- Valdas Pryšmantas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybei siūlant individualiai dirbančiųjų pajamas palaipsniui sulyginti su darbo santykių apmokestinimu nepasitenkinimą tuo galbūt reiškia žmonės, kurių šie pokyčiai nepalies, sako Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
Antradienį visuomenei pristatyti Finansų ministerijos siūlymai numato dalį pajamų iš individualios veiklos apmokestinti 20 proc. gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
„Labai įdomu, kas taip kalba, kas taip piktinasi. Ar tai yra tie, kurių galbūt net nepalies, tos kategorijos – matote, individuali veikla irgi yra sąvoka plati ir turi labai įvairių profesinių ir pajamų skirtumų“, – trečiadienį LRT radijui sakė M. Lingė.
Ministerija siūlo palaipsniui labiau apmokestinti metines pajamas virš 35 tūkst. eurų: 2025 metais tarifą didinti nuo 15 iki 17 proc., o 2026 metais – iki 20 proc.
Dėl to trys ketvirtadaliai dirbančiųjų pagal individualią veiklą skirtumų nepajus, o pastebimi pokyčiai palies gaunančius didesnes pajamas, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Esmingesni pokyčiai yra tiems, kurie uždirba didesnes pajamas“, – trečiadienį LRT radijui sakė G. Skaistė.
M. Lingė sako nesuprantantis, kodėl dideles individualios veiklos pajamas gaunantieji turėtų mokėti mažesnius mokesčius nei dirbantys pagal darbo sutartis.
Esmingesni pokyčiai yra tiems, kurie uždirba didesnes pajamas.
„Man yra sunku atsakyti, kodėl, pavyzdžiui, advokatai, notarai, antstoliai, kurie turi dideles pajamas, turėtų mokėti mažiau nei eiliniai dirbantieji pagal darbo sutartis“, – kalbėjo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
Valdantiesiems priklausančių „laisviečių“ lyderis Vytautas Mitalas sako, kad negalima sulyginti individualiai ir pagal darbo sutartis dirbančių žmonių.
„Reikia analizuoti jų pajamas, mokamus mokesčius, kokios profesijos atsiduria po šiuo didinamuoju stiklu. (...) Reikia įvertinti, skiriasi objektyviai darbo sąlygos, skiriasi atsakomybės. (...) Nesulyginami yra dalykai būti darbo santykiuose ir verstis individualia veikla“, – LRT radijui sakė teigė V. Mitalas.
Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos narė Rasa Budbergytė teigiamai vertina siūlymą didinti dideles pajamas gaunančių žmonių mokesčius, tačiau mano, kad mažiau uždirbantieji turi mokėti mažesnius mokesčius.
„Aš tikiuosi, kad siūlymai palies tikrai tik tuos, kurie gauna dideles pajamas, nesvarbu, ar tai advokatai, notarai ar kūrybininkai, ar dar kas nors – tie, kurie uždirba labai daug. O tie, kurie uždirba mažai, nesvarbu, ar jie gauna pajamas pagal darbo santykius, ar iš individualios veiklos, jie neturi jausti jokio pablogėjimo savo pajamose“, – LRT radijui sakė Seimo narė.
M. Lingė taip pat gynė siūlymą pagal individualią veiklą dirbantiems gyventojams mokėti 1,31 proc. įmokas nedarbo draudimui – jos poreikį esą įrodė koronoviruso pandemija, kai šie žmonės liko be pajamų.
„Pandemija aiškiai parodė, kaip yra su savarankiškai dirbančių socialiniu saugumu, kai nemokamos nedarbo draudimo, kas atsitinka, kai nėra draudiminių pajamų. Išleidome apie 240 mln. įvairioms subsidijoms ir išmokoms“, – teigė M. Lingė.
Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Butkevičius teigia, kad diskusija dėl mokesčių reformos Seime bus sunki: „Sunki bus diskusija, bet mes konstruktyviai pasiruošę joje dalyvauti“.
G. Skaistės teigimu, esminius pakeitimus tikimasi priimti Seimo pavasario sesijoje.
„Manau, kad daugeliui pakeitimų būtų gerai, kad jie būtų priimti dar Seimo pavasario sesijoje, bet jeigu atskirų pasiūlymų diskusijos užsitęs, dėl to problemos dėl to nedarysime“, – sakė G. Skaistė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Alimentų mokėjimas: ką naudinga žinoti?
Lietuvoje skiriasi kas antra santuokoje gyvenanti pora. Kaip kinta alimentai pirmagimiui, jei atsiranda daugiau vaikų alimentų mokančio asmens kitoje santuokoje? Kaip jie mokami? Kaip alimentai apskaičiuojami? Ką daryti, jeigu vienas iš t...
-
K. Navickas: dėl paramos pieno gamintojams kol kas aiškumo nėra
Žemės ūkio ministrui gegužės pradžioje žadėjus, kad Europos Komisija (EK) netrukus turėtų skirti paramą krizę išgyvenantiems Lietuvos pieno ūkininkams, dabar Kęstutis Navickas sako, kad sprendimo kol kas nėra. ...
-
Centralizuota valstybės iždo sistema – nuo ketvirtadienio2
Ketvirtadienį pradės veikti valstybės iždo sistema, skirta centralizuotam valstybės pinigų laikymui, valdymui bei mokėjimams. ...
-
G. Šimkus: ECB palūkanų normas birželį ir liepą turėtų didinti dar po 25 punktus2
Europos Centriniam Bankui (ECB) gegužės pradžioje dar kartą padidinus pagrindines palūkanų normas 25 baziniais punktais, Lietuvos banko (LB) vadovas Gediminas Šimkus prognozuoja, kad tokie pat sprendimai turėtų būti priimti ir birželį bei lie...
-
Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?
Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyv...
-
LB: bankai pajėgūs atlaikyti nepalankų ekonominį scenarijų1
Finansinis ciklas Lietuvoje lėtėja, o finansų sistemos rizikos išaugo, teigia Lietuvos bankas (LB). Tačiau pastebima, kad bankai yra sukaupę didelius kapitalo rezervus – juos stiprina išaugęs pelningumas, bankai pajėgūs atlaikyti ne...
-
Ž. Maurico prognozė: kiek truks krizė?12
Pinganti energetika toliau mažins prekių ir paslaugų kainos Lietuvoje, o tie, kurie turi pinigų, jausis taip, lyg jų turėtų daugiau. Gyvenimas nebūtinai dabar yra toks blogas, nepaisant ekonominės recesijos, kuri jaučiama vis labiau ir labiau, prane&...
-
Pirmajame vėjo parko Baltijos jūroje konkurse – du dalyviai
Pirmadienį pasibaigusiame pirmajame 1,8 mlrd. eurų preliminarios vertės 700 megavatų (MW) galios vėjo parko Baltijos jūroje konkurse užsiregistravo du dalyviai, tačiau jie viešai neskelbiami. Tai reiškia, kad pirmasis konkurso etapas įvy...
-
Prie Seimo – gyvūnų teisių gynėjų akcija: ragina drausti kailinių žvėrelių verslą26
Seime įpusėjus svarstymams dėl kailinių žvėrelių verslo draudimo nuo 2027 metų, gyvūnų apsaugos organizacija „Tušti narvai“ antradienį paskelbė keliose šalies fermose slapta nufilmuotus kadrus, atskleidžiančius, kaip duj...
-
Šalies vadovas: galimybė įgyvendinti mokesčių reformą yra nedidelė3
Galimybė įgyvendinti mokesčių reformą ir jai rasti politinį palaikymą yra nedidelė, sako šalies vadovas Gitanas Nausėda. ...