Greitas maistas daug kainuoja

"Greitu maistu piniginei" praminti vartojimo kreditai – vis brangesnis malonumas. Tačiau net didžiuliai mokesčiai ir drakoniškos palūkanos gyventojų nuo tokių paskolų neatbaido.

Vien už parašą – šimtinė

Greitų paskolų bankas "Bigbank" kelia aptarnavimo įkainius. Kadangi tokios įmonės paprastai orientuojasi į gana nedidelius kreditus, keliamos mokesčių "grindys" – minimalios sumos, kurias tenka pakloti imant kreditą.

Skolindamiesi be užstato arba užtikrindami kreditą laidavimu, jau nuo šiandien "Bigbank" klientai mokės 1,25 proc. nuo paskolos sumos, bet ne mažiau 100 litų už kredito sutarties sudarymą, jo sumos didinimą ar paskolos grąžinimo termino pakeitimą. Bent šimtinę taip pat reikės pakloti už kredito sutarties sąlygų keitimą.

Lig šiol šie mokesčiai buvo ne mažesni nei 70 litų – "Bigbank" savo "grindis" kilstelėjo net 43 proc. Taigi, jei šiame banke be užstato imate mažesnę nei 8 tūkst. litų paskolą, ji atsieis daugiau nei minėtieji 1,25 proc.

Be to, ir laidavimo sutarties pakeitimo procedūra kainuoja jau ne 90, o 100 litų.

Paskolų su užstatu išdavimo sąlygos "Bigbank" nekinta – visais minėtaisiais atvejais tai kainuos 1,25 proc. paskolos, bet ne mažiau 200 litų. Taigi, skolindamiesi mažiau kaip 16 tūkst. litų ir turėdami užstatą, gerokai pralošite.

Dabar "Bigbank" vienam žmogui išduodamos paskolos dydis vidutiniškai siekia 3,5 tūkst. litų, ir šis vidurkis, kaip dienraščiui tvirtino banko vadovybė, mažėja. Taigi, vien už sutarties pasirašymą jau nuo šiandien vidutiniškai reikės pakloti beveik 2,86 proc. paskolos sumos.

Tereikia nusiųsti SMS žinutę

Prieš porą savaičių paskolas dalyti išsiuntus SMS žinutę pradėjusi bendrovė "SMScredit.lt" kol kas verčiasi puikiai. Esą pirmieji darbo vaisiai net geresni, nei tikėtasi.

"Rezultatai geresni, nei planuota", – dienraščiui sakė bendrovės direktorius Gediminas Velička.

SMS žinutėmis daugiausia (apie 85–90 proc.) imami 500 litų kreditai. Grąžinama suma – jau 600 litų, taigi skolintojui mokama net 20 proc. palūkanų. Analogišką proporciją "SMScredit.lt" sumoka ir didesnes sumas besiskolinantys klientai. "Kiek teko bendrauti su klientais, visiems patinka, kad paskolą galima gauti labai greitai, nereikia pildyti jokių sutarčių ar kur nors vaikščioti, nors palūkanos ir didesnės", – teigė G.Velička.

Už pirmųjų SMS žinutėmis dalijamų paskolų sėkmę bendrovė dėkinga ir komerciniams bankams. Esą kalbos, kad šie bankai paskolas dalija itin nenoriai, atveja daugumą klientų. "Kai kurie žmonės bankuose skolintis net nebando ir eina tiesiai pas mus", – tikino pašnekovas.

Baubas – piktybiniai skolininkai

Pasak jo, "SMScredit.lt" ypač atidžiai atsijoja klientus, mat į jų duris įvairiais būdais beldžiasi piktybiniai skolininkai, prasiskolinę daugybei institucijų.

"Žmogus gali būti ir bedarbis, bet jei jis nėra prasiskolinęs, manome, kad yra mokus ir atsakingas klientas. Yra ir tokių variantų: patikrinus, ar klientas kreditingas, paaiškėja, kad jis prasiskolinęs visoms įmanomoms bendrovėms – 12–14 skolų, daugybė ieškinių teismuose. Tokius iškart atmetame. Bet piktybiniai skolininkai bando kitaip gauti paskolą: ir skambina, ir rašo po dešimt SMS žinučių, ir pateikia kitus asmens kodus, ir siunčia žinutes iš kitų numerių", – chroniškų skolininkų elgesiu skundėsi G.Velička.

Pasak jo, bent jau kol kas stropi klientų atranka leidžia išvengti nuostolių. "Labai keista, kad kitos kreditų įmonės paskolas duoda taip drąsiai. Kai peržiūrime skolininko duomenis, pamatome, kad kitos bendrovės to visiškai netikrina. Būna tokių, kurie pas mus ateina būdami skolingi net keturiems konkurentams", – reziumavo verslininkas.


Maksimas Melamedas, "Bigbank" vadovas

Įkainius padidinime dėl konkurencinės padėties. 70 litų suma nesikeitė nuo mūsų veiklos pradžios 2007 m. rugsėjį. Dabar matome, kad mūsų sąnaudos per pusantrų metų gerokai išaugo. Taigi norėtume išlaidas šiek tiek amortizuoti. Bet juk keičiasi tik minimalios sumos, o ne nustatyti procentai nuo paskolos sumos. Mūsų mokesčiai yra konkurencingi – kai kurių konkurentų mokesčiai dar didesni, ir nemanau, kad jiems padidėjus kas nors išsigąs.

Juk ir pinigai pabrango: jeigu kažkas siūlo 9 proc. metinių palūkanų už indėlį, tai reiškia, kad paskolos žemesnėmis kaip 9 proc. palūkanomis niekas neduos.

Nuostolius, beveik 1 mln. litų, lėmė plėtra, o ne blogos paskolos. Mūsų veikla pelninga ir tikimės, kad investicijos gana greitai atsipirks. Vis dėlto nesitikime išduoti tiek daug paskolų, kiek planavome anksčiau.

Kiekvienam bankui dabar sunku, ypač – gauti pinigų. Vienintelis įmanomas būdas jų gauti – pritraukti indėlių. O dėl paskolų – bankai yra kur kas labiau konservatyvūs, ir mes tapome labiau konservatyvūs ir atsargūs. Stengiamės skolinti mažesnes sumas, nei pavyzdžiui, prieš pusmetį. Jei klientas daug prasiskolinęs, jis paskolos negaus. Kiekvienas bankas nori pritraukti kuo patikimesnių klientų.


Šiame straipsnyje: PaskolosKreditai

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių