- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvai laukiant prieš beveik 60 metų priimtos Bendrosios narkotinių medžiagų konvencijos pakeitimų bei šalies institucijoms nerandant vieningos nuomonės dėl kanapių naudojimo, kadenciją baigiantys parlamentarai neskuba apsispręsti dėl naujojo Pluoštinių kanapių įstatymo.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija pozicijos nekeičia – Lietuva turi siekti platesnio kanapių naudojimo, leidžiant gaminti produktus iš įvairių augalo dalių. Tuo metu Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai abejoja, ar konvencija bus liberalizuota – dabar ji leidžia kanapes naudoti tik sėkloms ir pluoštui – tai yra pramoniniais, mokslo ir medicinos tikslais.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija Geresnio reglamentavimo politikos skyriaus vedėja Jelena Dilienė sako, kad 1961 metų konvencija, numatanti kanapių kultivavimo draudimus, Briuselyje bus tikslinama.
„Tikrai yra žinoma, kad konvencija bus taisoma ir tikslinama artimiausiu metu. 2020-2021 metais pažodžiui traktuodami 1961 metų konvenciją atrodome keistai. Po kurio laiko ji bus pakeista, o mes užkirsime kelią technologinei pažangai, investicijoms ir inovacijų plėtrai“, – šią savaitę Kaimo reikalų komitete teigė ministerijos atstovė.
Pasak jos, keičiant kanapių kultivavimo tvarką, reikia atsižvelgti į technologinę pažangą ir inovacijas.
„Verslios Lietuvos“ Verslo aplinkos gerinimo grupės vadovo Vytauto Adomaičio teigimu, Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai Jungtinių Tautų Narkotikų komisijai pasiūlė konvenciją peržiūrėti ir diferencijuoti iš kanapių gaunamas tinktūras ir ekstraktus pagal tai, kiek juose yra tetrahidrokanabinolio (THC) ir kanabidiolio (CBD) .
„Nediferencijuojant traktuodami visus kanapių ekstraktus, po vienodu draudimu pakišame tiek ekstraktus, kuriuose yra narkotinės medžiagos, tiek tuos, kur dominuoja CBD, kuris turi būti išimtas iš tarptautiniu mastu reguliuojamų medžiagų sąrašo“, – kalbėjo V. Adomaitis.
Tačiau Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo tarybos pirmininkė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian abejoja, kad konvencija bus liberalizuota, sušvelninant kanapių naudojimo kontrolę.
„Jos (konvencijos – BNS) nuostatos nebus peržiūrimos. Ir turinys“, – komitete tikino ji.
Iki lapkričio 9-osios Lietuva Europos Komisijai (EK) turi pateikti atsiliepimą į priekaištus dėl ketinamų priimti įstatymo pataisų atitikimo Europos Sąjungos teisei. Pakeitimams Seimas po svarstymo yra pritaręs ir perdavęs juos notifikuoti EK, nes Lietuva ketina įteisinti kanapių produktus, kurie gali patekti ir į kitas ES šalis.
EK priekaištauja Lietuvai, norinčiai iš pluoštinių kanapių išgaunamą THC, sukeliantį svaiginamąjį poveikį, naudoti maisto ir kai kurių kitų produktų gamyboje.
Biudžeto ir finansų komitete dirbantis konservatorius Mykolas Majauskas siūlo „nesileisti būti šokdinamiems EK biurokratų“. Pasak jo, Lenkija yra patvirtinusi liberalesnę tvarką ir EK jai nepriekaištauja.
„Matome, kaip kaimyninės šalys kultivuoja, augina ir gamina produktus iš pluoštinių kanapių ir naudojasi tokia padėtimi, tuo tarpu Lietuva dreba skaitydama EK raštus, o jie kuria gerai apmokamas darbo vietas“, – teigė M. Majauskas.
Visgi jis sako, kad sprendimus dėl kanapių produktų įteisinimo turi priimti naujos sudėties Seimas. Žemės ūkio viceministras Egidijus Viskontas irgi įsitikinęs, kad nereikia skubėti.
Pataisomis siūloma leisti produktų gamybai naudoti visą pluoštinės kanapės augalą, atsisakant dabartinio apribojimo jį auginti tik pluoštui, sėkloms ir sodininkystei.
