- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Iki birželio 18-osios gyventojai turi pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, deja, dar pusė jų to nepadarė. Nors Vyriausybė apsisprendė dėl maksimalios kompensacijos, tačiau jos dar nepatvirtino, praneša LNK.
Klausimai dėl kompensacijos
Suvartojantiems nuo 1–5 tūkst. kilovatvalandžių elektros per metus, liko trys savaitės pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją. Skuba ne visi.
„Nepasirinkusių yra 355 tūkst. vartotojų. Pasirinkę – 385 tūkst.“, – sakė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas Renatas Pocius.
Dalis delsia, nes nesupranta ką ir kaip rinktis. Nuo liepos iki gruodžio valstybė kompensuos dalį pabrangusios elektros kainos. Bet Vyriausybė kompensacijos tvarkos nepatvirtino iki šiol. Kas ir kaip bus, aiškinti žmonėms ėmėsi VERT.
„Kompensaciją, kurią esame paskaičiavę ir siuntę Vyriausybei, kurią turės patvirtinti, – 9 ct kilovatvalandei, vadinasi, kitų metų antrą pusmetį kainos visiems vartotojams nebus didesnės nei 24 ct kilovatvalandei“, – tvirtino R.Pocius.
Ingrida Šimonytė žadėjo šią kompensacijos tvarką patvirtinti pirmadienį.
„Procesas turėjo būti gerokai anksčiau pradėtas. Būtume išvengę šios chaotiškos situacijos, kai rinkos kaina elektros labai stipriai kilo nuo praėjusių metų galo“, – nuogąstavo buvęs „Lietuvos energijos“ vadovas, ISM rektorius Dalius Misiūnas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Kompensacija turės ribas. Vadinasi, valstybės parama pradės veikti tik nuo 24 ct už kilovatvalandę. Mokantys 33 ct ar daugiau gaus maksimalią – 9 ct – kompensaciją.
Procesas turėjo būti gerokai anksčiau pradėtas. Būtume išvengę šios chaotiškos situacijos.
„Blogai, kad paaiškėjo labai vėlai. Visiems gana aišku, kad rinkimės tiekėjus, kurie siūlo ne aukštesnę nei 33 ct“, – teigė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Kai aiškiau dėl kompensacijos, lengviau išsirinkti ir nepriklausomą tiekėją. Anot energetikų, svarbūs trys dalykai: kilovatvalandės kaina, sutarties terminas ir išėjimo sąlygos, jei nepatiks tiekėjas. Vartotojams siūloma rinktis tiekėjus, kurių kaina susieta su jos suvartojamu kiekiu ir neturi pastovaus mokesčio kas mėnesį.
„Absoliuti arba dauguma vartotojų galėtų rinktis pagal šią paprastą schemą. Kuo trumpesnis laikotarpis, viena laiko zona ir fiskuotas tarifas“, – sakė Energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys.
Pasimetė tarp tiekėjų
Anot V.Poderio, nėra dėl ko kvaršinti galvos dėl panašias kainas siūlančių tiekėjų.
Tarkim, žmogus pasirenka vieną laiko zoną, per mėnesį suvartoja 150 kilovatų ir kainą fiksuoja pusantrų arba dvejų metų periodui, tokiu atveju vidutinės elektros mėnesio sąskaita galėtų svyruoti nuo 47 iki beveik 50 eurų, priklausomai nuo tiekėjo.
„Sąskaitų skirtumas už pusmetį gali būti apie 10 eurų. Tai turbūt keturi puodeliai kavos kavinėje ar trys alaus“, – šmaikščiai reziumavo V.Poderys.
Prognozės tokios, kad kainos išlis aukštos.
Jeigu gyventojai nepasirinks tiekėjo, nuo liepos 1-osios elektrą jiems tieks ESO, kuris sąskaitas išrašinės jau ketvirtadaliu brangesnes.
„Garantinė tiekimo kaina numatyta tokia – ji yra pririšta prie biržos, kaina biržoje labai svyruoja. Svarbu atkreipti dėmesį į šį momentą. Tačiau garantinio tiekimo kainą ims praėjusio mėnesio biržos vidurkį ir prie jo pridės dar 25 proc. Tai nemaža pabrangimo dalis, kurią turės mokėti gyventojai“, – sakė ESO Ryšių su visuomene ir projektų vadovas Paulius Kalmantas.
Aiškinama, kad ir garantinis tiekimas nebus amžinas.
„Paslauga tęsis šešis mėnesius, po pusės metų galima atjungti elektrą. Tikrai negąsdiname, kad po pusės metų, per Naujuosius metus, kažkam atjungsime elektrą, bet šiame procese numatyta, kad garantinis tiekimas trunka šešis mėnesius“, – pažymėjo P.Kalmantas.
Kas bus po pusmečio pasibaigus kompensacijai, ekspertai spėlioja atsargiai, bet tikėtina, kad už elektrą mokėsime taip pat brangiai.
„Prognozės tokios, kad kainos išlis aukštos. Galima tikėtis, kad ir toliau Vyriausybė turės kokią nors kompensavimo tvarką“, – sakė energetikos ekspertas V.Jankauskas.
Kam eilė dar neatėjo rinktis tiekėjo, naujas elektros kainas tikimasi patvirtinti birželio pirmąją savaitę.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
SEB įspėja: sukčiai jau siunčia melagingas labiau suasmenintas SMS žinutes
SEB bankas sulaukė pranešimų apie pastaruoju metu suaktyvėjusį sukčiavimą, kai finansiniai sukčiai bando išvilioti asmens duomenis iš žmonių, atsiųsdami SMS žinutę, kurioje į gavėją kreipiasi tikru vardu ir/ arba pavarde. ...
-
Iki 2026 metų liepos turės būti modernizuoti visų daugiabučių šilumos punktai1
Siekiant sumažinti sąskaitas už namų šildymą, iki 2026 metų liepos turės būti modernizuotos visų daugiabučių šildymo ir karšto vandens tiekimo sistemos, pranešė Energetikos ministerija. ...
-
„Lifosa“ Seimo nariams pristatė veiklos atnaujinimo planą
Kėdainių fosforo trąšų gamykloje „Lifosa“ trečiadienį lankėsi Seimo Biudžeto ir finansų bei Ekonomikos komitetų narių grupė. ...
-
M. Dubnikovas: Lietuva patraukli užsienio darbuotojams, joje pragyvenimo lygis aukščiausias regione3
Migracijos departamentui paskelbus, kad per penkerius metus Lietuvoje gyvenančių užsieniečių skaičius padvigubėjo, finansų analitikas Marius Dubnikovas sako, kad svečių šalių gyventojai į Lietuvą migruoja dėl darbo – siekdami uždirb...
-
Ž. Mauricas: norint padėti Ukrainai kovoje su Rusija, reikėtų mažinti degalų vartojimą
Ekonomistas Žygimantas Mauricas tvirtina, kad didesnis degalų vartojimas skatina ir didesnę naftos paklausą bei jos kainą. Taip, pasak jo, Rusija gauna didesnes pajamas iš naftos eksporto ir tą reikėtų stabdyti, norint sėkmingai kovoti prie&sca...
-
Baltijos estakadai – finansavimo perspektyvos6
Baltijos estakados statybos darbai vyksta sklandžiai, tačiau jų efektyvumui užtikrinti reikalingas finansavimas. Siekiant išsiaiškinti papildomų lėšų gavimo galimybes, antradienio popietę Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas susi...
-
Iš Ukrainos į Lietuvą atvežta dar 1,3 tūkst. tonų kukurūzų
Į Lietuvą iš Ukrainos atvyko šeštas traukinys, kuriuo atgabenta 1,3 tūkst. tonų kukurūzų, BNS pranešė „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG). Krovinys pirmadienį iš Šeštokų išvežtas į Klai...
-
Sulaukta pasiūlymų dėl NT apmokestinimo: Seimą projektas turėtų pasiekti rudens sesijoje8
Praėjusio mėnesio pradžioje siūlymus dėl nekilnojamojo turto mokesčio pakvietusi teikti Finansų ministerija skelbia, kad iki birželio 30 d. numatyto termino sulaukė maždaug trijų dešimčių pasiūlymų dėl NT apmokestinimo modelio tobulinimo...
-
K. Budrys: iš EK patikslinimo dėl Kaliningrado tranzito Lietuva tikisi aiškaus sprendimo
Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys tvirtina, kad iš šią savaitę laukiamo Europos Komisijos (EK) išaiškinimo dėl situacijos su tranzitu į Kaliningradą tikimasi, jog bus tiksliai atsakyta į klausimus, kokioms pr...
-
Įsibėgėja kainų augimas: birželį brango pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis3
Pigiausių maisto produktų krepšelis Lietuvos parduotuvėse birželį brango, rodo kainas stebinčio portalo pricer.lt analizė. ...