Tarptautinė reitingų agentūra "Moody's" šiandien naktį sumažino šalies reitingus nuo A3 iki Baa1 ir įspėjo apie jų galimą sumažinimą ateityje.
Ekonomikos recesija "toliau daro didelį spaudimą vyriausybės fiskaliniams rodikliams. Lietuvos ir jos pagrindiniaų Europos prekybos partnerių augimo perspektyvų blogėjimas rodo, kad mažai tikėtina, jog šios tendencijos per vidutinį laikotarpį nepasikeis", - vyresnysis "Moody's" valstybių rizikos grupės analitikas Kennethas Orchardas.
Jis pridurė, kad reitingas galės dar kartą būti mažinamas kitąmet, jeigu ekonomika ir toliau smuks, o Vyriausybei nepavyks pažaboti didėjančio biudžeto deficito.
Nors sumažintas reitingas dar laikomas investiciniu, toks agentūros vertinimas gali apsunkinti šalies galimybes skolintis tarptautinėse rinkose: skolintis gali tekti už didesnes palūkanas. Lietuva iki metų galo ruošiasi platinti naują euroobligacijų emisiją.
"Pats sprendimas gal ir nėra netikėtas, bet, aišku, netikęs momentas, kuriuo šis sprendimas pasirodė, turint omeny, kad tuo pat metu vyksta mūsų pasirengimas euroobligacijų emisijos platinimui. Tai, švelniai tariant, nepalengvins ir nepagerins skolinimosi sąlygų", - teigė SEB banko prezidentas Gitanas Nausėda.
Tiesa, G.Nausėda teigė nemanąs, kad reitingų sumažinimas dramatiškai paveiktų šalies galimybes pasiskolinti, nes atsiranda vis daugiau pozityvesnių dalykų.
"Tai yra ir kredito rizikos apsikeitimo sandorių vertinimo sumažėjimas, ir apskritai mažiau kalbų pasigirsta apie Latvijos problemas, apie valdžios negebėjimą suvaldyti biudžeto deficitą - visa tai leidžia tikėtis palankesnių sąlygų nei platinant pirmąją obligacijų emisiją", - kalbėjo G.Nausėda.
Vis dėlto, jo nuomone, tikėtis, kad tarptautinės reitingų agentūros šiuo metu pagerins Lietuvos reitingus, būtų naivu, kadangi šiuo metu "krizėje esame iki ausų".
Apie gana liūdnas šalies perspektyvas artimiausiais metais kalba ir "Moody's". K.Orchardas teigė, kad šalies biudžeto deficitas palyginti su bendru vidaus produktu (BVP) 2009 ir 2010 metais bus didelis, nors neviršys dviženklio skaičiaus ribos, o dėl menkai sunrenkamų mokesčių valstybės skola per minėtąjį laikotarpį gali išaugti ir iki 100 proc. BVP.
"Moody's" pažymėjo, kad tokiomis sąlygomis sutilpti į 3 proc. biudžeto rėmus yra labai ambicingas Vyriausybės tikslas. K.Orchardas linkęs manyti, kad anksčiausia euro įvedimo data Lietuvoje galėtų būti 2014-2015 metai.
Naujausi komentarai