Protestuojantys ūkininkai prie ŽŪM nemokamai dalijo pieną

Protestuodami dėl itin kritusių pieno supirkimo kainų ūkininkai prie Žemės ūkio ministerijos Vilniuje penktadienį atvežė 9 tonas pieno, kurį žmonėms dalijo nemokamai.

„Norim atkreipti visuomenės dėmesį į susidariusią situaciją, kai ūkininkai parduoda pieną už kelis centus, o parduotuvėje kainos vos ne didžiausios Europoje“, – BNS teigė proteste dalyvavęs Šilalės rajono ūkininkas Valentas Grybas, turintis 50 karvių.

Jis pasakojo, kad šiuo metu pieną turi parduoti beveik perpus pigiau, nei prieš Naujuosius metus: kilogramą pieno dabar parduoda už 20-25 centus, kai anksčiau gaudavo 40 centų. Anot jo, per 15 ūkininkavimo metų tokios situacijos dar nėra buvę, o situacijai nesikeičiant Lietuvoje gali nebelikti karvių augintojų – jis pats bankrotą turėtų skelbti po kelių mėnesių.

„Nebeišeina sudurti galo su galu“, – sakė V. Grybas.

Kooperatyvo „Pamario pienas“ direktorė ir 70 karvių laikanti ūkininkė Edita Katukienė piktinosi, kad parduotuvių lentynose pieno produktų kainos kyla, bet ūkininkai žaliavą turi parduoti mažiau nei už savikainą. 

Nebeišeina sudurti galo su galu.

„Kyla klausimas, kur nueina tie pinigai (...) Mes norime, kad pieno kaina būtų teisinga visiems – ir vartotojams, ir gamintojams“, – BNS sakė E. Katukienė.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, jog siekiama rasti sprendimą.

„Žinia yra paprasta: jeigu dėl šitos krizės pasitrauks didelė dalis pieno gamintojų, patiems perdirbėjams tikrai bus sudėtingiau, nei iki šiol. Šią krizę turime išnaudoti struktūriniams pokyčiams“, – LRT radijui komentavo K. Navickas.

Jis vasario 24 dieną ketina susitikti su Konkurencijos tarybos, prekybininkų, perdirbėjų ir žemdirbių atstovais.

K. Navickas anksčiau taip pat paprašė Europos Komisijos suteikti skubią paramą Lietuvos pieno ūkininkams iš ES Žemės ūkio sektoriaus krizių rezervo, kuo skubiau padidinti ilgai nekeistas intervencines lieso pieno miltelių ir sviesto kainas bei aktyvuoti privataus saugojimo priemonę, skirtą šiems produktams ir visiems ilgo nokinimo sūriams.

Pasak ŽŪM, artimiausiu metu ūkio subjektai, įskaitant pieno gamintojus, galės pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis apyvartiniam kapitalui – tam iš viso skirta 30 mln. eurų.

Viceministras Paulius Astrauskas anksčiau šią savaitę sakė, kad ministerijos tikslas – padėti smulkiesiems ir vidutiniams ūkiams įgauti didesnes derybines galias per kooperaciją, investicijos į rinkodarą, marketingą, konsultavimą.

Jo duomenimis, iki 50 karvių laikančių ūkininkų grupė yra silpniausia ir jai reikia daugiausiai pagalbos. 

Protesto akcijas ūkininkai pradėjo vasario pradžioje: prie pagrindinių perdirbėjų, prekybininkų pastatų statė žalius kryžius, gyventojams nemokamai dalijo pieną arba jį pylė ant dirvos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Apie verkiancius ukininkus

Apie verkiancius ukininkus portretas
Jei negali isgyveti ukininkas is pieno melzimo, tegul bankrutuoja kaip ir bent koks kitas verslas ir kuria kita. Negaliu patiket kad dar yra tokiu kvailu ukininku. Kurkite pridedamaja verte: darykite suri, sviesta, varske, sausa piena, proteinus sportui ir panasiai. Matete kainas sviesto? Tai kuriu velniu piena ta stumdote? Galu gale automatizuokites , o ne valstiecius dirbti samdykite. Pasirodo, kad tarp ukininku irgi dauk buku kaip kamsciu.

To tai tiek

To tai tiek portretas
Tai ieskotusi darbo ir neskurs. Teparduoda savo troba kaime, nusiperka buta mieste, susiranda darba ir nereikes ant pasalpu sedeti ir skursti. Reikejo apie darbo ateities perspektyvas galvoti dar mokykloje.

cha cha

cha cha portretas
Juokas ima.prieš rinkimus ir vilionės pienu.
VISI KOMENTARAI 10

Galerijos

Daugiau straipsnių