Lietuvos eksportuotojai jau senai yra pramynę kelius į Rusijos rinką, todėl šiai didelei ir turtingai valstybei įstojus į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) vieni prekybiniai santykiai taps lengvesni, o kitus reiks keisti.
Teigiama prielaida
"Danske" banko analitikai su Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) atlikę Rusijos įstojimo į PPO naudos ir sąnaudų analizės Baltijos šalims studiją konstatavo, kad palanki Rusijos ekonomikos padėtis 2012 m. – svarbi prielaida Baltijos šalims išvengti neigiamų ekonomikos tendencijų dėl sudėtingos padėties euro zonoje.
Rusija iki šių metų birželio vidurio turėtų ratifikuoti priėmimo į PPO dokumentus ir po 30 dienų tapti visateise PPO nare. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Rusijai tapus visaverte PPO nare, vidutinis muitų tarifas sumažės nuo 10 iki 7,8 proc., žemės ūkio prekių muito vidurkis sumažės nuo 13,2 iki 10,8 proc. o pramonės prekių muitų vidurkis – nuo 9,5 iki 7,3 proc.
Daugiau stabilumo
Violeta Klyvienė, "Danske" banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims, atkreipė dėmesį, kad, be sumažėsiančių muitų tarifų, sumenks Rusijos galimybės vienašališkai uždrausti vienos ar kitos grupės prekių eksportą.
"Importo draudimas ar sustabdymas gali būti nustatytas tik pagal PPO numatytas taisykles, kai prekės neatitinka įprastų tarptautinių standartų. Netarptautiniams standartams turės būti pritaikytas mokslinis pagrindimas ir įvertinta rizika", – sakė V.Klyvienė.
LPK apklausos duomenimis, ketvirtadalis su Rusija prekiaujančių Lietuvos verslininkų tikisi, kad Rusijos taikomi biurokratiniai reikalavimai taps labiau subalansuoti, t. y. Rusija turės laikytis nediskriminacinių mokesčių ir rinkliavų, muitinių procedūrų ir kitų taisyklių. Tačiau likusi dalis pramonininkų nesitiki, kad biurokratinė našta sumažės ir taps subalansuota.
Poveikį jus kelerius metus
Abejojama, ar Rusijos įstojimas į PPO iškart lems reikšmingas šios šalies ekonomikos reformas. LPK duomenimis, trumpuoju laikotarpiu eksportuotojai nesitiki teigiamos įtakos. O įmonių pateiktos ilgojo laikotarpio prognozės yra kur kas labiau optimistinės. Beveik kas antras apklaustas Lietuvos pramonės atstovas prognozuoja, kad ilgesniu laikotarpiu Rusijos įstojimas į PPO teigiamai veiks įmonių veiklą. Itin optimistinius vertinimus pateikė maisto ir medienos pramonės atstovai.
Kaip paaiškino LPK analitikas Aleksandras Izgorodinas, reikšmingus Rusijos įstojimo į PPO vertinimų skirtumus trumpuoju ir ilguoju laikotarpiu lėmė skirtingi importo muitų tarifų įsigaliojimo terminai.
Rusijai ratifikavus įstojimo į PPO sutartį, tik trečdalis importo muito tarifų mažės iš karto, o likusioms prekėms muitų tarifai bus po truputį mažinami per 2–6 metų pereinamąjį laikotarpį.
Nereiktų atsipalaiduoti
"Rusijos įstojimo į PPO įtakos Lietuvai nevertėtų pervertinti dėl to, kad, Rusijai tapus PPO nare, šalies rinka atsivers ir daugybei kitų valstybių. Tai turėtų reikšmingai paaštrinti konkurenciją Rusijos rinkoje", – atkreipė dėmesį A.Izgorodinas.
Jo teigimu, esminę įtaką Lietuvos eksportui turi Rusijos ekonomikos būklė, t. y. Rusijos realaus BVP pokyčiai ir Rusijos rublio svyravimai. Skaičiuojama, kad jeigu Rusijos realusis BVP padidėtų 1 proc., Lietuvos eksportas į Rusiją paaugtų 3,43 proc. Lygiai taip pat, jeigu 1 proc. padidėtų naftos kaina, Lietuvos eksportas į Rusiją padidėtų 1,31 proc.
"Rusijai įstojus į PPO tikėtina, kad sumažėsiantys tarifiniai ir netarifiniai barjerai teigiamai paveiks Lietuvos eksporto į Rusiją srautus, tačiau Rusijos įstojimo į PPO efektas Lietuvos eksportuotojams nebus reikšmingas", – konstatavo A.Izgorodinas.
Naujausi komentarai