- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daržininkams mėgėjams bei ūkininkams baigiant sėją, prekybininkai pastebi, kad šiemet sėklų pardavimai auga, nepaisant apie 15 proc. išaugusių jų kainų. Be kita ko, prognozuojama, kad sėklos kitąmet brangs dar.
Pasak prekybininkų, šiemet sėklų bus parduota daugiau nei pernai, kadangi jomis prekiauta ne tik prekybos centruose, bet ir kitose parduotuvėse, kuriose per karantiną prekyba buvo sustojusi. Šiemet, kitaip nei pernai ir užpernai, sėklomis prekiauja ir specializuotos, namų apyvokos, statybinių, sodo ir daržo prekių bei kitos parduotuvės.
Visgi kai kurie prekybos tinklai sako, kad jų sėklų pardavimai šiek tiek sumenko, o sėklų tiekėjai pastarųjų trijų pavasarių pardavimų lyginti nenori – jie skirtingi dėl pandemijos, išaugusių kainų, sėklų trūkumo rinkoje bei šalto pavasario. Tačiau visi sutaria dėl vieno – kainos šiemet brango iki 15 proc., o kitąmet brangs dar labiau.
„Visi 2020-2022 metų sezonai labai skirtingi: ir pardavimai skirtingi, ir įnoriai skirtingi, ir aplinkybės tai lemiančios“, – BNS teigė agrofirmos „Sėklos“ Sėklų skyriaus vadovė Liucija Kunigiškytė.
Pardavimai augo
Sėklomis prekiaujančios įmonės „Asėja“ atstovas Audrius Bulovas sakė, kad pagal tai, kiek sėklų patiekta į prekybos centrus šiemet, palyginti su ankstesniais metais, matomas augimas, bet kiek liks neparduota, paaiškės birželio viduryje. Anot jo, preliminariais duomenimis, prekybos centrai suprekiavo mažiau, nes pirkėjas pasiskirstė į daugiau parduotuvių.
Iš Europos Sąjungos šalių sėklas atsigabenančios Vievio įmonės „Sėkluva“ direktorius Petras Savanevičius BNS taip pat sakė, kad šiemet didesni ir daržovių, ir gėlių sėklų pardavimai.
„Didelė žmonėms nežinomybė, nes kainos parduotuvėse ne procentais, o kartais keičiasi. Dažnas žmogus, turintis gabaliuką pievutės, ją verčia daržu – sukasa ir pasisodina kažką“, – BNS teigė jis.
„Rimi“ Viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovė Gabrielė Šerėnienė sakė, kad sėklų pardavimai rodo, kad vis daugiau žmonių nusprendžia patys imtis žemdirbystės ir bando užsiauginti vietinių daržovių. Anot jos ši tendencija šiais metais išlieka stipri.
„Daržininkystė ir toliau populiarėja kaip būdas patiems užsiauginti kokybiškų daržovių, prieskonių, vaisių, sutaupyti, o kartu ir prasmingai praleisti laisvalaikį gamtoje“, – BNS sakė „Rimi“ atstovė.
„Lidl Lietuvos“ atstovė Lina Skersytė pranešė, kad šiemet pirkėjai daržininkystės ir sodininkystės sezonui pradėjo ruoštis keliomis savaitėmis anksčiau nei ankstesniais metais.
L. Kunigiškytė tvirtino, kad sėklų pardavimai ūgtelėjo, tačiau taip pat sakė maniusi, kad augimas bus dar didesnis dėl daržovių brangimo parduotuvėse. Anot jos, sodinimą pristabdė šaltas pavasaris.
„Pavasaris vėluoja ir dalies kultūrų sėja į lauką nusikelia. Dar pas mus pirkėjų ateis – paskutiniai du gegužės savaitgaliai bus labai aktyvūs“, – sakė ji.
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė nurodė, kad šiemet daržovių sėklų pardavimai jau išaugo apie 20 proc., o prieskoninių žolelių pardavimai augo 4 proc. daugiau. Be to, dukart augo ekologiškų sėklų pardavimai.
„Iki“ atstovė pabrėžė, kad populiarėja ne tik ekologiškos, bet patogiau sodinamos sėklos, o taip pat paruošti rinkiniai su durpėmis ar prieskoninės sėklos su vazonėliu.
Tuo metu „Norfos“ atstovas Darius Ryliškis BNS teigė, kad tinklo parduotuvėse sėklų pardavimai per metus sumažėjo iki 5 proc., nes atsiradus daugiau sėklų prekybos vietų ir pirkėjų srautai pasiskirstė. Sėklų pardavimai daugiau nei 10 proc. sumažėjo ir „Iki“ parduotuvėse.
Trūko sėklų, kentėjo kokybė
Sėklų tiekėjai sako, kad šiam sezonui komplektuoti sėklas buvo sunku, kadangi pernai jas neigiamai veikė liūtys Olandijoje ir kaitros pietų Prancūzijoje. Be to, paruošimą prekybai koregavo ir koronavirusas.
„Iki šiol kai kurių užsakytų gėlių, prieskoninių žolelių, daržovių sėklų nesame gavę, pavyzdžiui, vieną pomidorų rūšį tik dabar iš Izraelio Europa gavo“, – sakė P. Savanevičius.
Sėklų trūkumas ir jų kokybė šiemet buvo galvos skausmas ir ūkininkams, sakė „Dotnuva Baltic“ sėklų ruošimo fabriko Sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas. Pasak jo, dėl kaitros 2021 metų derliaus sėklos buvo smulkesnės.
„Pernai sausra ir kaitros derlių sumažino 1,5-2 tonomis iš hektaro, o tai lėmė ir mažesnį sėklinės medžiagos kiekio paruošimą šių metų pavasario sėjos sezonui“, – sakė jis.
S. Augo teigimu, šio pavasario sėjai ypač trūko ankštinių kultūrų – pupų, žirnių.
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sakė, kad kainos per metus šiek tiek padidėjo, bet nežymiai. Anot jos, didžiosios dalies sėklų asortimento kainos išliko kaip ir pernai, o kai kuri padidėjo 7-10 proc.
„Sėklų kainos, priklausomai nuo rūšies ir dydžio, svyruoja nuo 0,45 eurų iki 3,49 eurų“, – pasakojo ji.
Pasak P. Savanevičiaus, šiemet sėklos brango maždaug iki 10 proc., o L. Kunigiškytė teigė, kad kainos augo nuo 5 iki 13 proc.
„Į kainos padidėjimą įskaičiavome tik tuos praradimus, kuriuos patyrėme per kovidą – tiek, kiek, sumažėjus sėklų auginimo plotams, kainas pakėlė sėklų tiekėjai. Ta visa energetika, kuras ir trąšos mums dar nesuveikė, nes prekiaujame praėjusių metų derliaus sėklomis. Kitais metais sėklos tikrai brangs. Manau, kad 10-20 proc.“, – BNS prognozavo L. Kunigiškytė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JAV ir Lietuva bendradarbiaus maisto saugos, ekologinio ūkininkavimo srityje1
Lietuva ir JAV sutarė glaudžiau bendradarbiauti maisto saugos, ekologinio ūkininkavimo srityje. ...
-
Prezidentas pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje3
Filadelfijoje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pakvietė JAV energetikos įmonę „Holtec“ investuoti Lietuvoje. ...
-
Pirkėjams – smagios naujienos: turguje atpigo bulvės, agurkai, trešnės40
Brangsta ir brangs. Tokius žodžius dabar girdime, kai kalba pakrypsta apie prekių ir paslaugų kainas. Vis dėlto pasitaiko ir malonių išimčių – kai kas atpinga. ...
-
Birželį Baltijos valstybėse brango dyzelinas: sparčiausias kainos kilimas – Lietuvoje6
Benzino kainų dinamika Baltijos valstybėse birželį buvo skirtinga, tuo tarpu dyzelinas brango, o sparčiausiai – Lietuvoje, rodo agentūros BNS kaupiami duomenys. ...
-
Subsidijos už elektrą ir dujas kitąmet: ar jos bus – neaišku4
Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, jog dar anksti kalbėti, ar Vyriausybės kompensacijos už elektrą ir gamtines dujas gyventojams bus mokamos ir kitais metais. ...
-
M. Skuodis atsakė į Vokietijos kanclerio raginimus: Lietuva daro tai, ką privalo
Vokietijai kalbant apie specialias taisykles Rusijos tranzitui į Kaliningradą, Lietuvos susisiekimo ministras sako nematantis pokyčių pačios Rusijos elgesyje. ...
-
Apklausa: ribota būsto pasiūla gali neleisti slopti lūkesčiams dėl kainų3
Per artimiausius metus naujų butų didžiausiuose miestuose bus pasiūlyta mažiau nei per praėjusius 12 mėnesių, tad pasiūlos trikdžiai ir išaugusios statybos sąnaudos gali neleisti slopti lūkesčiams dėl būsto kainų – jie tebėra isto...
-
Lietuvos oro uostai iššūkių dėl atšaukiamų skrydžių nepatiria
Kai kuriems Europos oro uostams patiriant iššūkių dėl aktyvaus keleivių srautų augimo bei atšaukiamų skrydžių, Lietuvos oro uostai teigia, kad situacija šalyje yra nepakitusi, atšaukiamų skrydžių skaičius nedideli...
-
Europos Komisija „Rail Baltica“ skyrė dar 360 mln. eurų
Europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ plėtrai Baltijos šalyse Europos Komisija skyrė dar apie 360 mln. eurų, penktadienį pranešė Komisija. Lėšos skirtos iš 2021–2027 metų Europos infrastruktūros ...
-
Taivano ministras: Rusijos grėsmė neatbaido nuo investicijų į Lietuvą
Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wu mano, kad dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje Europoje didėjančios geopolitinės įtampos nesumažins investicijų Lietuvoje patrauklumo. Ministras akcentuoja, kad Lietuva yra NATO aljanso dalis, todėl, mini...