Produktų iš kanapių gamyba Lietuvoje: kas išduos tam leidimus?

Lietuvoje nuo lapkričio jau leidžiama gaminti produktus ne tik iš kanapių sėklų ir pluošto, bet ir iš kitų šio augalo dalių, taip pat jais prekiauti, tačiau iki šiol nėra nei tokios gamybos, nei žaliavų tyrimų ir kontrolės taisyklių.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai sako, kad šių produktų gamyba verslas ne itin domisi.  

Kol kas neaišku, ir kuri institucija išduos leidimus tokios produkcijos gamybai. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad ji netrukus bus parinkta.  

„Atsakinga institucija nėra paskirta, bet artimiausiu metu bus priimtas sprendimas“, – Seimo Kaimo reikalų komitete šią savaitę žadėjo ministras.

Tuo metu kai kurie Seimo Priklausomybių prevencijos komisijoje dirbantys parlamentarai siekia, kad Vyriausybė inicijuotų įstatymo pataisas, įšaldančias leidimą gaminti iš kanapių žaliavos, tačiau nesutariama, iki kada. 

„Valstietė“ Asta Kubilienė sako, kad įstatymo įsigaliojimą būtina atidėti metams – iki 2022-ųjų lapkričio. 

„Tas nepasiruošimas labai matosi, o laiko resursai senka“, – konstatavo ir komisijos vadovė, Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė.     

„Mes su šio įstatymo nepriėmimu iš esmės jau pralaimėjome konkurencinėje kovoje, užleidome savo rinką kitų šalių produktams ir gamintojams“, – teigė ji. 

Savo ruožtu ekonomikos ir inovacijų viceministrės Ievos Valeškaitės teigimu, stabdyti įstatymo veikimą metams būtų „pražūtinga“.

Tačiau I. Valeškaitė taip pat įsitikinusi, kad kuo aiškesnė priežiūros sistema reikalinga į rinką ateisiančioms naujoms įmonėms, ypač biotechnologijų pramonei. Kita vertus, pasak jos, verslas galimybe gaminti produktus iš kanapių kol kas aktyviai nesidomi: „Buvo vienas atvejis“.

Pasak I. Valeškaitės, tokių produktų gamyba – sudėtinga, kad būtų atidaryta privati laboratorija.    

Socialdemokratas Algirdas Sysas teigia, kad kitų metų biudžete nenumatyta nei lėšų laboratorijai, nei žmogiškųjų išteklių.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, pasak jo direktoriaus pavaduotojos Snieguolės Ščeponavičienės, kanapes analizuoja nuo 2014 metų. Per metus atliekama 100–700 tyrimų.

Dėl kanapių pėdsakų tyrimo maisto produktuose institutas yra sudaręs sutartį su viena Vokietijos laboratorija.  

„Jeigu būtų oficialios kontrolės mėginiai, kuriuose reikėtų atlikti THC (psichiką veikiančios medžiagos, tetrahidrokanabinolio – BNS) tyrimus, siųstume į Vokietiją“, – teigė ji.

Žemės ūkio ministerijos Augalininkystės ir agrarinės aplinkosaugos skyriaus patarėjas Vidmantas Ašmontas sako, kad priežiūros institucija turėtų stebėti, kad THC nepatektų į Lietuvos rinką.

Jis pabrėžė, kad Europos Komisija (EK) dar nėra notifikavusi Lietuvos įstatymo dėl kanapių žaliavų naudojimo. 

Įstatymas numato, kad pluoštinių kanapių gaminių ir produktų gamyba, taip pat tiekimas rinkai  leidžiamas, kai THC kiekis juose neviršija 0,2 proc. Manoma, kad EK būtent dėl to gali priekaištauti.

Iki lapkričio Lietuvoje kanapių aliejų, ekstraktų ir tinktūrų produkcija buvo traktuojama kaip narkotikų gamyba. Perdirbti ne tik pluoštinių kanapių sėklas ir pluoštą, bet ir visas augalo dalis, Seimas leido šių metų birželį.NAUJAUSI KOMENTARAI

jei

jei portretas
tevai durni tai ir vaikai panasus bet nelyginki siu pridurku su visais likimas atsirinks juk protingas juk savarankis kai nesinuodys o durniu negaila o kad sios medziagos nuo senoves vartojamos vaistams vis i zino ===

Visą vakarų mėšlą perkelsime į Lietuvą

Visą vakarų mėšlą perkelsime į Lietuvą portretas
Tai tikras šalių, kurios nesusitvarko su narkotikais, situacijos perkėlimas į Lietuvą. Turėjome taborą, didelių pastangų dėka jį pavyko sunaikinti. Paryžiuje, Amsterdame, Berlyne yra ištisi kvartalai į kuriuos nenaudojantiems narkotikų užeiti nerekomenduojama. Ar to norime Lietuvoje? Rytų valstybės narkotikų piką pergyveno - bet tai pavyko padaryti ilgais kalėjimo metais ar net mirties bausmės taikymu.

Durnas klausimas

Durnas klausimas portretas
Kas užsakė tas ir valdys, klauskite KGB atstovų valdžioje-piš,armonika,čmil,dobra,lanzkalnietis,dulknelis,profpider lyderis ir kiti, kas vygdo Lt. genocidą.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių