Apie tai, ką būtina žinoti kiekvienam paskutinėmis deklaravimo dienomis, pasakojo advokatas Lukas Paltaražinskas.
– Iki kada gyventojams reikia pateikti pajamų deklaracijas? Ar šiais metais kas nors keičiasi?
– Pajamų deklaraciją reikia pateikti iki gegužės 2 dienos, bet gegužės 2 diena yra penktadienis po nedarbo dienos, prieš savaitgalį. Nesu tikras, ar mokesčius reikia pasilikti paskutinei dienai, bet terminas yra gegužės 2 diena. Žymiai niekas nesikeitė – reikia prisijungti prie elektroninio deklaravimo sistemos, atsakyti į klausimus, ta deklaracija užsipildo kone automatiškai, jums tik reikia atsakyti į keletą klausimų.
LNK stop kadras.
– Kiek tai žmonių liečia? Visiems reikia deklaruoti pajamas?
– Deklaruoti turi ne visi, bet visi gali. Sakyčiau taip, kad kai kuriems deklaruoti yra naudinga, nes galima kažką susigrąžinti, o kitiems – privaloma, nes reikia mokesčius sumokėti. Deklaraciją pateikti ir mokesčius mokėti turi tie, kas vykdo individualią veiklą pagal pažymą, pagal verslo liudijimą. Kas užsiima turto nuoma, galbūt pardavė būstą ar žemės sklypą, kurio neišlaikė 10 metų, arba automobilį, kurio neišlaikė 3 metus. Dar labai daug kitų mokesčių mokėtojų. Šiems asmenims privaloma pateikti deklaraciją ir sumokėti mokestį, o kai kuriems, kaip ir minėjau, gali būti naudinga pateikti deklaraciją.
– Kai kurie labai nenori pateikti tos deklaracijos. Kokia griežčiausia bausmė yra tiems, kurie nesusitvarko šio dalyko ir nenori, kad Mokesčių inspekcija matytų, kaip jie gyveno praėjusiais metais?
– Mokesčių inspekcija yra labai akyla ir labai gerai mato visus sudaromus sandorius. Jeigu prisijungsite prie elektroninio deklaravimo sistemos, ten yra labai daug duomenų.
– Kaip ir Dievas viską mato.
– Netoli – pirma po Dievo turbūt yra Valstybinė mokesčių inspekcija. Jeigu pažiūrėsite ten, rasite labai daug informacijos apie save. Vengti būtų kvaila, nes tas mokestis gali padvigubėti, o gali būti ir dar blogiau, tad vengti tikrai nėra ko.
– Daugeliui rūpi galimybė susigrąžinti tuos mokesčius. Kokiais atvejais galima sulaukti pinigų?
– Jeigu asmuo uždirba ne daugiau nei 34 tūkst. eurų pagal darbo sutartį per metus, jam reikėtų labai suklusti ir bėgti pildyti deklaraciją, nes jis galbūt gali prisitaikyti neapmokestinamą pajamų dydį (NPD), gali truputį susigrąžinti tų pinigėlių. Jeigu darbdavys netaikė NPD, galime patys prisijungti ir keliais paspaudimais prisitaikyti, o iki liepos 31 dienos gali sugrįžti keli šimtai eurų ir padidinti vasaros atostogų biudžetą.
LNK stop kadras.
– Studentams – studijų mokestis, būsto paskolos palūkanos. Kas gali atgauti pinigus?
– Jūs kalbate apie lengvatas, kviečiu visus mokesčių mokėtojus labai aktyviai domėtis lengvatomis. Jų niekas neduoda, jas turime pasiimti patys. Gyvybės draudimo įmokos, įmokos į pensijų fondus.
– Kokio draudimo?
– Sveikatos.
– Jeigu draudei augintinį ar namus – negrįš.
– Šiais metais ne, kitais metais galbūt turėsime. Tačiau šiais metais tos lengvatos niekas neduos – reikia prisijungti ir deklaruoti, kad buvo patirtos išlaidos, mažinančios mokestį, ir tuos pinigėlius susigrąžinti.
– Labai aktualu dėl būsto paskolų. Kokiais atvejais čia galima gauti?
– Tai yra labai išimtiniai atvejai. Tie, kurie labai seniai sudarė paskolas, tačiau tas nėra labai aktualu.
– Kokias pagrindines klaidas daro žmonės? Kaip to nepadaryti?
– Pirma klaida yra ta, kad jie nieko nedaro – nedeklaruoja, tada arba nesusimoka ir po kelių metų sulaukia svečio iš VMI, arba nesusigrąžina pinigėlių ir nuskriaudžia save. Bet kuriuo atveju pastebėjau, kad mokesčių mokėtojai neįsiskaito į lengvatą – kur gali sutaupyti, o kur optimizuoti. Taip praranda savo pinigus.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Ko reikėtų nepamiršti deklaruoti?
– Galbūt kažkas pirmą kartą girdi, kad galima susigrąžinti truputį mokesčių. Daug kas numoja ranka ir nereikėtų nuliūsti – nuo pat 2020 metų galime tas deklaracijas pasikoreguoti, ir atostogų biudžetas gali labai rimtai išaugti.
– Ar reikia deklaruoti dovanas?
– Dovanas tam tikrais atvejais reikia deklaruoti. Čia yra labai specifiniai sandoriai. Visus metus turi sekti, ar gavai dovaną, premiją, dar kažką.
– Piniginę dovaną. O jeigu dovana ne piniginė?
– Galbūt irgi reikia deklaruoti. Visada reikia pasižiūrėti, nes Registrų centras praneša VMI, kad galbūt kažką padovanojo.
– Kiekviena deklaracija yra akylai tikrinama VMI ar atsitiktiniu būdu? Galbūt kažkas nori pagudrauti, surašyti bet ką ir ją pateikti?
– Sistema tikrina kiekvieną deklaraciją – jeigu atsiranda kažkokie nesutapimai su kito asmens pateikta informacija – „Regitros“, Registrų centro, notaro – deklaracija gali nukeliauti pas inspektorių ir ateina svečias iš VMI.
– Ar reikia bijoti VMI?
– Ne, tačiau reikia būti atsargiam ir mokėti mokesčius, kaip ir pasinaudoti lengvatomis.
Naujausi komentarai