Visuomeninį tiekimą užtikrina valstybės valdomos „Ignitis grupės“ tiekėja „Ignitis“.
Ministerija ketvirtadienį užregistravo tai numatančius Energetikos įstatymo pakeitimus, juos kovą planuojama svarstyti Vyriausybėje ir pavasario sesijoje pateikti Seimui.
„Vartotojams paliekame galimybę likti visuomeniniame tiekime. Kaip ir numatyta Vyriausybės programoje, smulkieji ir pažeidžiami vartotojai neturės privalomai rinktis nepriklausomo tiekėjo“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras Žygimantas Vaičiūnas.
„Pakeitimais siekiame apsaugoti jautriausią Lietuvos gyventojų grupę ir nesuteikti jiems prievolės rinktis nepriklausomą tiekėją bei apsaugoti juos nuo papildomos administracinės naštos, taip pat sudaryti galimybę naudotis reguliuojamais visuomeninio tiekimo elektros tarifais“, – kalbėjo viceministrė Edita Gudauskienė.
Anot jos, pakeitus įstatymą visuomeniniu elektros tiekimu galėtų naudotis apie 800 tūkst. elektros vartotojų, o pažeidžiamiems žmonėms taip pat siekiama sudaryti sąlygas „turėti reikšmingai mažesnę elektros kainą“.
Pakeitus įstatymą visuomeniniu elektros tiekimu galėtų naudotis apie 800 tūkst. elektros vartotojų, o pažeidžiamiems žmonėms taip pat siekiama sudaryti sąlygas „turėti reikšmingai mažesnę elektros kainą.
„Tuos vartotojus (pažeidžiamus – BNS) mes tikrai turime saugoti, tai yra jautri visuomenės grupė, dėl to tai ir siejame su žemesne elektros kaina“, – kalbėjo ministras Ž. Vaičiūnas.
Jo teigimu, pažeidžiamiems ir smulkiems vartotojams bus nustatyti skirtingi tarifai: pažeidžiamiems – mažesni, smulkiems – didesni, tačiau kainos struktūra nesikeis.
„VERT turės numatyti diferencijuotą tarifą kalbant apie visuomeninį tiekimą. Jame turėtume dvi grupes – smulkiųjų ir pažeidžiamų vartotojų grupę“, – sakė Ž. Vaičiūnas.
„O visi kiti likusieji (vartotojai – BNS), dėl jų tiekėjai tikrai gali konkuruoti – jei tai darė iki šiol ir sėkmingai darys toliau“, – kalbėjo ministras.
Pasak E. Gudauskienės, tokie pažeidžiami vartotojai, kurie yra jau pasirinkę nepriklausomą tiekėją, galės grįžti pas visuomeninį tiekėją, tačiau ji neatmetė, jog nepriklausomi tiekėjai jiems siūlys palankias sąlygas likti.
Viceministrės teigimu, pagal Europos Sąjungos direktyvas pažeidžiamiems vartotojams galima reguliuoti elektros kainas, tačiau tam turi būti numatytas terminas.
Pagal dabartinę tvarką 2025-ieji yra paskutiniai elektros rinkos liberalizavimo metai, kai beveik pusė milijono iki 1 tūkst. kWh elektros per metus suvartojančių gyventojų turi pasirinkti nepriklausomą tiekėją.
Seime taip pat įregistruotas valdančiųjų socialdemokratų siūlymas suteikti galimybę nuo liepos grįžti į visuomeninį elektros tiekimą visiems buitiniams vartotojams.
Pasak Energetikos ministerijos, šiuo metu visuomeninio tiekimo vartotojų skaičius siekia 462 tūkst., iš jų apie 80 proc. suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh per metus. Nepriklausomą tiekėją jau yra pasirinkę beveik 1,25 mln. vartotojų.
Nuo šių metų pradžios visuomeninis elektros tarifas didėjo maždaug 4 proc. „Standartinio“ vienos laiko zonos plano kaina siekia 20,5 cento už kWh (su PVM), dviejų laiko zonų: dieninės – 23,3 cento, naktinės – 13,9 cento.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, antradienį „Ignitis“ siūlomo 12 mėnesių vienos laiko zonos plano fiksuotos kainos tarifas siekė 26,1 cento už kWh, „Enefit“ – 23,3 cento, „Elektrum Lietuvos“ – 23 centus.
(be temos)
(be temos)