Seimui priėmus pataisas, Lietuvoje tikimasi proveržio. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, platesnių kanapių perdirbimo galimybių Lietuvoje laukia 6 užsienio investuotojai, pasiruošę investuoti iki 150 mln. eurų.
Pluoštinių kanapių įstatymo pataisas Seime yra užregistravę „valstietė“ Virginija Vingrienė ir „socialdarbietis“ Petras Čimbaras, bei konservatoriai M. Majauskas ir Kazys Starkevičius.
Šiuo metu Lietuvoje galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų, alaus. Kanapių sėklose, skirtingai nei kitose augalo dalyse, nėra psichoaktyvių medžiagų ar CBD. Todėl kanapių aliejus, gamintas ne iš sėklų, yra draudžiamas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seime – siūlymas iki 9 proc. sumažinti PVM būtiniausiems, ekologiškiems maisto produktams2
Lengvatinį 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą socialdemokratai siūlo nustatyti būtiniausiems, lietuviškiems bei ekologiškiems maisto produktams, o jų sąrašą tvirtintų Vyriausybė. ...
-
Europos Parlamento iniciatyva: siūlo užtikrinti teisę po darbo atsijungti nuo interneto
Pasibaigus darbo valandoms turi būti užtikrinta teisė išjungti skaitmeninius prietaisus ir likti nepasiekiamam, įsitikinę europarlamentarai. Jie siekia tai įtvirtinti ES teisės aktu, sakoma EP biuro Lietuvoje pranešime. ...
-
Lietuvos šiltnamio dujų emisijos vis dar auga, ypač transporto sektoriuje
Lietuvoje į atmosferą 2019 m. išmesta 20,4 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) – apie 1 proc. daugiau negu 2018-aisiais. Lietuva vis dar juda į priešingą pusę, negu pasaulio valstybės susitarė Pary...
-
VMI asmeniškai informuos įmones, pirmą kartą įtrauktas į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą
34 tūkst. naujų įmonių, įtrauktų į 2021 m. nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, artimiausiu metu sulauks asmeninio mokesčių administratoriaus laiško apie joms taikomas mokestines pagalbos priemones mokesčių nepriemokoms, informuoja Va...
-
Už gydyklos pastatą Druskininkuose pasiūlyta beveik 0,5 mln. eurų3
Už gydyklos pastatą Druskininkuose, K. Dineikos sveikatingumo parke, netoli miesto centro, pasiūlyta 454 tūkst. eurų. ...
-
Premjerė subūrė tarybą: teiks pasiūlymus dėl ekonomikos gaivinimo plano
Premjerė Ingrida Šimonytė sudarė patariamąją tarybą dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonių plano. Į ją įtrauktas „Verslo žinių“ redaktorius Rolandas Barysas, ekspremjeras Aleksandras Abišala, valstybės ...
-
VPT apie pokyčius statybų sektoriuje: prireiks ir Statybininkų asociacijos pagalbos
Pristatydamas kertines Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) 2021 metų veiklos kryptis statybų sektoriuje, (VPT) direktorius Darius Vedrickas teigia, kad daugiausia dėmesio bus siekiama skirti viešųjų pirkimų pasirengimui bei sutarčių, o ne p...
-
Įdomieji 2020-ųjų turto areštai: nuo veislinių karvių iki senovinių automoblių
Per metus į Turto arešto aktų registrą įtraukta beveik 56 tūkst. naujų aktų, tarp areštuotų daiktų yra ir „Boeing“ orlaivis, saulės elektrinė ar aukso luitai, ketvirtadienį pranešė Registrų centras. ...
-
Nėštumas ir pirmieji vaiko priežiūros metai: ką turite žinoti?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena apie svarbiausius dalykus, kuriuos turi žinoti kiekviena dirbanti besilaukianti, neseniai pagimdžiusi ar vaiką maitinanti moteris. Darbdaviai taip pat neturėtų pamiršti įvairiuose teisės aktuose a...
-
Valstybės kontrolė šiemet susitelks į COVID-19 problemas1
Valstybės kontrolė šiemet didelę dalį numatomų darbų sieja su koronaviruso COVID-19 pandemijos pasekmėmis ir su tuo susijusiais valdžios veiksmais, teigia valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas. ...