Permokėtas sumas bandoma susigrąžinti geruoju Pereiti į pagrindinį turinį

Permokėtas sumas bandoma susigrąžinti geruoju

2005-05-10 09:00

Permokėtas sumas bandoma susigrąžinti geruoju

Dėl permokėtų pensijų ir pašalpų Klaipėdos „Sodros“ ir Socialinio paramos centro vadovai kaltina išmokų gavėjus, netobulas informacines technologijas ir kompiuterius.

Rašėme, kad teismas atmetė Klaipėdos „Sodros“ ieškinį pensininkei dėl 18 tūkstančių litų permokos. Tačiau dar neaišku, ar „Sodros“ vadovybė Vilniuje nuspręs nurašyti iš savo biudžeto šią sumą, susidariusią mokant klaipėdietei pensininkei Fedosijai Murašovai dvigubą pensiją. Kaip vakar „Klaipėdai“ teigė „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktorius Vidmantas Rudzevičius, teismo medžiaga išsiųsta Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF)valdybai, kuri ir turi nuspręsti, kaip tai padaryti.

V.Rudzevičius, kalbėdamas apie apsižioplinusius „Sodros“ darbuotojus, skaičiuojant pensiją, teigė, kad dabar jau neįmanoma išsiaiškinti, kas ir ką prieš trylika metų darė ne taip. „Tais atvejais, kai permoka susidaro dėl “Sodros” darbuotojų kaltės, susidariusi permokos suma išieškoma iš kaltų asmenų įstatymų nustatyta tvarka“, - tvirtino V.Rudzevičius.

Žala - 71 tūkstantis litų

Permokomis yra laikomos nepagrįstai gavėjams išmokėtos sumos.

Klaipėdos „Sodros“ direktorius įvardijo priežastis, dėl kurių dažniausiai susidaro permokos. Esą dažniausiai būna kaltas pats išmokos gavėjas, nes laiku nepraneša apie aplinkybes, lemiančias išmokos dydį.

Pernai Klaipėdos „Sodros“ pensijų skyriuose užfiksuotos 7 valstybinio socialinio draudimo našlių pensijų permokos, nes gavėjai laiku nepranešė apie naujai įregistruotas santuokas.

Žinoma ir 10 valstybinio socialinio draudimo našlaičių pensijų permokų, nes gavėjai nepranešė, kad nebesimoko ir mokymo įstaigose yra išbraukti iš studentų ar moksleivių sąrašų.

Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriuje yra nustatyti 193 pažeidimai dėl apdraustojo kaltės, kai asmenys laikinojo nedarbingumo metu kirto Lietuvos Respublikos valstybės sieną, taip pažeisdami elgesio taisykles laikinojo nedarbingumo metu.

Kartais išmokos gavėjas ar net įstaiga suklastoja dokumentus. Šiemet Klaipėdos rajono apylinkės teisme bus nagrinėjamas dokumento suklastojimo atvejis, dėl kurio susidarė permoka ir VSDF biudžetui buvo padaryta apie 71 tūkst. Lt žala.

Yra atvejų, kai įstaigos neteisingai išduoda dokumentus, reikalingus išmokoms skirti. Pernai Klaipėdos „Sodros“ pensijų skyriuose užfiksuotos 2 permokos, nes darbovietės davė neteisingus dokumentus darbuotojo pensijai skirti. Įstaigos atlygino „Sodrai“ padarytą žalą.

Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriuje dėl padarytų pažeidimų gydymo įstaigoms surašyti 69 aktai. Padaryta žala išieškoma iš pažeidimus padariusių įstaigų.

Nustačius permoką, įvertinamos visos aplinkybės. Kai permoka susidaro dėl išmokos gavėjo kaltės, ji išieškoma iš gavėjo gaunamų išmokų, mokamų tam asmeniui iš VSDF lėšų. Asmeniui, negaunančiam kitų socialinio draudimo išmokų, raštu pasiūloma permoką grąžinti geruoju. Jeigu per nurodytą terminą permoka nesugrąžinama, kreipiamasi į teismą.

