- Paulius Grinkevičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Po ilgos pertraukos Panevėžyje gausėja naujų daugiabučių projektų.
Analitikai mano, kad plėtrą skatina pasiūlos trūkumas ir augančios kainos, tačiau statytojai įsitikinę, jog parduoti visus suplanuotus butus lengva nebus.
Per pusantrų metų Panevėžyje baigta, plėtojama arba dar planuojama apie dešimt nedidelių daugiabučių projektų, kurie rinkai pasiūlys daugiau nei 100 butų, skaičiuoja nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Inreal“ Turto valdymo Panevėžio skyriaus vadovė Rasa Šatinskienė.
„Manau, kad statybas Panevėžyje paskatino pasiūlos nebuvimas, nes jos nebuvo jokios: nuo krizės likę tik seni daugiabučiai. Vystytojai pradėjo statyti nedidelio ploto 8-12 butų namus. Naujos statybos mažesnio ploto butą Panevėžyje galima įsigyti labai gera kaina“, – BNS sakė ji.
Anot R. Šatinskienės, netoli miesto centro, Kranto gatvėje rekonstruojamame pastate, nauji butai su daline apdaila prieš metus buvo parduodami po 700 eurų už kv. metrą, o dabar kai kuriuos jų bandoma perparduoti po 1,2 tūkst. eurų už kv. metrą. Miesto centre, Laisvės aikštėje, rekonstruojamame pastate už naują butą prašoma po 1,8-2 tūkst. eurų už kv. metrą.
„Visi šitie namukai statomi nedideliu atstumu aplink centrą arba jame. Daugumą projektų vysto vietiniai rinkos žaidėjai, besidomintys statybomis ir nekilnojamuoju turtu, brokeriai. Jei statytojas neturi savo lėšų, bankai tokių projektų nefinansuoja“, – sakė ji.
R. Šatinskienė pirkėjus skirsto į dvi grupes: šeimų nesukūrusį jaunimą ir vyresnius nei 50 metų amžiaus žmones, kurių vaikai išsikraustę. Dažnai butai įsigyjami už nuosavas lėšas.
Pasak jos, nors panevėžiečiai mėgsta gyventi individualiuose namuose su nuosavu kiemu, naujos statybos individualių namų skelbimuose galima aptikti vos vieną-kitą. Namus nekilnojamojo turto plėtotojai neretai stato tik radę pirkėją.
„Individualūs namai statomi pavieniai, dažnai be banko pagalbos. Vystytojai žino, kad jei namas bus per pusmetį neparduotas, turtas pasidarys nepatrauklus, pirkėjams kils įtarimų, kad turtas neparduotas greitai ir jie namų gali nepirkti“, – sakė ji.
Stato nedidelius daugiabučius
Panevėžyje butus ir individualius namus vystančios bendrovės „Viktauga“ vadovo Mindaugo Vidzėno manymu, prie daugiabučių statybos pagyvėjimo Panevėžyje prisidėjo įmonės baigtas 32 butų projektas Molainių gatvėje.
„Greitai pardavėme butus ir tai pamatę konkurentai pakeitė strategijas, pradėjo statyti nedidelius 2-3 aukštų daugiabučius. Mes statome ūkio būdu, nesamdome daug administracijos darbuotojų, todėl darbus atliekame pigiau. Jei statybas vystytų didieji statytojai, jie greitai butų neparduotų“, – sakė M. Vidzėnas.
Kaip pavyzdį jis pateikė prieš krizę plėtotą 208 butų daugiabučių projektą „Edrija“, kuriame butų pardavimai baigti tik prieš kelerius metus.
M. Vidzėno bendrovė 2019 metų pavasarį žada 3 hektarų ploto teritorijoje pradėti statyti kotedžų kvartalą, taip pat vysto individualių namų projektą antruosiuose Molainiuose, kur iš viso planuoja pastatyti 19 individualių namų ir investuoti 2 mln. eurų.
Būsto su daline apdaila antruosiuose Molainiuose, taip pat ir būsimame kotedžų kvartale, kvadratinio metro kaina sieks apie 1 tūkst. eurų.
Vis dėlto „Viktaugos“ vadovas nėra tikras, kad naujų būstų paklausa Panevėžyje išliks aukšta.
„Nemanau, kad Panevėžyje ilgai tęsis daugiabučių statybos. Neaišku, kaip pavyks parduoti visus projektuotus butus. Panevėžiečiai nelinkę pirkti nepastatytų namų, ypač iš naujų rinkos žaidėjų. Prieš pirkdami jie nori pamatyti pastatytą namą“, – aiškino M. Vidzėnas.
Pasak jo, vystytojams butų pardavimą apsunkins ir tai, kad ne eurais atlyginimą gaunantiems emigrantams Lietuvos bankai nebeskolina pinigų - esą anksčiau Norvegijos, Islandijos ar Didžiosios Britanijos emigrantai pusę buto sumos mokėdavo savo pinigais, kitą dalį skolindavosi banke.
