- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Policijos pareigūnų trūkumas Lietuvoje – ne nauja problema. Tačiau paskutiniais metais darbą palieka daugiau pareigūnų nei priimama naujų. Šiuo metu policijoje trūksta kone penktadalio pareigūnų. Vidaus reikalų ministerija sureagavo – žada kelti atlyginimus, pasakojama LNK reportaže.
Darbą palieka vis daugiau policijos pareigūnų. Šiuo metu Lietuvos policijoje maždaug kas penkta darbo vieta – tuščia. Tai reiškia didesnį darbo krūvį dirbantiems policininkams, o dabartiniai jų atlyginimai, pasak profsąjungos, likti šioje srityje nemotyvuoja.
„Viena iš priežasčių yra valdžios institucijų požiūris į policijos pareigūnus. Tai – nepakankamas finansavimas, kalbant apie darbo užmokesčio augimą, darbo sąlygų ir sveikatos priežiūros gerinimą“, – teigė Lietuvos policijos profesinės sąjungos vadovė Roma Katinienė.
Visiškai sužlugdyta pareigūnų reabilitacijos sistema. Jeigu reabilitacijos reikia šiandien, tai pareigūnai jos laukia nuo pusmečio iki dvejų metų.
Tiesa, pasak Lietuvos policijos, toks didelis trūkumas esą tik teorinis.
„Atsižvelgiant į mažėjantį gyventojų skaičių, į mažėjantį nusikalstamumą, technologinius sprendimus, kurie keičia pareigūnus, tai tas faktinis pareigūnų trūkumas, manau, būtų dvigubai mažesnis nei skelbiama. Daugiausiai pareigūnų trūksta Vilniuje ir kituose didžiuosiuose miestuose“, – konstatavo Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Profsąjunga įsitikinusi, kad išspręsti pareigūnų trūkumo problemą lengva nebus. Esą ši specialybė nepatraukli, kadangi darbas sunkus, o atlyginimas itin nekonkurencingas.
„Jie renkasi tarnybą arba kitoje Vidaus reikalų sistemoje, arba palieka tarnybą neatlaikę padidinto darbo krūvio. Kai kuriuose padaliniuose, tarkim, greito reagavimo, trečdalį darbo užmokesčio sudaro atlygis už viršvalandžius. Tai nėra normalu“, – problemas dėstė R. Katinienė.
„Atėjusio visai jauno, ką tik baigusio policijos mokyklą pareigūno atlyginimas į rankas yra 900 eurų. Dirbančiojo sostinėje, kuris už tai gauna priedą, – beveik 1000 eurų. Ir ta alga palaipsniui vis didėja“, – aiškino R. Matonis.
Profsąjunga akcentavo ir dar vieną problemą.
„Visiškai yra sužlugdyta pareigūnų reabilitacijos sistema. Jeigu pareigūnui reabilitacijos reikia šiandien, tai jie jos laukia nuo pusmečio iki dvejų metų“, – apie policijos piktžaizdes kalbėjo R. Katinienė.
Dėl didelio pareigūnų trūkumo praėjusiais metais policininkams teko dirbti daugiau kaip 330 tūkst. viršvalandžių.
„Tarnyba policijoje nėra nuo 8 iki 17 val. Tikrai kartais tenka dirbti ir viršvalandžius. Pareigūnai prie to yra pripratę. Žinoma, geriau, jei to nebūtų, bet jei tenka, pareigūnai dirba ir viršvalandžius.
Tarnyba policijoje nėra nuo 8 iki 17 val. Tikrai kartais tenka dirbti ir viršvalandžius. Pareigūnai prie to yra pripratę.
„Yra ribos, kiek žmogus gali pakelti. Policijos pareigūnai nori, kad už dabartinius darbo krūvius atitinkamai ir būtų apmokama“, – sakė Lietuvos policijos profesinės sąjungos atstovas Viktoras Čedovičius.
Ministerija dėl viršvalandžių daug problemų nemato ir tikina, kad daugiau kaip pusė pareigūnų darbo sąlygomis ir krūviu nesiskundžia.
„Pagal mūsų atliekamas apklausas, darbo sąlygomis yra patenkinti apie 58 proc. pareigūnų“, – komentavo Vidaus reikalų viceministras Vitalij Dmitrijev.
Į Lietuvos policijos mokyklą kasmet bando įstoti apie 600 žmonių. Tiesa, esą tik kokiam 100 pavyksta.
„Atkrenta pakankamai daug. Džiugu tai, kad atrenkame geriausius. Tiek geriausios sveikatos būklės, tiek nepriekaištingos reputacijos, tiek stipriausios vidinės motyvacijos“, – sakė Lietuvos policijos mokyklos viršininkas Robertas Šimulevičius.
Pasak Policijos mokyklos viršininko, studijuoti dažniausiai ateina jaunuoliai po mokyklos arba privalomosios karo tarnybos. Tačiau pasitaiko ir vyresnių.
Pagal mūsų atliekamas apklausas, darbo sąlygomis yra patenkinti apie 58 proc. pareigūnų.
„Tikrai yra nelengvi mokymai, nes tai susiję ir su fiziniu, ir su psichologiniu pasirengimu. Taip pat yra didelis bagažas žinių, kompetencijų, kurias turi įgyti per labai trumpą laiką – devynis mėnesius, plius praktiką“, – teigė R. Šimulevičius.
Ministerija žada, kad šiais metais pareigūnų algos kils. Taip pat esą imamasi ir kitų priemonių, siekiant pritraukti naujų žmonių į šią sritį.
„Esame išdiskutavę tam tikrą modelį dėl Statutinės kolegijos arba Viešojo saugumo kolegijos, bendradarbiaujame su tam tikrais universitetais ieškodami atsakymo, kaip pritraukti daugiau jaunimo“, – planus dėstė Vitalij Dmitrijev.
Lietuvos policijoje šiuo metu dirba daugiau nei 7,5 tūkst. pareigūnų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas45
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...