- Lukas Juozapaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Reaguodamas į atvejį, kai dėl investicijų bendrovės „BaltCap“ buvusio partnerio pasisavintų milijoninių lėšų nukentėjo ir Lietuvos pensijų fondai, Lietuvos bankas (LB) siūlo stiprinti šių fondų vidaus kontrolę, draustis nuo nusikalstamų veikų.
Anot LB valdybos nario Simono Krėpštos, būtina stiprinti pensijų kaupėjų apsaugą, kad panašūs atvejai ateityje nepasikartotų.
„Suformavome tris pagrindines pokyčių kryptis, kuriomis galėtų būti tobulinama Lietuvos reguliacine aplinka, kad tokie incidentai ateityje nesukeltų problemų ir diskusijų apie pensijų fondų patikimumus“, – penktadienį žurnalistams sakė S. Krėpšta.
„LB tikslas, dėl apskritai tokių išskirtinių atvejų pensijų kaupėjai nepatirtų, net ir to teorinio vertės sumažėjimo“, – teigė LB valdybos narys.
Jo teigimu, centrinis bankas laikosi pozicijos, jog pensijų fondai turėtų stiprinti vidaus kontrolę bei aktyviau prižiūrėti savo investicijas į nelinstinguojamas bendroves.
„Čia matome erdvės tobulinti teisės aktus“ – sakė S. Krėpšta.
Jo teigimu, LB teisės aktų pakeitimais, be kita ko, sieks „detaliau įpareigoti“ pensijų kaupimo įmones apsidrausti nuo nusikalstamų veikų, taip pat turėti civilinės atsakomybės draudimą nuo kitų incidentų.
„BaltCap“ atliktas buvusio fondo vadovaujančiojo partnerio Šarūno Stepukonio veiklos tyrimas parodė, kad iš fondo įmonių jis neteisėtai pasisavino 40,4 mln. eurų.
Be to, pasak LB, tais atvejais, kai pensijų fondų dalyvių turtas investuojamas į alternatyvių turto klasių rinką, tokio draudimo bendrovės turėtų reikalauti ir iš investicinių fondų valdytojų. Šis draudimas būtų apmokamas iš pensijų kaupimo bendrovės lėšų.
„Matome, kad šis konkretus incidentas („BaltCap“ – BNS) savo apibrėžtimi ir esme yra, panašu, išskirtinis. Kitų šalių geroji praktika yra nuo tokių incidentų taikyti draudimą ir siekti apsidrausti“, – teigė LB valdybos narys.
Įstatymų pataisų projektus, pasak S. Krėpštos, tikimasi suderinti ir parengti per artimiausius mėnesius.
„Tyrimas dėl „BaltCap“ atvejo, be abejo, vyksta, dar reikia palaukti pabaigos. Tačiau lygiagrečiai matome erdvės toliau dirbti su sprendimų priėmėjais ir diskutuoti, kokius konkrečius pasiūlymus būtų galima patvirtinti šiose trijose kryptyse“, – sakė LB atstovas.
S. Krėpštos teigimu, į „BaltCap“ investavusių Lietuvos pensijų fondų nuostoliai buvo minimalūs, žalos nepatyrė ir pensiją kaupiantys asmenys.
„Tam tikri investicijų apsaugos saugikliai suveikė, iš tiesų labai pasiteisino gyvenimo ciklų pakeitimas, kuris buvo įgyvendintas 2019 metais, ir realios žalos mūsų pensininkai nepatyrė“, – teigė LB valdybos narys.
LB Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vaidas Cibas sakė, kad į „BaltCap“ ir panašius fondus gali investuoti tik informuoti ir profesionalūs investuotojai, todėl jų priežiūra yra liberalesnė, nei antrosios ar trečiosios pakopos pensijų fondų.
„Kadangi į tokius fondus gali investuoti tik profesionalūs investuotojai, jiems taikomi minimalūs reikalavimai, automatiškai ir minimali priežiūra“, – teigė V. Cibas.
„BaltCap“ atliktas buvusio fondo vadovaujančiojo partnerio Šarūno Stepukonio veiklos tyrimas parodė, kad iš fondo įmonių jis neteisėtai pasisavino 40,4 mln. eurų. Pinigai buvo savinami kuriant ir pateikiant daug suklastotų ir padirbtų dokumentų, taip pat galimai atliekant kitokius nusikalstamus bei vidaus tvarkas pažeidžiančius veiksmus.
Skaičiuojama, kad iš fondo dingus šioms lėšoms Lietuvos pensijų fondų valdymo bendrovės galėjo prarasti apie 3 mln. eurų investicijų.
Lietuvoje į „BaltCap" infrastruktūros fondą yra investavę „Swedbank“ ir SEB valdomi pensijų fondai: „SEB investicijų valdymo“ investicijų vertė siekia 5,4 mln. eurų, arba 0,3 proc. valdomo antros pakopos pensijų fondų turto, „Swedbank investicijų valdymo“ – 0,1–0,5 proc. viso pensijų fondų turto.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius2
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?2
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės8
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...
-
Kėdainių rajone griežtinama afrikinio kiaulių maro kontrolė
Kėdainių rajone šį mėnesį nustačius afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejį griežtinama situacijos stebėsena. ...
-
Siūloma didinti baudas azartinių lošimų, alkoholio ir narkotikų vartojimo „taškams“
Mišrios Seimo narių grupės nariai siūlo numatyti administracinę atsakomybę už „taškų“, kur yra vartojamos narkotinės, psichotropinės ar kitos psichiką veikiančios medžiagos, turėjimą. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis3
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas105
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...