- Vaida Kalinkaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vakar Vilniuje vykusioje informacinių technologijų (IT) konferencijoje "Atea Action 2013" buvęs legendinės bendrovės "Skype Estonia" direktorius Tiitas Paananenas su lietuviais pasidalijo savo patirtimi ir verslo vizija – karčių žodžių nerūko.
Svarbiausia – požiūris
Daugelio pasaulio žmonių bendravimą pakeitusios įmonės buvęs direktorius konferencijos dalyviams pristatė priežastis, kodėl IT taip lėtai progresuoja Baltijos šalyse, ir pasiūlė sprendimų kliūtims įveikti.
Jis teigė, kad įmonėje "Skype Estonia" šiuo metu yra apie 450 darbuotojų. Tarp jų galima sutikti 38 tautybių žmonių. Beje, ir keturis lietuvius.
Kaip pritraukti žmonių iš skirtingų pasaulio kampelių?
Pirmasis iššūkis, su kuriuo, T.Paananeno teigimu, reikia susidoroti, yra požiūris. Užsieniečiai mažas šalis liaupsina ne dėl aukštų jų pasiekimų, bet dėl to, kad būna nustebinti. Dažnai nesitikima, kad maža šalis gali daug pasiekti ir turėti.
"Kartais mes paskatiname tą požiūrį patys, kiekvieną sakinį pradėdami "Na, aš iš Baltijos regionio. Tai maža valstybė, mes bandome vystyti Rytų Europos...", užuot sakę "Aš esu iš sparčiausi besivystančio regionio iš visos Rytų ir Šaurės Europos", – kalbėjo T.Paananenas.
"Mes nežinome, kas yra gerai"
Be to, dažnai nuostabias istorijas apie mūsų šalį, kurios skaitomos užsienyje, kuriame ne mes patys. Todėl dažnai istorijos netikslios. "Mes laukiame, kol kiti jas papasakos", – priekaištavo T.Paananenas.
Jis tvirtino, kad didžiausią keblumą sukelia jau minėtas požiūris. Tik šį kartą ne kitų požiūris į mus, bet mūsų pačių į save.
"Svarsčiau, ar Europa apskritai turi galimybę varžytis šioje konkurencinėje kovoje ekonominiu požiūriu. Ar mes tikrai turime alkį ką nors daryti, konkuruoti su kitais regionais? Aš tvirtinu, kad mes to neturime. Mes nesame alkani. Vakarų Europa nėra alkana, nes ji gyvena labai gerai. Jie jau išsprendė visas problemas, gyvena padorų gyvenimą. Jie nealkani ir neištroškę.
Žinoma, kalbu metaforiškai. Rytų Europa taip pat nėra alkana. Norite žinoti kodėl? Tai mano nuomonė, neįsižeiskite, bet mes nealkani todėl, kad nežinome, kas yra gerai. Mes nežinome, kaip atrodo geri pristatymai, geros publikacijos, geri tarptautinio lygio žurnalistai. Mes tokių dalykų nežinome", – dalijosi mintimis T.Paananenas.
Konferencija nuvylė
Jis taip pat pridūrė, kad puikus pavyzdys – pati konferencija, nes ji vyko lietuvių kalba. Susirinkusiesiems svečias iš Estijos paatviravo, kad yra nuliūdęs, nes negalės nieko papasakoti grįžęs į namus.
"Aš sėdėjau čia ir nesupratau nė žodžio. Žinau "ačiū". Tai mano lietuvių kalba. Atsiprašau", – sakė T.Paananenas. Jis atkreipė dėmesį, kad konferencijos dalyvių anglų kalba gana nebloga, nes šie reagavo į jo sakomus žodžius, šypsojosi.
"Bet aš nežinau, ką papasakosiu savo kolegoms Estijoje apie konferenciją, nes ji vyko lietuvių kalba", – nusivylimo neslėpė pranešėjas.
Kalbos barjeras – viena iš ganėtinai paplitusių techninių kliūčių, kurias paminėjo T.Paananenas. Jis taip pat įvardijo nepalankius mokesčius, idėjų ateičiai, tarpdiscipliniškumo rengiant darbuotojus ar studentus trūkumą. Taip pat daugelis žmonių vis dar nesupranta, koks svarbus yra komunikavimas su aplinka.
Galima išspręsti
Tačiau vien problemų išvardijimu svečias konferencijos nebaigė, jis pasiūlė ir jų sprendimo būdus. Vienas jų, skirtas pritraukti darbuotojų iš užsienio, – pasiūlyti tai, ko jie negali gauti savo valstybėje. Kiekvienu atveju siūlymas turėtų būti vis kitoks.
