- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Siekiant sušvelninti dėl koronaviruso krizės kilusias socialines pasekmes ketinama pusę metų labiau remti vienišus asmenis, mokėti didesnes pašalpas įsidarbinus, kompensuoti daugiau išlaidų už būstą ir jo šildymą.
Seimas antradienį priėmė svarstyti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams bei Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymų pataisas. Dėl jų Seimas balsuos ketvirtadienį.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio, palankesnės sąlygas nepasiturintiems gyventojams gauti socialinę paramą leis į ją pretenduoti daugiau žmonių.
Be to, ketinama skatinti ilgalaikius socialinės pašalpos gavėjus ieškotis darbo.
Pakeitimai numato, kad skiriant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams laikinai nebus vertinamas jų turtas. Anot L. Kukuraičio, ši išimtis galiotų šešis mėnesius po ekstremalios situacijos ir karantino atšaukimo.
Socialinę paramą galės gauti asmenys ar šeima, kai vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį bus mažesnės negu 1,1 (dabar 1) valstybės remiamų pajamų (VRP) – nesieks 137,5 euro (dabar 125 eurų).
175 eurų (1,4 VRP) pašalpa būtų skiriama iki šešių mėnesių, nuo šešių iki 12 mėnesių – 150 eurų (1,2 VRP), o po 12 mėnesių – 137,5 euro (1,1 VRP).
„Bendrasis padidėjimas po 12 mėnesių būtų 12,5 euro nuo dabartinio VRP lygio. Pirmam šeimos nariui būtų 1,1 VRP – 137,5 euro ir atitinkamai antram ir trečiam sudarytų 0,9 VRP ir 0,7 VRP. Bendrai trijų asmenų šeimai būtų paaugimas 45 eurais“, – skaičiavo L. Kukuraitis.
Apskaičiuojant pašalpą, į šeimos pajamas siūloma neįskaityti 20 proc. bendrai gyvenančių asmenų, kurie neturi vaikų, arba vieno gyvenančio asmens gautų pajamų, 25 proc. – bendrai gyvenančių asmenų, auginančių vieną ar du vaikus ir 30 proc. – auginančių tris ar daugiau vaikų,o taip pat 35 proc. – asmenų, kurie vieni augina vieną ar du vaikus, o 40 proc. – jeigu augina tris ar daugiau vaikų.
Ketinama supaprastinti kriterijus, kaip būtų papildomai skiriama socialinė pašalpa žmogui įsidarbinus: pirmus tris mėnesius siūloma mokėti 100 proc. socialinės pašalpos, ketvirtą-šeštą – 80 proc., septintą-dvyliktą – 50 proc. socialinės pašalpos.
Pasak L. Kukuraičio, numatoma 5 proc. (iki 20–40 proc.) padidinti ir į pajamas neįskaitomų darbinių pajamų dalį bei neįskaityti dalies nedarbo socialinio draudimo ir numatomos mokėti darbo paieškos išmokos.
Vienam gyvenančiam asmeniui siūloma kompensuoti didesnę būsto šildymo išlaidų dalį – nuo 1 VRP dabar iki 1,5 VRP. Šiuo metu vienam gyvenančiam asmeniui kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis viršijanti 10 proc. skirtumo tarp pajamų ir 1 VRP.
Ministras taip pat pranešė, kad ketinama įvesti pastoviąją ir kintamąją būsto nuomos mokesčio kompensacijos dalis socialiai remtiniems asmenims – kompensacijos dydžiai priklausytų nuo šeimos dydžio. Pasak L. Kukuraičio, taip pat norima numatyti 32 eurų minimalų bazinį kompensacijos dydį vienam asmeniui.
„Priėmus pakeitimus dėl būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos dydžio, šiemet papildomai reikėtų apie trečdalio milijono eurų, o 2021 metams – apie 1 mln. eurų“, – kalbėjo ministras.
Ekstremalios situacijos bei karantino metu piniginės socialinės paramos teikimas būtų tęsiamas be atskiro asmens prašymo.
L. Kukuraičio teigimu, preliminariais ministerijos skaičiavimais siūlomoms nuostatoms įgyvendinti reikėtų 54,2 mln. eurų, piniginę socialinę paramą papildomai gautų apie 47,3 tūkst. asmenų.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lietuva – viena ES lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus
Lietuva pernai spalį buvo viena Europos Sąjungos lyderių pagal paslaugų plėtrą tiek per mėnesį, tiek ir per metus, rodo Eurostato penktadienį paskelbti duomenys. ...
-
LEA apžvalga: kaip po akcizų padidinimo pasikeitė degalų kainos1
Nuo sausio 1 d. padidinus akcizus, benzinas šalyje pabrango 5,2 proc., o dyzelino kaina padidėjo 10,3 proc. Kaip praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA), kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse degalų vidutinės kainos vidutiniš...
-
Savickas dėl sankcijų Rusijai įgyvendinimo: buvusios Vyriausybės sprendimas nėra efektyvus1
Lietuva gali efektyviai kontroliuoti sankcijų Rusijai įgyvendinimą ir užtikrinti, kad dvejopos paskirties prekės nepasiektų agresorės rinkos, sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas, jam siūlant sušvelninti buvusios Vyriausybės ...
-
Didžiausia Baltijos šalyse infliacija – Estijoje, mažiausia – Lietuvoje3
Vartojimo prekės ir paslaugos per praėjusius metus Baltijos valstybėse labiausiai pabrango Estijoje, joje užfiksuota ir didžiausia vidutinė metų infliacija. Mažiausi abu rodikliai – Lietuvoje, rodo nacionalinių statistikos tarnybų duomenys. ...
-
Premjeras: nuoširdžiai tikiu, kad verslas nesiekia piktnaudžiauti, bet kontrolė bus
Ukrainos ir Jungtinės Karalystės tyrėjams skelbiant, kad Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, galimai naudojamas jos artilerijoje kare prieš Ukrainą, Lietuvos premjeras Gintautas Paluckas tik...
-
Planas keisti mokesčius – jau sausio gale
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Finansų ministerijos ruošiami mokesčių pakeitimai koalicijos partneriams turėtų būti pristatyti sausio pabaigoje. Anot jo, po to jie bus diskutuojami su socialiniais partneriais, o visuomenei bus pavie&scaron...
-
Palygino būsto kainas: kurioje iš ES šalių jos augo labiausiai?
2024 m. trečiąjį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2023 m. būsto kainos, matuojant pagal būsto kainų indeksą, euro zonoje krito 2,6 proc., o visoje Europos Sąjungoje (ES) išaugo 3,8 proc., praneša Eurostatas. Lietuvoje, palygi...
-
Segalovičienė: 8 mln. eurų jau esame praradę galutinai6
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė sako, kad Lietuva rizikuoja iki 2026 m. negauti visų jai numatytų lėšų Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonėje (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF). Vis tik ji tvirtina, ...
-
Tik pradėjusio dirbti ministro sprendimas – jau ant Seimo komisijos stalo5
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai, kad aplinkos ministras Povilas Poderskis pradėjęs darbą atšaukė naujai suformuotą buvusios savo darbovietės valdybą, šį klausimą nusprendė nagrinėti Seimo Antikorupcijos komisija, praneša ...
-
Vyriausybei pateiktos projekto pataisos: verslui teks didesnė atsakomybė?
Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia Vyriausybei nutarimo projektą, koreguojantį ankstesnės Vyriausybės įvestą dvejopos paskirties prekių eksporto lėktuvais į trečiąsias šalis ribojimą. ...