Pereiti į pagrindinį turinį

Skyrybų kaina nežinoma

2009-05-27 09:00
Likimas: liūtą vaizduojantis tortas buvo supjaustytas pirmojo "Leo LT" gimtadienio proga.
Likimas: liūtą vaizduojantis tortas buvo supjaustytas pirmojo "Leo LT" gimtadienio proga. / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Vakar, kai prie Seimo ironiška akcija minėtas bendrovės "Leo LT" pirmasis gimtadienis, Vyriausybė nusprendė, kad nacionalinio investuotojo likimas turi paaiškėti ne vėliau kaip liepos 15-ąją.

Gali prarasti ES pinigus

Visuomeninės organizacijos pasiryžusios prie gėdos stulpo pastatyti visus politikus, kurie prieš metus pritarė sprendimui steigti nacionalinio investuotojo bendrovę "Leo LT" ir kurie šiuo metu delsia apsispręsti ją išformuoti. Tokį savo požiūrį akcijos organizatoriai išreiškė supjaustę liūtą vaizduojantį tortą ir taip paminėję pirmą ir, tikisi, paskutinį "Leo LT" gimtadienį.

"Norime atkreipti visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį į šią problemą – tiek ekonominiu, tiek moraliniu požiūriu šiuo metu esančia Nr.1 Lietuvoje. Juo labiau kad artėja liepos 15-oji, kai Lietuva turi pateikti paraišką ES dėl elektros jungčių finansavimo. Jeigu iki to laiko "Leo LT" nebus išformuota ir vietoj jos nebus sudaryta 100 proc. valstybės nuosavybės teise valdoma bendrovė, tuomet kyla didelis pavojus, kad Lietuva apskritai praras finansavimą iš ES, nes Europos Komisija neigiamai vertina "Leo LT" steigimo teisėtumą ir žada artimiausiu metu paskelbti savo neigiamas išvadas šio darinio atžvilgiu", – rašoma organizatorių išplatintame pranešime.

Ieškos kelių scenarijų

Vakar Vyriausybė vis dėlto apsisprendė darbo grupei duoti tik pusantro mėnesio pateikti išvadas dėl nacionalinio investuotojo bendrovės likimo. Išvados, nevertinant trijų valstybės ir privataus kapitalo įmonių įnešto turto, turės būti pateiktos ne vėliau kaip liepos 15-ąją.

"Apsvarstėme darbo grupės išvadas ir sutarėme, kad maksimaliai iki liepos 15 d. bus pateiktos galutinės išvados ir rekomendacijos, bet tikimės, kad tai pavyks padaryti ir anksčiau", – vakar po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė premjeras Andrius Kubilius.

"Sprendimai bus daromi tokie, kad jie kuo mažiau kainuotų tiek valstybei, tiek privačiam akcininkui. Bet koks sandorio ardymas kainuoja. Bus pateikti keli scenarijai, darbo grupė rekomenduos vieną iš scenarijų kaip pagrindinį, o toliau Vyriausybės, arba galbūt prezidentės, nuostata spręs, kuris scenarijus bus pasirinktas", – kalbėjo energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Anot jo, bus pasirinkti sprendimai, kurie nenumato "Leo LT" įmonių – "Lietuvos energijos", Rytų skirstomųjų tinklų (RST) ir VST – įnešto turto vertinimo.

Energetikos ministras teigė neatmetantis galimybės, kad "Leo LT" turtas gali būti nacionalizuotas: "Tikrai neatmesčiau šito varianto – kai teisingai atlyginama privačiam investuotojui, – jeigu būtų nacionalizuojama. Jeigu privačiam investuotojui būtų teisingai atlyginta, nemanau, kad jis kreiptųsi į arbitražą."

Jis teigė, jog būtų vertinama, kiek gali siekti "teisingas atlyginimas".

"Jūs įvertinkite tai, kiek privatus investuotojas investavo į VST privatizavimą. Tai techniniai klausimai, mes sprendžiame politinio tęstinumo klausimą. Nacionalizavimas yra vienas iš galimų būdų", – sakė A.Sekmokas.

Energetikos ministro vadovaujama darbo grupė norėjo dar trijų mėnesių, per kuriuos iš naujo būtų įvertintas "Leo" akcininkų įneštas turtas ir valdoma akcijų dalis. Išrinktoji Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusį pirmadienį pareiškė, kad trys mėnesiai yra per ilgas laikas sprendžiant "Leo LT" likimą ir teigė, jog "moralinė žala yra padaryta, ir sprendimus reikia priimti greičiau". Ji teigė sprendimų laukianti pirmą savo darbo dieną – liepos 12-ąją.

Dėl kompensacijų nesitarta

Politikų pareiškimai apie būsimas skyrybas su privačiais "Leo LT" akcininkais, regis, šiuos taip pat išvedė iš kantrybės. "NDX energijos" valdybos pirmininkas Ignas Staškevičius išplatino viešą pareiškimą, kuriame neigia esant slaptus Vyriausybės ir "NDX energijos" protokolus, esą garantuosiančius šiai solidžias kompensacijas.

"Rengiantis ardyti bendrovę, tenka skaityti jos steigimo dokumentus. Steigiant "Leo LT" mėginta skaidriai publikuoti visas bendrovės kūrimo sutartis internete (Ūkio ministerijos, VST, Seimo ir kituose tinklalapiuose), tačiau nepavyko išvengti įspūdžio, kad kažkas nuslėpta. Net pastarosiomis savaitėmis pasigirsta užuominų apie "konfidencialias" sutartis, kuriose aptartos "milijardinės kompensacijos". Tai – netiesa. Jokių slaptų Vyriausybės ir "NDX energijos" protokolų nėra. Tačiau ar galima tiksliai atsakyti, kiek kainuotų pertvarkyti "Leo LT"? Vargu. Bent kol nėra parengtas atitinkamas reorganizavimo ar likvidavimo projektas", – pareiškė I.Statkevičius.


Elektra pigs

Nuo liepos 1-osios galiosianti elektros kaina vartotojams turėtų būti paskelbta šį ketvirtadienį arba penktadienį. Manoma, kad tarifas galėtų mažėti ne tik sumažinus "Leo LT" grupės transportavimo paslaugų, bet ir Lietuvos elektrinės gaminamos elektros kainas, taip pat nestabdant Ignalinos atominės elektrinės planuoto mėnesio remonto.

Kainų komisijos pirmininkas ir nacionalinės energetikos grupės "Leo LT" stebėtojų tarybos pirmininkas Virgilijus Poderys patvirtino, kad sprendimas dėl naujo tarifo vartotojams turėtų būti priimtas vėliausiai penktadienį.

Jis teigė kol kas nenorintis atskleisti, kurių gamintojų kaina gali būti peržiūrėta. Tačiau Kainų komisijos vadovas patvirtino praėjusią savaitę išsakytus teiginius, kad vidutinis tarifo sumažinimas 4 centais išlieka, tačiau ūkiui (nebuitiniams vartotojams), kuris subsidijuoja gyventojus, elektra galėtų pigti daugiau nei 4 centais, o gyventojams – mažiau.

Valstybės valdomos Lietuvos elektrinės, kuri sustojus Ignalinos atominei elektrinei yra pagrindinė elektros gamintoja vidaus rinkai, vadovas Pranas Noreika sakė, kad energetikos ministras pasiūlė įmonei sumažinti tarifą iki 2008 m. lygio – nuo dabartinių 37,35 iki 34,04 cento už kWh (9,7 proc.).

"Tačiau pastarosiomis dienomis sparčiai pradėjo kilti mazuto ir dyzelino kainos, todėl dabar labai sunku prognozuoti, kokios bus dujų kainos. Jei dujų kaina kyla, mes nebeuždirbsime pelno ir eisime į nuostolius, o tokiu atveju yra rizikos, kad bankai nebeskolins naujo dujų bloko statybai", – sakė P.Noreika.

Kol kas neaišku, ar rugsėjį remontui bus stabdoma Ignalinos atominė elektrinė. "Leo LT" valdyba praėjusį ketvirtadienį pasiūlė iš savo rezervų elektros kainą vartotojams sumažinti 1,67 cento, ir dėl to grupė šiemet negautų apie 52 mln. litų pajamų.

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas kiek anksčiau pareikalavo, kad elektros tarifas nuo liepos mažėtų 4 centais – iki 2008-ųjų lygio.

Šiuo metu pagrindinis elektros tarifas gyventojams yra 37 centai už kWh.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų