Premjerė: Vyriausybė nesiūlys pratęsti PVM lengvatos restoranams

Seimo opozicijai vėl siūlant pratęsti 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą maitinimo sektoriui premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad Vyriausybė neteiks siūlymo 2024 metais tęsti iki šių metų pabaigos galiojančią lengvatą.

Pasak premjerės, Vyriausybė ne kartą sakė, kad lengvata yra laikina ir buvo nustatyta pirmiausiai siekiant kompensuoti Covid-19 pandemijos netekimus.

„Pirminis planas buvo, kad lengvata turėjo pasibaigti praėjusiais metais, bet kaip visada žinoma, diskusijos tokios, kad kai lengvata turi pasibaigti (...), tada atsiranda milijonas kitų priežasčių, kodėl taip neturėtų būti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį teigė I. Šimonytė.

„Kadangi praėjusių metų pabaiga buvo sudėtinga, įtempta dėl energetikos kainų šuolių, tų nestabilumo židinių, galiausiai Seimo buvo priimtas sprendimas pratęsti iki šių metų pabaigos, ne iki metų vidurio, kaip siūlė Vyriausybė. Bet jau kitiems metams Vyriausybė tikrai jokio siūlymo pratęsti lengvatą nebeteikia ir neteiks, nes manom, kad dabar jokių išskirtinių aplinkybių nėra“, – pridūrė ji.

Bet jau kitiems metams Vyriausybė tikrai jokio siūlymo pratęsti lengvatą nebeteikia ir neteiks, nes manom, kad dabar jokių išskirtinių aplinkybių nėra.

 

Kai kuriems kritikams teigiant, kad nemažai įmonių dar nuo koronaviruso pandemijos turi mokesčių atidėjimus ir joms gali būti sudėtinga mokesčius susimokėti, premjerė sako, kad su Valstybine mokesčių inspekcija galima sutarti ir atnaujinti mokėjimų grafiką, kad įmonėms būtų patogiau.

„Pirmiausia, PVM yra vartotojo mokestis, įmonės yra tik techninis agentas, kuris mokestį surenka ir perveda į biudžetą. Antras dalykas, jei iš tikrųjų tokių įmonių bus, kurioms pagal nustatytą grafiką sunkumų kiltų, ar tai lengvatai neprasitęsus, ar dėl kitų priežasčių, visada galima su mokesčių inspekcija sutarti atnaujintą grafiką ir tas problemas išspręsti. (...) Niekas nėra suinteresuotas, kad kažkas bankrutuotų“, – sakė I. Šimonytė.

Trys Seimo opozicijos frakcijos– „valstiečių“, demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ ir Mišris Seimo narių grupės – šią savaitę įregistravo Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis siūlo lengvatą taikyti dar trejus metus – iki 2026-ųjų gruodžio pabaigos. 

Pakeitimų autoriai sako, kad pratęsus 9 proc. PVM 2024 metais sektoriaus apyvarta pasiektų milijardą eurų, o darbuotojų padaugėtų iki 40 tūkst.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete sakė, kad sprendimas nebetęsti PVM lengvatos maitinimo sektoriui leis į biudžetą surinkti daugiau pajamų – 140 mln. eurų.

Seimas rugsėjį atmetė opozicinių demokratų siūlymą neribotam laikui pratęsti PVM lengvatą restoranams ir kitoms maitinimo sektoriaus įmonėms.

Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo autoriai sako, kad tokia PVM lengvata reikalinga dėl ekonominio neapibrėžtumo, bet projekto kritikai teigė, jog mažesnis maitinimo sektoriaus apmokestinimas būtų neteisingas kitų verslų atžvilgiu.

Lengvatinis 9 proc. PVM maitinimo įstaigoms buvo pritaikytas kaip pagalba nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusiam verslui ir turėjo galioti iki šių metų birželio, tačiau buvusio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko siūlymu Seimas pernai nusprendė lengvatą pratęsti iki šių metų pabaigos.

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė yra sakiusi, kad dėl lengvatos mažėja šešėlinio verslo apimtys bei auga kitų mokesčių surinkimas į biudžetą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių