- Gintautas Degutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo šeštadienio sumažintas dyzelino akcizas. Finansų ministerija skaičiuoja, kad dėl šio sprendimo mažmeninė dyzelino kaina galėtų sumažėti apie 22 centus už litrą. Tačiau optimistinių pokyčių degalinėse kol kas nematyti.
Brangsta greitai, pinga lėtai
Nuo šių metų pradžios dyzelinui buvo taikytas 330 eurų (1140 litų) už 1000 l akcizo tarifas.
Dabar jis sumažintas 56 litais, iki 274 eurų (947 litų) už 1000 l. Tai minimalus ES Lietuvai nustatytas tarifas. Akcizas mažinamas penkiems mėnesiams – iki 2009 m. pabaigos. Vėliau jis bus peržiūrimas, atsižvelgiant į dyzelino apyvartos ir pajamų iš šio akcizo surinkimo į biudžetą tendencijas.
Finansų ministerija tikisi, kad toks žingsnis padės sumažinti pastaruoju metu vis naujų rekordų siekiančias degalų kainas. Skaičiuojama, kad dyzelinas degalinėse galėtų atpigti vidutiniškai apie 22 centus už litrą.
Tiesa, tikėtis, kad mažmeninė dyzelino kaina greitai pasikeis, tikriausiai neverta. Pingant naftai pasaulio rinkose ar keičiantis kitiems objektyviems veiksniams, degalinių valdytojai visada aiškina kainų mažinti negalintys. Esą talpyklos pilnos brangiau pirktų degalų ir kainų sumažinimas reikštų nemažą nuostolį. Tačiau kai kilstelėjami akcizai ar šoktelėja naftos kaina biržose, talpyklos kaip tyčia visada būna tuščios, ir degalai pabranginami dar tą pačią dieną.
Vairuotojai jau pasimokė
Taip nutiko ir šių metų pradžioje, kai nuo sausio 1 d. buvo padidintas degalų akcizas.
Naujųjų metų išvakarėse šalies degalinėse nusidriekė didžiulės automobilių eilės, nes vairuotojai žinojo, kad dėl kitą dieną numatomo akcizo didėjimo veikiausiai pabrangs ir degalai. Jie neklydo. Per vieną naktį degalų kaina vidutiniškai šoktelėjo apie 20 centų. Tuomet kai kuriose degalinėse populiariausio 95 markės benzino kaina pirmą kartą perlipo 3,5 lito ribą. Dėl to pabrango kelionės taksi, autobusais, maršrutiniais taksi.
Tačiau tai toli gražu ne vienintelis pavyzdys. Toks scenarijus kartojasi kiekvieną kartą didėjant arba mažėjant didmeninėms naftos kainoms.
Šįkart degalinių valdytojai pažadėjo kainas nuleisti ir pilnomis brangesnių degalų talpyklomis nesiteisino. Tačiau, kiek ir kada tiksliai atpigs dyzelinas, atsakyti negalėjo nė vienos įmonės atstovas.
Kad pigs, galime ir nepajusti
Atrodo, prekybininkai vis dėlto apsidraudė nuo nepatogių klausimų. Degalinių valdytojai jau anksčiau yra įspėję, kad dėl augančių naftos kainų dyzelino akcizo sumažinimo vairuotojai gali ir nepajusti – pastaruoju metu pastebima tendencija, kad šalies degalinėse kainos auga kaip ant mielių.
"Dyzelinas turi pigti jau pirmą rugpjūčio savaitę, tačiau kiek tiksliai – atsakyti sunku. Visų pirma dėl pastaruoju metu kylančių naftos produktų didmeninių kainų. Konkrečiau įvardyti dyzelino kainų pokyčius bus galima tik kitą savaitę", – dienraščiui sakė degalinių tinklo "Orlen Lietuva" valdytojos bendrovės "Ventus-Nafta" generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Žilėnas.
"Lukoil Baltijos" atstovė spaudai Karolina Kažukauskaitė taip pat tikino, kad nuo šios savaitės dyzelinas atpigs.
"Kaina turėtų būti mažinama pirmadienį arba antradienį. Kaip ir skaičiuojama, dyzelinas turėtų atpigti apie 20 centų. Tačiau pastaruoju metu sparčiai kyla naftos kaina, taigi tas pigimas gali ir nebūti matomas. Gali būti, kad kainos mažės ne iš karto, o kelias dienas po kelis centus", – teigė K.Kažukauskaitė.
"Statoil" atstovai taip pat patikino, kad šią savaitę dyzelino kainos veikiausiai kris, tačiau į kalbas apie konkretesnius skaičius bendrovės darbuotojai net nesileido.
Tikėtina, kad keliais centais dyzelinas atpigs daugelyje degalinių. Tačiau visą savaitgalį pokyčių nebuvo – vairuotojams teko piltis brangesnį dyzeliną.
Jaučiasi diskriminuojami
Daugelis vairuotojų taip pat piktinasi, kad mažinamas tik dyzelino akcizas, nors benzino akcizas Lietuvoje net 21 proc. viršija minimalų ES direktyvų nustatytą tarifą. Tačiau valdininkai atrėžia, kad akcizas mažinamas ne dėl gyventojų, o dėl verslininkų ir iš jų surenkamų mokesčių.
"Verslas, ypač tarptautinio keleivių ir krovinių vežimo įmonės, daugiausia naudoja dyzeliną, ne benziną. Daugelis vežėjų turi galimybių piltis dyzelino Lenkijoje ar kitose šalyse, kur jis pigesnis dėl mažesnių akcizų, kritusio zloto kurso ar mažesnių nei Lietuvoje mažmenininkų maržų. Dėl to dyzelino sunaudojimas Lietuvoje gerokai sumažėjo, o tai valstybei labai nenaudinga. O benzino sunaudojimas net nuo 2009 m. sausio 1 d. pakėlus akcizo tarifą, priešingai nei dyzelino, išliko beveik tokio paties lygio, koks buvo 2008-aisiais", – valdžios sprendimus aiškino Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Jovita Girlevičiūtė.
Skaičiai ir faktai
Lietuvai iki 2013 m. sausio 1 d. yra suteiktas pereinamasis laikotarpis nustatyti dyzelino akcizo tarifą iki minimalaus ES lygio. Nuo 2008 m. jis privalo būti ne mažesnis kaip 274 eurai (947 litų) už 1000 l, o nuo 2011 m. – ne mažesnis kaip 302 eurai (1043 litų) už 1000 l.
Tačiau valdžia nelaukė pereinamojo laikotarpio pabaigos. Lietuvoje degalų akcizai buvo didinami dvejus metus iš eilės. Atsižvelgdama į palankią padėtį naftos rinkoje ir siekdama stabilizuoti valstybės finansus nuo 2009 m. pradžios Lietuva dyzelinui pradėjo taikyti 330 eurų (1140 litų) už 1000 l akcizo tarifą (toks jis turės būti nuo 2013 m.).
Finansų ministerijos skaičiavimais, dėl dyzelino akcizo tarifo sumažinimo valstybės biudžetas šiais metais negaus iki 70 mln. litų planuotų pajamų.
Šiuo metu mažiausi degalų akcizai taikomi Lenkijoje. Benzino akcizas 1000 l degalų yra 1191 litas, dyzelino – 808 litai. Estijoje benzino akcizas siekia 1239 litus, dyzelino – 1140 litų. Latvijoje benzino akcizas – 1322 litai už 1000 l degalų, dyzelino – 1140 litų. Didžiausi degalų akcizai yra Lietuvoje. Benzino akcizas siekia 1500 litų tūkstančiui litrų degalų, dyzelino akcizas – 1140 litų.
Pagal šiuo metu galiojančius ES reikalavimus akcizo mokesčio minimumas nuo 2010 m. šalims narėms yra 1240 litų už 1000 l benzino ir 1140 litų – už tiek pat dyzelino. Nuo šių metų pradžios iki rugpjūčio 1 d. Lietuva jau taikė ES nustatytą dyzelino akcizo mokesčio minimumą, o benzino akcizo tarifas net 21 proc. viršija minimalų ES direktyvų nustatytą tarifą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius1
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...