Euro grupės finansų ministrai sutiko su Europos Komisijos vertinimu, jog Lietuvos biudžeto deficitas kitąmet gali būti didesnis nei prognozuojama, tačiau taip pat pripažino, kad yra tam tikrų neapibrėžtumų dėl Komisijos pateikto šalies ekonomikos ciklo vertinimo.
Oficialiame pareiškime, paskelbtame po pirmadienį Briuselyje vykusio Euro grupės posėdžio, taip pat pabrėžta Lietuvos administravimo reformos svarba.
„Sutinkame su Komisijos vertinimu, jog yra rizika, kad (2016 metų Lietuvos - BNS) biudžetas neatitiks Stabilumo ir augimo pakto reikalavimų, tačiau reikia paminėti ir neapibrėžtumą, susijusį su cikliškų pokyčių vertinimu“, - teigiama Euro grupės pareiškime.
Pasak jo, EK, skelbdama išvadą dėl Lietuvos biudžeto projekto, neįvertino mokestinių priemonių, galinčių pagerinti mokesčių surinkimą.
„Bendrame vertinime neatsižvelgiama į visą mokesčių administravimo reformos poveikį. Jeigu ši reforma būtų visapusiškai įgyvendinta, rizika sumažėtų (....) Palankiai vertiname Lietuvos įsipareigojimus įgyvendinti priemones, kuriomis būtų užtikrinta, kad 2016 metų biudžetas atitiktų Stabilumo ir augimo pakto prevencinės dalies taisykles“, - rašoma pareiškime.
Finansų ministerija nurodė, kad abejonių dėl EK atlikto Lietuvos ekonomikos ciklo vertinimo kilo, įvertinus dėl objektyvių priežasčių sulėtėjusį ūkio augimą ir defliacinę aplinką.
„Komisijos nuomone, šalies ekonomikos lygis yra didesnis už jo potencialą, tuo tarpu Finansų ministerijos, Lietuvos banko, Tarptautinio valiutos fondo bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijų nuomone, Lietuvos ekonomika dar nėra pasiekusi savo potencialo. Todėl 2016 metų Lietuvos biudžete numatytos priemonės, skatinančios ekonomikos augimą, yra pagrįstos“, - rašoma ministerijos pranešime spaudai.
Finansų ministerijos teigimu, Euro grupė taip pat teigiamai įvertino nuo kitų metų planuojamą mokesčių naštos mažinimą mažiausiai uždirbantiems gyventojams bei šeimoms, auginančioms vaikus.
Komisija praėjusią savaitę paskelbė, kad Lietuvos biudžeto išlaidos kitąmet gali viršyti pajamas daugiau nei numatyta. Briuselio teigimu, Lietuva gali neįvykdyti įsipareigojimo, kad struktūrinis deficitas būtų ne didesnis kaip 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), ir taip pažeisti Stabilumo ir augimo pakto nuostatas.
Briuselio vertinimu, Lietuvos Vyriausybė pernelyg optimistiškai prognozuoja šalies ekonomikos augimą.
Euro grupė yra neformali institucija, kurioje euro zonai priklausančių valstybių narių ministrai svarsto klausimus, susijusius su bendra atsakomybe už euro zonos stabilumą. Jos pagrindinis uždavinys – užtikrinti glaudų finansinės ir ekonominės politikos derinimą tarp euro zonai priklausančių valstybių narių.
Naujausi komentarai