Klaipėdiečiai baisisi Santuokų rūmais Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdiečiai baisisi Santuokų rūmais

2005-09-20 09:00

Klaipėdiečiai Santuokų rūmus laiko viena prasčiausiai atrodančių miesto vietų po Senojo turgaus ir buvusio tabako fabriko.

Prastai atrodantys Santuokų rūmai ir jų aplinka ypač skurdžiai atrodo besituokiantiems.

Puošnioms vestuvėms išleidžiami tūkstančiai litų, norima turėti tik gražiausius prisiminimus. Tačiau ir profesionaliausiems fotografams sunku įamžinti jaunuosius, kad į kadrą nepatektų valkatos profilis, užrašais išterliota aptrupėjusių plytų siena, išsiklaipęs grindinys.

Rūmai griuvėsiuose

Prieš pusmetį atlikta apklausa atidengė skaudžiausius Klaipėdos miesto sopulius. 25 procentai apklaustųjų teigė, kad labiausiai tvarkytina Klaipėdos vieta yra Senasis turgus. 19 procentų mano, kad miesto veidą labiausiai darko buvęs tabako fabrikas. 17 procentų mano, kad būtinai reikėtų tvarkyti Santuokų rūmus ir jų aplinką.

Labiausiai paprastiems klaipėdiečiams ir vestuvininkams akis bado aplink Santuokų rūmus esantys pastatai. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Gražinos Misevičienės teigimu, patys Santuokų rūmai nėra labai prastos būklės, tačiau į juos žiūrima kaip per didinamąjį stiklą, nes jie susiję su įsimintiniausia gyvenime diena.

Jos manymu, bendrą slogutį labiausiai kuria aplink Santuokų rūmus esantys pastatai. Tai Kristaus Karaliaus parapijos „Caritas“ pastatas, šalia jo esantys apleisti pastatai Puodžių gatvėje, taip pat kelerius metus nuo S. Šimkaus gatvės pusės riogso jau išgriuvusios tvoros, juosiančios buvusio nugriauto bendrabučio teritoriją su styrančiais vamzdynais ir duobėmis.

Mažvydo alėjos gale, šalia S. Šimkaus gatvės, ilgą laiką stovi statybininkų vagonėliai. Nuomojamos patalpos, esančios S. Šimkaus g. 9, pastaruoju metu dažnai yra tuščios arba dirba tik naktimis, teritorija apie jas nėra tinkamai tvarkoma.

Apsamanoję pamatai

Pasipuošusių jaunavedžių širdį graužia ne tik apleisti pastatai, bet ir įvairios smulkmenos. Pirmiausia į akis krito prie Santuokų rūmų abipus pagrindinių laiptų esančios lomelės. Jos kurį laiką buvo beveik iki pusės prisipildžiusios lietaus vandens, labiau primenančio srutas. Vanduo parudavęs, plaukioja augalų sėklos, plunksnos, saldainių popierėliai, dugne pilna nusėdusių nuorūkų.

„Ten fu kaka, nelįsk“, - riktelėjo tėvas, kai einatis pro šalį vaikas norėjo paliesti vandenį. Užėjus saulėtiems orams, lomelės išdžiūva.

Nuo virš durų esančio stogo – apsilupinėjęs, drėgmės pažeistas tinkas. Ištrupėjusios plytos, sienose prigręžiota skylių, nuo viršaus iki apačios per visą pastato aukštį drėgmės padaryti latakai, vietomis pamarginti pelėsiais. Įspūdis - lyg bandyta su skalbimo milteliais plauti sieną, tačiau darbas nebaigtas.

Kai kur ant sienų išlikusios fejerverkų sprogimų žymės, padarytos keverzonės dažais ir kreida.

Aplink Santuokų rūmus veja nupjauta, tačiau žolė nesugrėbstyta, sulyta lietaus, todėl pakaitinta saulės atrodė kaip sudžiūvęs dumblas. Toks darinys atėmė didelę dalį žavesio iš vyro ir moters skulptūros šalia Santuokų rūmų. Šalia didelės eglės pūpso nulaužta ir jau sudžiūvusi kelių metrų ilgio eglaitė.

Kiemo plytelės suskilusios ir pajuodusios, kai kur išlikusios tepalų, dažų, dervos dėmės.