Kviečia pokalbiui

Permokų, kurias vėliau turi sugrąžinti gyventojai, neišvengiama ir Socialinės paramos centre. Anot centro direktorės Dianos Stankaitienės, permokos susidaro dėl to, kad vieni klientai yra nesąžiningi ir nepraneša apie pasikeitusią turtinę padėtį, kiti tiesiog nesupranta, nesusigaudo, kad gauna per daug pinigų, ir mano, kad taip ir turi būti.

D.Stankaitienė tvirtino, kad kartais permokos susidaro ir dėl „kompiuterinių programų nesuderinamumo“.

Beveik kiekvieną mėnesį Klaipėdos socialinės paramos centre išryškėja 1- 2 atvejai, kai gyventojui tenka atiduoti jau gautą išmoką, nes ji buvo apskaičiuota per didelė. Centro direktorė D.Stankaitienė teigė, kad, aptikus tokią situaciją, gyventojas kviečiamas pokalbiui, vėliau jis pasirašo sutikimą grąžinti permoką. Tenka grąžinti už įvairų laikotarpį susikaupusias permokas - už mėnesį, metus ar kelerius metus.

Dabar centre yra apie dvidešimt bylų, kai šskaičiuojamos permokos. Dažniausiai permokos būna, kai išmokų gavėjai nepraneša, kad įsidarbino. Nors pagal įstatymą jie tai privalo padaryti per 10 dienų.

Grąžins vaikų pinigus

Trisdešimt aštuonerių metų klaipėdietė Socialinės paramos centrui dabar turės grąžinti 3740, 93 lito permoką. Klaipėdietė turėjo gauti išmokas už du vaikus. Iki tol, kol nepersikraustė gyventi kitu adresu, moteriai mokėjo pašalpą centro filialas. Persikrausčiusi vėl parašė prašymą dėl pašalpos, ir toliau jai mokėta ir iš centro, ir iš filialo. Taip susidarė permoka, nes pagal duomenis manyta, kad klaipėdietė turi ne du, o keturis vaikus. Iškviesta pokalbiui klaipėdietė teigė pastebėjusi, kad gauna didesnę pašalpą. Tačiau bedarbė vaikus auginanti vieniša moteris maniusi, kad taip ir turi būti. Ji geranoriškai sutiko grąžinti permoką atskaičiuojant po 50 litų per mėnesį. Tokiu būdu moteris išmokėtų visą sumą per šešerius metus. Tačiau jos vaikams. pagal dabar galiojantį įstatymą jau po dvejų metų nebepriklausys jokios išmokos. SPC darbuotojai tikisi, kad moteris įsidarbins ir geranoriškai grąžins permoką iš algos.

E. Bružinskienė teigė, esą apsidrausti nuo tokių situacijų neįmanoma, reikėtų įsteigti papildomus etatus, kad būtų bylas tikrinančių darbuotojų.

Dabar gyventojams siunčiami pranešimai, informuojantys, kokio dydžio išmoka jiems priklauso. Tikimasi, kad tai paskatins išmokų gavėjus atkreipti dėmesį, jei jų sąskaitą papildys didesne išmoka nei nurodyta pranešime.

Yra atvejų, kai klientai sąmoningai naudojasi darbuotojų neatidumu. Rašėme, kad, mirus vos keletą valandų gyvenusiam kūdikiui, tėvai už jį trejus metus gavo pašalpą. Nė viena institucija dabar nepripažįsta savo aplaidumo, sudariusio prielaidas tėvams sukčiauti. Socialinės paramos centro darbuotojai kreipėsi į teisėsaugą tik neseniai, nes buvo tikimasi, jog tėvai geranoriškai grąžins neteisėtai gautus pinigus. Dabar, pasak Klaipėdos VPK II-ojo policijos komisariato tyrėjos V.Rokanskienės, iškelta baudžiamoji byla dėl sukčiavimo, vyksta tyrimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų