcijai1
Užbaigiant magistralės „Via Baltica“ rekonstrukciją nuo Lenkijos sienos iki Marijampolės, ruošiamasi kito, beveik 160 kilometrų ilgio magistralės ruožo nuo Kauno iki sienos su Latvija rekonstrukcijai. ...
-
RRT: iki 200 įmonių privalo pateikti savo kontaktinius centrus
Europos Sąjungoje (ES) vasarį įsigaliojus Skaitmeninių paslaugų aktui ir jį įgyvendinančiam Informacinės visuomenės paslaugų įstatymui, Lietuvoje yra iki 200 įmonių, kurios Ryšių reguliavimo tarnybai (RRT), kaip Skaitmeninių paslaugų ak...
-
Bedė į piktžaizdę: elektroninių cigarečių parduotuvės rado, kaip apeiti draudimą1
Nuo lapkričio 1 d. draudžiama parduoti elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, kuriose yra cukraus ar saldiklių. Prekybos tinklai, degalinės šias prekes jau išėmė iš lentynų ir teigia didelių nuostolių nepatyrę. Ta...
-
Registrų centras iš virtualiųjų valiutų operatorių sąrašo išbraukė apie 340 įmonių
Registrų centras iš virtualiųjų valiutų keityklos operatorių ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių sąrašo išbraukė apie 340 įmonių. ...