- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Į ES iš Ukrainos plūstanti produkcija kelia rimtą nerimą Lietuvos gamintojams. Šiemet ukrainietiškos paukštienos gali būti įvežta kone du su puse karto daugiau nei pernai. Apie tai pasakojama LNK reportaže.
Siekiant paremti Ukrainą, dar pernai ES ukrainietiškai žemės produkcijai panaikino kvotas, kuriuos įprastai taikomos trečiosioms šalims.
„Taip, Ukrainą visi palaikysime, bet padėkime tada išgyventi vietiniams gamintojams“, – susirūpinti skatina Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) vadovas Gytis Kauzonas.
Lietuvos gamintojams kelias nerimą kelia tai, kad į ES ukrainietiška produkcija vežama nevaržomai. Vien paukštienos importas į bendriją pernai šoktelėjo 80 proc. ir siekia 164 tūkst. t. Tai daugiau nei Lietuva pagamina per metus. Kiaušinių importas taip pat kilo keturis kartus. Paukštininkai bijo, kad skaičiai bus pustrečio karto didesni.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Palyginimui, jeigu anksčiau Ukraina importuodavo į ES apie 90–100 tūkst. t per metu, tai vien tik per šių metų pirmą ketvirtį buvo importuota virš 60 tūkst. t.“, – teigia G. Kauzonas.
Siekdamos apginti vietos ūkius, kelios šalys uždraudė ukrainietiškus produktus. Lenkija neleidžia įvežti grūdų, kiaušinių, mėsos, pieno, vaisių ir daržovių. Bulgarija nebepriima ukrainietiškų grūdų, miltų, aliejaus, medaus ir kitų bičių produktų, mėsos, riešutų ir alkoholinių gėrimų. Prie draudimų prisijungė ir Slovakija.
„Šia priemone siekiame apsaugoti Slovakijos žemės ūkio ir maisto produktų sektorius ir, svarbiausia, vartotojų sveikatą“, – teigė Samuelis VIčanas, Slovakijos žemės ūkio ministras.
Praėjusią savaitę Europos Parlamentas Ukrainos prekėms pratęsė bekvotį režimą dar metams. Lietuva embargo keliu dėl paukštienos eiti neketina.
„Tai yra labai nedidelis kiekis importuojamos produkcijos ir mes nematome, kad paukštienos sektoriui kiltų kokia nors grėsmė“, – tikino žemės ūkio viceministras Vytautas Abukauskas.
Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šiemet kiaušinių, kurių kilmės šalis Ukraina, į Lietuvą atvežta 59 t, o ukrainietiškos paukštienos kone 200 t.
„Ukrainietiškos paukštienos ir kiaušinių šiuo metu mes neturime. Esame turėję prieš kažkiek laiko ukrainietiškų kiaušinių, aišku, turime kitos produkcijos – konditerijos, aliejaus, kitų prekių“, – situacija parduotuvėse pakomentavo „Norfos“ savininkas Dainius Dundulis.
Prekybos centrai kainų neleidžia, bet iš tiekėjų reikalauja tų pačių žemų kainų, kurios būdavo žiemos laikotarpiu.
„Iki“ atstovė Vaida Budrienė paantrino, kad ukrainietiškų kiaušinių prekių lentynose turi nedaug. „Taip, turime, bet jų turime nedaug. Yra tik vienas tiekėjas iš Ukrainos, kuris tiekia mums kiaušinius“.
LPA vadovas teigė, kad dėl pigesnės ukrainietiškos produkcija kenčia Lietuvos eksportas. Dėl to dirbtinai mažinamos ir paukštienos, ir kiaušinių kainos šalies viduje.
„Prekybos centrai kainų neleidžia, bet iš tiekėjų reikalauja tų pačių žemų kainų, kurios būdavo žiemos laikotarpiu ir, jeigu paprastai balandžio mėnesį filė ar kitų paukštienos dalių kainos augdavo, tai jos šiandien yra stabilios arba netgi mažėjančios“, – situaciją detalizavo G. Kauzonas.
„Kiaušinių yra trūkumas visoje Europoje ir visi prekybininkai eina kaip į karą derėtis dėl kiaušinių tiekimo ir kainos“, – teigė V. Budrienė.
Lietuvos valdžia problemos nemato, pinigų nežada ir pataria paukštininkams ieškoti galimybių kitose rinkose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...