Pateikdamas "Skype" pavyzdį T.Paananenas paaiškino, kad kviečiant darbuotoją iš Lietuvos pranašumas yra ir tai, jog Estija netoli. Tačiau to nepasakysi apie Italiją ar Ispaniją. Be to, dažnai pranašumą galima sukurti – galima leisti kitų tautybių žmonėms dirbti su jų šalimi susijusioje sferoje.
Edukacija – kliūtis
Norint rasti gerų ir patikimų darbuotojų, T.Paananeno įsitikinimu, pirmiausia reikia keisti mokymo sistemą. Dažnai darbdaviai susiduria su problema, kai, įdarbinę ką tik universitetą baigusį žmogų, jį turi mokyti dirbti iš naujo.
"Jiems buvo suteikta daug autonomijos, bet ta autonomija privedė prie stagnacijos", – apie universitetus kalbėjo T.Paananenas.
"Aš patikrinau, jūs turite 21 mokyklą, kuri siūlo IT studijas. Kauno technologijos universitete yra septynios magistro programos. Turbūt turite labai daug mokytojų? Kitu atveju tai destruktyvu, nes tik 25 proc. tų mokytojų yra labai geri, kiti 75 proc. – vidutinio lygio", – teigė pranešėjas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
VMVT direktorė – apie pokyčius, naujas galimybes visuomenei ir paukščių gripą3
Praėjus 10 mėnesių po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reformos, institucijos direktorė Audronė Mikalauskienė teigia, kad pertvarkos metu pavyko skaitmenizuoti ir automatizuoti pagrindinius procesus. Šios skaitmenizacijos metu,...
-
Ekonomistai: pavyko išvengti blogiausio scenarijaus4
Ukrainai nuo sausio 1 d. sustabdžius rusiškų gamtinių dujų tranzitą į Europą, ekspertai teigia, kad tai lėmė dujų kainų šuolį Europos rinkose. Tačiau ekonomistas Marius Dubnikovas pažymi, kad kaina jau leidžiasi žemyn, o neįprast...
-
Viename Lietuvos mieste pabrango parkavimas: panaikintas ir svarbus patogumas2
Šiauliuose nuo sausio pabrango parkavimas miesto centre, o vairuotojai už automobilių stovėjimą nebegali atsiskaityti per mobiliojo ryšio operatorius. Kad nepatirtų nuostolių, tokį sprendimą priėmė pati UNIPARK bendrovė. Tik esą juos ...
-
Šokiruojanti tiesa: daugiau nei 100 verslo subjektų pažeidė reklamos įstatymą?1
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT), praėjusiais metais atlikusi apie 3 tūkst. skleidžiamos reklamos patikrinimų, daugiau nei 100 verslo subjektų pateikė rekomendacijas dėl skleidžiamos jų kosmetikos gaminių reklamos. ...
-
Seimo komitetas skubina perkelti šalies bitininkystei palankią ES Medaus direktyvą2
Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją nelaukti 2025-ųjų gruodžio 14-osios ir greičiau parengti pataisas dėl Europos Sąjungos (ES) vadinamosios Medaus direktyvos perkėlimo į Lietuvos teisę. Tokiu atveju keistųsi ir g...
-
Ruošiamasi atnaujinti Antaniškių parko estradą Radviliškyje
Radviliškio rajono valdžia planuoja per dvejus metus atnaujinti buvusią Antaniškių vasaros estradą – apie 5 mln. eurų kainuosiančius darbus tikimasi pradėti šiemet. ...
-
Internete kylančių iššūkių akivaizdoje ES stiprina skaitmeninį raštingumą2
Pernai galutinai pasibaigus teismams su nekilnojamojo turto bendrove „Darnu Group“ Lietuvos radijo ir televizijos centras (Telecentras) ruošiasi atnaujinti prieš metus iš jos atgautą 7,26 hektaro ploto teritoriją Vilnia...
-
„Eurovizijos“ atrankos dalyvė atskleidė paslapčių: kiek kainuoja sudalyvauti šiame konkurse?19
Jau šiandien prasidės pirmasis „Eurovizijos“ pusfinalis, į kurį pateks du dalyviai, siekiantys atstovauti Lietuvai „Eurovizijos“ konkurse. Pusfinalį bus galima stebėti 21 val. per LRT televiziją. Pirmą kartą „Eurovi...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur3
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Lietuva – viena ES lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus
Lietuva pernai spalį buvo viena Europos Sąjungos lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus, rodo Eurostato penktadienį paskelbti duomenys. ...