Nuolatinės investicijos

Matydami susidariusią situaciją, G.Misevičienės klausėme, kada paskutinį kartą buvo remontuota Santuokų rūmų išorė, tvarkyta aplink juos esanti danga ir kt. Kiek pinigų savivaldybė skiria Santuokų rūmų remontui?

- 2004 metų rugsėjį savivaldybė skyrė pinigų piešiniams nuvalyti nuo Civilinės metrikacijos skyriaus ir Santuokų rūmų sienų bei dekoratyvinių tvorų, juosiančių aikštę. Taip pat buvo suremontuoti šaligatviai, šių metų rugsėjo pradžioje sutvarkyti dekoratyvinėje tvoroje įmontuoti suoliukai.

2002 metais Civilinės metrikacijos skyriaus pastatams remontuoti buvo skirta 220 tūkstančių litų. Buvo suremontuotas stogas, pakeisti langai ir durys, sutvarkyti angokraščiai bei apskardintos nuolajos, įmontuotos apsauginės žaliuzės, padailintos pastatų vidaus ir lauko sienos, lubos, atlikti kiti smulkūs darbai.

2003 metais už beveik 116 tūkstančių litų buvo rekonstruota šilumos centro, vidaus šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo sistema.

2005 m. liepą Klaipėdos savivaldybė pateikė prašymą Teisingumo ministerijai skirti Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriui papildomai beveik 70 tūkstančių litų. Ateinančiais metais juos ketinama panaudoti suremontuoti drėkstančias pastato sienas, įmontuoti lietvamzdžius.

Karti patirtis

- Ar įmanoma tikėtis, kad vestuvininkai po kelerių metų galės be baimės fotografuotis Santuokų rūmų fone?

- Kaip matote, darbai vykdomi palaipsniui ir tikimės, kad ateityje pavyks sutvarkyti šią vietą taip, kad ji neatrodytų prastai reprezentuojanti miestą.

Šiuo metu stengiamasi pakeisti sulūžusias trinkeles, sutvarkyti suoliukus. Manau, kad dabar tikrai neverta pradėti kapitaliai keisti aplink Santuokų rūmus esančios aikštės trinkeles naujomis, kol nebus baigti Mažvydo alėjos ir Herkaus Manto gatvės kampe išdygsiančio pastato statybos darbai. Karti patirtis rodo, kad nėra paisoma nei šaligatvių, nei aikštės. Kai vyko S. Šimkaus g. 13 pastato rekonstrukcija, sunkiasvorės mašinos prie statybvietės privažiuodavo kaip joms patogiau, tiesiog traiškydamos trinkeles.

Sovietinė gigantomanija

- Turbūt teko matyti kitų miestų Santuokų rūmus? Kokie jie, palyginti su Klaipėdos?

- Turiu pabrėžti, kad šią miesto dalį reprezentuoja ne tik Santuokų rūmai, bet ir visa kita juos supanti aplinka.

Kiek man yra žinoma, daugelyje miestų ir rajonų civilinės metrikacijos skyriai yra įsikūrę savivaldybių patalpose. Ir tik keli miestai turi atskirus pastatus - santuokų rūmus.

Tenka apgailestauti, kad dėl mano darbo pobūdžio nebuvo galimybės apsilankyti, tarkime, Šiaulių ar Panevėžio civilinės metrikacijos skyriuose. Tačiau su kolegomis telefonu dažnai pasikalbame ir pasiguodžiame dėl sovietmečiu statytų pastatų.

- Kokio miesto santuokų rūmus laikote pavyzdžiu?

- Tikrai sveikai pavydime kauniečiams kolegoms, kad jie įsikūrė miesto Rotušėje. Tai išties ne sovietmečio laikų palikimas, ne to laikmečio gigantomanijos statinys.

Tačiau tikiu, kad kiekvieno Lietuvos miesto ar rajono gyventojui svarbu ne tik, kokiuose (be abejo, tvarkinguose) pastatuose ar patalpose jie yra sutuokiami, bet dar svarbiau, kaip jie yra sutinkami, kiek šiltai ir nuoširdžiai jiems palinkima tokiu svarbiu jų gyvenimo momentu - šeimos sukūrimo proga.

Ateityje bandysime inicijuoti diskusiją, kurios metu visi norintieji galės pasiūlyti, išsakyti savo nuomonę, kur jie įsivaizduoja ir kaip turėtų atrodyti ta vieta, kurioje jie norėtų iškilmingai įregistruoti civilinę santuoką.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų