Kodėl bute klimatas tapo drėgnas Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl bute klimatas tapo drėgnas

2004-05-04 09:00

Langai

Kodėl bute klimatas tapo drėgnas

Daugiau kaip 40 Klaipėdos krašto langų gamintojų dalyvavo neseniai surengtame seminare. Jame pranešimus skaitė svečiai iš Kauno - Architektūros ir statybos instituto moksliniai bendradarbiai Juozas Ramanauskas ir Raimondas Bliūdžius, stambiausios Lietuvoje stiklo tiekėjos – Alytaus firmos „Maristika“ projektų vadovas Vilmantas Narušis. Apie seminare gvildentas langų gamybos problemas pasiteiravome šio renginio iniciatoriaus, UAB „Etna“ technikos direktoriaus Ričardo Grigaliūno.

Stiklas agresyviai braunasi į žmonių buitį, sakė jis. Pastaruoju metu stiklas dominuoja patalpų interjeruose ir pastatų fasaduose jau nekalbant apie tradicinius namų langus ir duris. Rinkoje galima stiklą rinktis beveik iš milijono įvairiausių rūšių. Daugelyje valstybių populiarūs ugniai atsparūs, saulės spindulius slopinantys, grūdinti, dekoratyviniai, neperšaunami - daugybės paskirčių stiklai.

Namuose per drėgna

Didžiausią susidomėjimą kelia plačiausia stiklo naudojimo sritis – langai.

Nors didelė Klaipėdos butų savininkų dalis jau įsistatė naujus medinius arba plastikinius langus, šis darbas liks itin aktualus ir ateityje, nes dar nėra net įpusėtas. Tuo nesunku įsitikinti, pažvelgus į miesto namų fasadus, kuriuose matyti dar daug pasenusių ir iškrypusių langų – šiluminės energijos vagių.

Kai kurie gyventojai, kurie jau patyrė pirmuosius naujų langų privalumus, spėjo nusivilti, kai jų butuose, individualiuose namuose pradėjo rasoti langai. Tardamiesi su gamintojais ir montuotojais dėl mažesnių kainų, jie pagailėjo pinigų oro vėdinimo priemonėms, o dabar mano, kad darbų vykdytojai jiems įpiršo prastos kokybės langus, aiškinasi su kaimynais ir specialistais, kodėl vietoje išsvajoto džiaugsmo naujomis sąlygomis jie patiria nemažai problemų. Stiklai rasoja, patalpose stinga gaivaus oro. Langų gamintojai atmeta kaltinimus, įrodinėdami, kad jų tiekti ir sumontuoti langai buvo pagaminti pagal tuometinių standartų reikalavimus, o gyventojai įrodinėja savo tiesas.

Kaip yra iš tikrųjų? Atsižvelgiant į šiame seminare išsakytas mokslininkų ir specialistų mintis, galima daryti išvadą, kad kalti ir langų užsakovai, ir darbų vykdytojai. Kaip teigė kaunietis Juozas Ramanauskas, patalpose su naujais langais dažnokai padidėja oro drėgnumas, pradeda rasoti ne tik langų stiklai, bet ir sienos, auga pelėsiai. Anot jo, ir langų gamintojai, ir naudotojai pirmiausiai turi patys gerai suvokti, kas yra oro drėgnumas, nuo ko jis priklauso, dėl ko prasideda garų kondensacija, kokią įtaką oro drėgnumui turi patalpų vėdinimas, dėl kurio nukenčia žmonių gyvenimo sąlygos. Mokslininkas rekomendavo langų gamintojams atkakliau aiškinti naujų langų užsakovams patalpų vėdinimo būtinybę ir siūlyti būtinai langų konstrukcijose įsirengti komplektuojamas orlaides arba mikroventiliacijos sistemas. Jis priminė langų gamintojams net elementarios fizikos pagrindus: kuo oras vėsesnis, tuo jis sausesnis; kai drėgnas kambario oras patenka ant šalto paviršiaus, drėgmė kondensuojasi. Todėl seminare buvo reziumuota: jeigu žmogus nusprendė keisti langus naujais, turi neišvengiamai keisti ir savo gyvenimo būdą – intensyviau vėdinti.

Beje, diskusijoje buvo pripažinta, kad dar neretai pasitaiko tokių atvejų, kai dėl pablogėjusių gyvenimo sąlygų kaltais pripažįstami ir langų gamintojai, ir montuotojai, nepaisantys statybinių normų reikalavimų. Būtų gerai, jei užsakovai detaliai aptartų su langų gamintojais savo pageidavimus, surašytų detalią sutartį, kurioje atsispindėtų visi jų reikalavimai, o tada, kai atvyksta montuotojai, reikliai patikrintų, ar viskas padaryta, kas buvo žadėta. Jei žmogus pats neišmano, kaip elgtis, verta samdyti konsultantą. Pravartu visiems priminti, kad ir gerai pagamintą langą galima prastai sumontuoti.

Bus standartas

Šiuo metu Lietuvoje langai gaminami pagal nacionalinį standartą, parengtą pagal pasenusį sovietinį GOST‘ą, bet ir jis retai naudojamas. Dabar ruošiamas laikinasis Lietuvos standartas „Langai ir įėjimų durys“, kurio įsigaliojimo galima tikėtis tik šių metų rudenį. Jis bus taikomas langams, ruošiamiems montuoti į vertikalių sienų angas, išorinėms įėjimų į pastatus durims ir vitrinoms. Gamintojai privalės laikytis būtinų langų ir durų savybių reikalavimų. Vėliau šalyje bus privalomas dabar jau rengiamas naujas Europos standartas. Tada už langų ir durų konstrukcijų savybes griežtai atsakys visi jų gamintojai, nes bus reikliai kontroliuojamos žaliavos ir komponentai, visi gamybos procesai, gaminių bandymai ir kt. Tad jau dabar langų gamintojai turėtų ruoštis dirbti naujomis sąlygomis, nes šiuo metu rinkoje yra per daug langų ir durų gamintojų, o tolimesnį jų egzistavimą lems natūrali atranka. Juolab kad kai kurie langų gamintojai sukelia konkurentams nemažai problemų, pateikiamoje reklamoje prasilenkdami su tikrove.

Ričardas Grigaliūnas neseniai lankėsi specializuotoje tarptautinėje parodoje Niurnberge (Vokietija). Ten jis domėjosi garsių firmų pristatomais „pasyviais namais“, kurie neteršia gamtos, naudoja nedaug energijos, bet sudaro sąlygas žmonėms gyventi jaukioje ir malonioje aplinkoje.

Patyręs specialistas parodoje apžiūrėjo ateities langus su trimis stiklais ( du iš jų selektyviniai). Šių langų rėmai gaminami ne mažesnio kaip 80 mm storio, penkių kamerų, iš kurių viena pripildyta termoizoliacinės medžiagos. Tokio lango šilumos laidumo koeficientas - 0,8, o senų mūsų namų langų – tik apie 2,5, beje, ir dabar Lietuvoje montuojamų naujų langų su selektyvinio stiklo paketais šilumos laidumo koeficinetas yra apie 1,5 - 1,6.

„Populiariausio plastikinio trijų kamerų profilio arba medinio nepraplatinto rėmo ir stiklo paketo su vienu selektyviniu stiklu lango šilumos laidumo koeficientas yra 1,5 -1,7, - sakė Ričardas Grigaliūnas. - O tokio pat lango, kuriame įmontuotas stiklo paketas su dviem paprastais stiklais, šilumos laidumo koeficientas - apie 2,5. Tai reiškia, kad jis praleidžia beveik dvigubai daugiau šilumos į kiemą. O kvadratinio metro kaina skiriasi tik 10 litų. Ar verta taupyti?“

Anot pašnekovo, kai kurie užsakovai Lietuvoje jau pageidauja naujausių parodoje matytų, aukštų šilumos laidumo charakteristikų langų, nes galvoja apie ateitį, suvokdami, kad energija dar ne kartą brangs.

Ričardas Grigaliūnas pridūrė, kad netrukus „Etna“ buvusio „Vaidilos“ kino teatro patalpose atidarys naują gyventojų konsultavimo centrą ir užsakymų priėmimo saloną, kuriame žmonės galės susipažinti su įvairių firmų gamybos langų pavyzdžiais, palyginti juos ir išsirinkti geriausią variantą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų