Vakar Elektrėnuose oficialiai pradėtos devintojo Lietuvos elektrinės bloko, gaminsiančio pigesnę elektrą, statybos. Keletą metų vėluojantį projektą planuojama užbaigti 2012-ųjų pabaigoje.
Konkursą statyti naują elektrinės bloką laimėjusi ispanų bendrovė "Iberdrola" planuoja pagrindinius statybos darbus užbaigti per dvejus metus, o naująjį bloką paleisti 2012 m. rugsėjo 4 d. Lietuvos elektrinė po to, kai bus uždaryta IAE, taps stambiausia elektros gamintoja šalyje.
Lietuvos elektrinės generalinio direktoriaus Prano Noreikos teigimu, devintasis elektrinės kombinuoto ciklo apie 450 megavatų (bloko galia gali būti šiek tiek didesnė arba mažesnė, atsižvelgiant į oro temperatūrą – red. past.) galios blokas naudos apie 30 proc. mažiau kuro, todėl ir jo gaminama elektra bus trečdaliu pigesnė.
Per metus naujame bloke bus galima gaminti iki 3,5 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos. Pagrindinis kuras – gamtinės dujos.
"Šiuo metu elektrinės pagaminamos elektros kilovatvalandė kainuoja 0,28 lito, o naujojo bloko gaminamos elektros energijos kilovatvalandė pagal šiandienes dujų kainas atsieis 0,19 lito", – kalbėjo P.Noreika.
Tiesa, naujo bloko statybos kaina bus įtraukta į kitų metų elektros energijos tarifus, tačiau kiek dėl to turėtų pabrangti elektros energija, Lietuvos elektrinės vadovas neatskleidė.
Būsimasis elektrinės blokas iš viso kainuos apie 1 mlrd. litų. Pusę šios sumos skirs Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, likusią dalį dengs Lietuvos elektrinė iš savo pelno ir skolintų lėšų. Apie 80 mln. eurų vertės paskolą elektrinei turėtų suteikti penki Skandinavijos bankai, kurie yra išreiškę abejonių dėl to, kad iš Lietuvos elektrinės kitąmet bus perkama nepakankamai elektros energijos ir iš jos pelno gali nepavykti padengti naujo bloko statybų.
Energetikos viceministro Henriko Bernatavičiaus žiniomis, 2010 m. iš Lietuvos elektrinės ketinama pirkti 2,5 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos – tai šią savaitę turėtų patvirtinti ministerija.
P.Noreika patikino, kad Lietuva elektros energijos tikrai neturėtų pritrūkti, nes aštuoni jo vadovaujamos elektrinės blokai kad ir rytoj galėtų pradėti dirbti 1800 megavatų galingumu (IAE veikiančio antrojo bloko galia siekia 1350 megavatų). Šis skaičius gerokai viršys šalies poreikius net ir uždarius IAE, todėl kitais metais Lietuvos elektrinei greičiausiai nereikės dirbti visu pajėgumu.
Vis dėlto nekyla abejonių, kad importinė elektra bus pigesnė, nei pagaminta Elektrėnuose. Specialistai pripažįsta, kad Lietuvoje nėra galimybių gaminti pigią elektrą jau vien dėl to, kad neturime savo kuro ir jį importuojame.
Komentaras
Jurgis Vilemas
Lietuvos energetikos instituto tarybos pirmininkas
Uždarius Ignalinos atominę elektrinę elektros energijos neturėtume pritrūkti, nes dėl kritusio elektros suvartojimo regione jos pasiūla bus daugiau negu pakankama. Kitąmet daugiau kaip 50 proc. reikalingos elektros energijos importuosime iš užsienio, be to, jos kaina bus mažesnė negu tos, kurią gaminsime šalyje. Energijos perteklius regione bus juntamas dar porą metų, iki kol atsigaus pasaulio ekonomika. Vėliau šaliai iš tiesų turėtų praversti naujasis Lietuvos elektrinės blogas, ypač įvertinus tai, kad jo efektyvumas bus 30 proc. didesnis negu dabar naudojamų generatorių.
Naujausi komentarai