Trūksta uždirbančių daugiau
Pabaigtą 12 butų projektą Suvalkų gatvėje „Kaštonų namai“ vystantis „Remax“ Panevėžio skyriaus vadovas Vaidas Šukys pastebi, kad jau penkerius metus Panevėžyje butų paklausa išlieka stabili – kasmet nuperkama maždaug po tūkstantį butų.
„Noras vystyti naujus projektus kilo padidėjus kainoms. Anksčiau buvo didelė atskirtis tarp senos ir naujos statybos butų, bet senos statybos butų kainos ėmė didėti, vystytojai tai pastebėjo ir pradėjo statybas. Manau, kad dar apie pusantrų metų pirkimo lygis išliks stabilus, bet kad panevėžiečiai lengvai išpirktų vystomus butus, taip tikrai nebus. Vystytojams reikės konkuruoti ir mažinti kainas“, – įsitikinęs jis.
V. Šukio teigimu, jo išplėtotame projekte butų pardavimai pradėti prieš pusantrų metų, iš 12 butų, kuriuose kaina siekia 890 eurų už kv. metrų, parduota dešimt. Anot jo, dažniausiai butus perka 30-45 metų amžiaus pirkėjai.
„Panevėžyje nėra atvažiuojančių, aukštas pajamas gaunančių specialistų – atvažiuoja tik gaunantys žemas pajamas, bet jie perka senos statybos butus“, - sakė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimo komitetas su institucijomis bei žvalgyba aptars kritinės infrastruktūros jūroje apsaugą
Pernai galimų diversijų metu nutraukus povandeninę elektros jungtį tarp Suomijos ir Estijos, o Švedijos teritoriniuose vandenyse pažeidus du telekomunikacijų kabelius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį su institu...
-
Vyriausybės komisija artėjant išėjimui iš BRELL aptars kritinės infrastruktūros apsaugą
Artėjant vasario pradžioje numatytam Baltijos šalių pasitraukimui iš bendros elektros sistemos su Rusija ir Baltarusija (BRELL) bei tinklų sinchronizavimui su kontinentine Europa, vyriausybinė Nacionalinio saugumo komisija trečiadienį apta...
-
Ruginienė: darbdavių įtraukimas į pensijų kaupimą ir valstybinis fondas – svarstytini2
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė sako, kad Lietuvos banko (LB) siūlymai į pensijų kaupimą įtraukti darbdavius, taip pat steigti valstybės valdomą antros pakopos pensijų fondą yra svarstytini. ...
-
Vėdinimo sistemų gamintoja „Komfovent“ vis dar turi gamyklą Rusijoje, ją žada parduoti3
Bendrovės „Amalva group“ valdoma vėdinimo įrangos gamintoja „Komfovent“ vis dar turi gamyklą Rusijos mieste Riazanėje, tačiau tikina, kad jau sutarta dėl jos pardavimo, antradienį skelbia naujienų portalas „15min“. ...
-
LEA: pastarąją savaitę vidutinė didmeninė elektros kaina sumažėjo 18 proc.
Pirmąją šių metų sausio savaitę vidutinė didmeninė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje siekė 0,064 Eur/kWh be PVM ir buvo 18 proc. mažesnė nei gruodžio paskutinę savaitę, kai vidutinė kaina sudarė 0,078 Eur/kWh be PVM, prane&s...
-
Darbdaviai stoja piestu: jau dabar prie darbuotojų senatvės prisidedame per mokesčius
Lietuvos bankui (LB) siūlant į pensijų kaupimą įtraukti darbdavius, atsisakyti valstybės įnašo bei steigti valstybės valdomą antros pakopos pensijų fondą, verslo atstovai tam nepritaria bei tikina, jog sistemoje dalyvauja už darbuotojus mok...
-
Vienas pirmųjų Poderskio sprendimų kelia rimtų abejonių3
Aplinkos ministras Povilas Poderskis nusprendė atšaukti vos prieš mėnesį paskirtą Statybų sektoriaus vystymo agentūros (SSVA) valdybą. Prieš tapdamas ministru šiai įmonei vadovavo pats P. Poderskis, kuris tuomet ir pasiūl...
-
Antstolis apie lietuvių skolas: kada galite prarasti būstą?2
Kasdieniniame gyvenime lietuviams yra aktualūs ne tokie džiuginantys dalykai – skolos. Didelė dalis net ir neplanuoja jų grąžinti. Apie skolų situaciją Lietuvoje LNK žurnalistas kalbėjosi su antstoliu Arminu Naujokaičiu. ...
-
Tadžikas pabėgėlis: stebitės, kad ekonominiai migrantai nemoka mokesčių? Jie to ir nedarys51
Buvusioji valdančioji dauguma sudarė sąlygas vos per kelis metus įleisti į Lietuvą keliasdešimt tūkstančių ekonominių migrantų, kurių absoliuti dauguma – iš buvusių sovietinių šalių. Neseniai žiniasklaida atkreipė d...
-
Vyriausybė svarstys „Teltonikai“ ir kitiems investuotojams svarbius pakeitimus
Aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ savininkui Arvydui Paukščiui prieš mėnesį pranešus apie biurokratines kliūtis, trukdančias laiku įgyvendinti milijardinės vertės technologijų parko Vilniuje projek...