Dar visai neseniai atrodė, kad čia kitas pasaulis, kur jokios ekonominės krizės neegzistuoja. Skaisti saulė, klientai, kurių kišenėse milijonai naftos dolerių, įspūdingos statybos ir viso pasaulio elitą sutraukiantys vakarėliai buvo Jungtinių Arabų Emyratų kasdienybė. Bet sunkmetis pasibeldė ir į šį rojų žemėje.
Tūkstančiams užsieniečių, suviliotų visus metus šviečiančios saulės ir mokesčių lengvatų, vakarėlis Dubajuje baigėsi. Kritusios nekilnojamo turto kainos, smukęs turizmas, mažmeninės prekybos apimtys bei klientų pasitikėjimas verčia kompanijas imtis restruktūrizacijos, o jų darbuotojus – pakuotis lagaminus.
Dubajaus gatvės ir restoranai pastebimai tuštėja, išpūstos būsto nuomos kainos tampa realesnėmis.
Tiesa, vyriausybė tvirtina, kad padėtį kontroliuoja ir neigia pranešimus apie didžiulius užsakymų atšaukimus. Jungtinių Arabų Emyratų Ekonomikos vystymo departamento pagrindinis ekonomistas Raedas Safadi teigia, kad šiemet vyriausybė suteiks 10 mlrd. dolerių (2,56 mlrd. litų) paskolų, kad darbo rinkos augimas būtų 3 proc. Ankstesniais metais šis rodiklis siekė 20 proc.
„Mes valdome tai ir mes apsaugosime Dubajų, – kalbėjo jis. – Nėra jokių tabu: mes imsimės visų galimybių, kad pagelbėtume darbo rinkai."
Tačiau apklausos rodo, kad dauguma Jungtiniuose Arabų Emyratuose dirbančių verslininkų susidūrė su pertekliumi ir atleidimo banga neatslūgsta.
Pavyzdžiui, aukščiausio lygio Dubajaus investicijų kompanija
„Dubai International Capital", vyksta didžiulė darbuotojų kaita.
„Tai košmaras, – pasakojo vienas darbuotojas. – Ateiname į biurą nežinodami, ar vis dar turėsime darbą dienos pabaigoje."
Be to, darbo santykiai Jungtiniuose Arabų Emyratuose nėra pasiekę Vakarų lygio, nes šalis iki šiol dar nebuvo susidūrusi su krize. Todėl daugelis darbuotojų ne gali būti išmesti lauk be jokių kompensacijų. Pavyzdžiui, sausį vienas buvęs finansų direktorius kreipėsi į teismą dėl beveik 5 tūkst. svarų (apie 18 tūkst. litų) išeitinės išmokos.
Naujausi komentarai