Paryžiuje vykstančiame Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) organizuotame pasauliniame forume dėl moterų lyderystės viešajame gyvenime socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė dalyviams pristatė, kad pagrindinės kliūtys, trukdančios moterų aktyvesniam dalyvavimui viešajame gyvenime, yra dar gan gajūs stereotipai ir išankstinės nuostatos dėl moterų ir vyrų vaidmenų, taip pat galimybių derinti darbą, šeimos ir asmeninį gyvenimą nepakankamumas.
„Kalbėdami apie vyrų ir moterų lygybę Lietuvoje susiduriame su gana kontraversiška situacija. Viena vertus, moterų vadovių skaičius jau priartėjo prie lyčių balanso – sudaro apie 40 proc. visų lygių vadovų. Dauguma teisėjų, antstolių, notarų – moterys, tarp advokatų ir prokurorų – vyrų ir moterų beveik po lygiai. Moterų su aukštuoju išsilavinimu yra daugiau nei vyrų, pvz., tarp daktaro laipsnį turinčių mokslininkų net 60 proc. – moterys. Jos aktyviai dalyvauja nevyriausybinių organizacijų, savanoriškoje, kultūrinėje ir bendruomeninėje veikloje – net aktyviau nei vyrai. Tačiau moterų, užimančių aukštas pozicijas ekonominių ir politinių sprendimų priėmime, vis dar mažiau“, - sakė ministrė A. Pabedinskienė.
Ministrė įvardijo pagrindines priežastis, tokias kaip nelygūs galios santykiai, susiję su dar vienu reiškiniu – giliai įsišaknijusiais stereotipais ir išankstinėmis nuostatomis dėl moterų ir vyrų vaidmenų, taip pat galimybių derinti darbą, šeimos ir asmeninį gyvenimą nepakankamumas, nevienodas pasidalijimas atsakomybėmis šeimoje, namuose.
Didelės įtakos turi ir tai, kad visuomenė nepakankamai jautri lyčių klausimų atžvilgiu – vyriška darbo kultūra, nepakankamas moteriškas solidarumas, palaikymo iš vyrų pusės stygius, net nepakankamas jautrumas lyčių atžvilgiu infrastruktūroje. Egzistuoja ir kitos nelygybės priežastys, pavyzdžiui, netiesioginė diskriminacija.
Teigiamiems pokyčiams pasiekti įgyvendinamos įvairios priemonės, tačiau būtinos ir visuomenės, bendruomenių pastangos, neišskiriant ir svarią įtaką darančios žiniasklaidos, tyrėjų ir mokslininkų.
Kaip diskusijos metu pastebėjo ministrė, vyrų ir moterų lygybė naudinga ir vyrams, ne tik moterims. Pavyzdžiui, didesnis vyrų įsitraukimas į šeimos gyvenimą mažina darbo sukeliamą įtampą, tai padeda stiprinti sveikatą ir, galiausiai, prailginti gyvenimo trukmę, kuri Lietuvoje išlieka problema – atotrūkis tarp vyrų ir moterų gyvenimo trukmės yra didžiausias ES.
Savo įžvalgomis darbo grupėje tema „Siekiant vienodų galimybių viešajame gyvenime“ taip pat dalinosi Yokohamos meras Fumiko Hayashi, „Haas“ verslo mokyklos prie Kalifornijos universiteto profesorė, pranešimo „Globalios lyčių spragos“ bendraautorė Laura Tyson, EBPO Profsąjungų patariamojo komiteto generalinis sekretorius John Evans ir kiti.
Užvakar ministrė A. Pabedinskienė su EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotoju Yves Leterme bei EBPO užimtumo, darbo ir socialinių reikalų direktoriumi Stefano Scarpetta aptarė Lietuvos bendradarbiavimo su šia tarptautine organizacija, dalyvavimo Užimtumo, darbo ir socialinių reikalų komitete, kuriame Lietuva, atstovaujama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, dalyvauja stebėtojo teisėmis, bei kitus klausimus.
Kaip susitikimo metu sakė ministrė, dalyvavimas Užimtumo, darbo ir socialinių reikalų komitete labai svarbus Lietuvai, nes komiteto veikloje analizuojami klausimai neatsiejami ir nuo mūsų kasdienybės – tai jaunimo įdarbinimas, pagyvenusiųjų aktyvinimo politika, pajamų nelygybė, darbo užmokesčio atotrūkis pagal lytį, demografiniai iššūkiai ir kiti.
Susitikimo metu EBPO atstovai pritarė ministrės išsakytoms aktualijoms dėl gyventojų senėjimo, jaunimo nedarbo, aptarė migracijos problematiką ir didelį EBPO įdirbį nelegalaus darbo srityje.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veiklai ypatingai reikšmingi yra du EBPO dokumentai – Rekomendacija dėl lyčių lygybės švietimo, užimtumo ir verslumo srityse bei Jaunimo veiksmų planas. Susitikimo metu EBPO atstovai pabrėžė šių dokumentų aktualumą.
Naujausi komentarai